usb sticks protection

apostolos_ | Τρί, 08/18/2009 - 10:20 | 1' | 7

Υπάρχει τρόπος να προστατέψω ένα κοινο usb drive από κλοπή κανοντας το write read protected με την χρήση κάποιου κωδικού?Δηλαδή για να διαβάσει κάποιος ή να για να γράψει κάποιος πάνω στο στικάκι να πρέπει να δώσει καποιον κωδικό

Βρήκα αυτό το λινκ feraga.com/node/51 αλλα αυτό είναι για κρυπτογράφηση αρχείου, σε συνδιασμό με αυτο. Εγώ θα ήθελα κάιτι που να μην δίνει αδεια να γράψει η να διαβάσει κάποιος από το στικάκι.όπως έχουν κάποια kingston νομίζω.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Βασικά η απάντηση εξαρτάται από το τι θέλεις ακριβώς. Να δύο περιπτώσεις που σκέφτομαι πρόχειρα:

1. Να θες να κρυπτογραφήσεις κάποια ή όλα σου τα δεδομένα. Αυτό γίνεται πολύ εύκολα, με το προγραμματάκι gpg (gnupg) που υπάρχει σε κάθε διανομή linux. Αυτό λειτουργεί με 2 κλειδια: ένα δημόσιο και ένα ιδιωτικό. Χοντρικά, με το δημόσιο κλειδί κλειδώνεις κάτι ενώ με το ιδιωτικό ξεκλειδώνεις.

Πρώτα φτιάχνεις τα κλειδιά σου με την εντολή

gpg --gen-key

και μετά κρυπτογραφείς ότι θες με μια απλή εντολή π.χ.

gpg -e arxeio.txt

Παράγεται ένα νέο arxeio.txt.gpg που μπορείς να μεταφέρεις οπουδήποτε. Ο μόνος τρόπος να ξεκλειδωθεί είναι με gpg -d arxeio.txt.gpg και να έχεις κάνει import το ιδιωτικό κλειδί (αυτό π.χ. μπορείς να το εξάγεις με gpg --export και να το έχεις για ασφάλεια κάπου αλλού). Προφανώς στο linux όπου θα κάνεις encrypt κάτι, δεν χρειάζεται να κάνεις import τα κλειδιά - αυτό χρειάζεται μόνο στην περίπτωση όπου κρυπτογραφήσεις κάτι, το αντιγράψεις στο usb stick, και μετά βάλεις σε άλλον υπολογιστή το usb stick για το διαβάσεις... ;)

 

2. Να θες να κρυπτογραφήσεις συνολικά όλο το stick μια και έξω. Σε αυτήν την περίπτωση π.χ. δεν θες καν να μπορει κανείς να βλέπει δεδομένα.

   Εδώ υπάρχουν 2 υπο-λύσεις.

  Α)  Να το κάνεις encrypt με το χέρι με κάποια από τις διάφορες λύσεις, όπως το LUKS

  B)  Να χρησιμοποιήσεις το TrueCrypt - δες οδηγιες για windows και για Linux.

 

Βασικά θέλω να αποτρέψω οποιονδήποτε απο το να μπορεί να το χρησιμοποιήσει και όχι να μπορεί να δει τα δεδομένα...κωδικό πρόσβασης αν θέλετε

 

Life is what you make it....So make it funky!!!

Tοτε καλύτερα να δοκιμάσεις το TrueCrypt...

 

 

 

Δεν κατάλαβα καλά όμως μπορώ με το TrueCrypt  να κλειδώσω το usb οπουδήποτε και να το χρησιμοποιήσω...δηλαδή το κλέβει κάποιος το βάζει στον υπολογιστή του και αυτό δεν παίζει χωρίς τον κωδικό...αυτό θελω εγώ

 

Life is what you make it....So make it funky!!!

Ναι, έχω την εντύπωση ότι το TrueCrypt θα σε καλύψει. Σημείωσε όμως ότι θα χρειαστεί να έχεις εγκατεστημένο το TrueCrypt σε κάθε υπολογιστή όπου βάζεις να διαβάσεις το usb flash disk σου...

 

πάντα χτυπάω στο κατάλληλο σημείο!!  χε χε χε 

 

εκτός λοιπόν, αν ο φίλος μας έχει όρεξη τώρα το Σαββατοκύριακο γιά ένα πείραμα:

το truecrypt υπάρχει portable.

άρα τρέχει παντού χωρίς εγκατάσταση. αν λοιπόν υπάρχει η portable έκδοση σε ένα partition λίγων mb στο usb (καί κρυπτογραφημένο όλο το υπόλοιπο usb), τότε δεν θα χρειάζεται να ψάχνει παντού γιά το truecrypt.

 

 

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/