H Microsoft γράφει drivers για linux

jvarkas | Τετ, 07/22/2009 - 12:45 | 1' | 9

Πώς σας φαίνεται η είδηση αυτή?

Κάτι φαίνεται να αλλάζει στη στρατηγική της εταιρίας αλλά το θέμα είναι προς τα πού? Σε τι συμφέροντα αποσκοπεί η μικρομαλακή? Τους έχει κανένας εμπιστοσύνη? Άνοιξα αυτό το τόπικ έτσι για να πούμε τις απόψεις μας σχετικά με το τι γίνεται στο χώρο της πληροφορικής παγκοσμίως, καθώς μια τέτοια είδηση δεν περνάει απαρατήρητη...Προσωπικά δεν έχω συγκεκριμένη άποψη επί του θέματος διότι δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά μου κίνησε την περιέργεια...

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Eμ έτσι είναι αυτά.. Αφού χάνει την πίτα στους σέρβερς, κοιτάει εκεί να χωθεί από την πίσω πόρτα.

Δεν ξέρω αν διάβασε το λινκ που δίνει στο άρθρο που έδωσες εδώ:

http://www.microsoft.com/presspass/features/2009/Jul09/07-20LinuxQA.mspx

Κοίτα τι λέει ο υπεύθυνος του προγράμματος τους..

 

The Linux community, for example, has built a platform used by many customers. So our strategy is to enhance interoperability between the Windows platform and many open source technologies, which includes Linux, to provide the choices our customers are asking for.

Κοίτα ποιοι μιλάνε για τις επιλογές των πελατών..

 

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Φαινεται οτι κανει καποια ανοιγματα τωρα τελευταια,βεβαιως την αναγκη φιλοτιμια ποιουμενη.Ομως εμεις δεν τσιμπαμε κ εχουμε τα ματια μας ανοιχτα καθοτι 'δωσε θαρρος στον χωριατη για να ανεβει στο κρεββατι.

Δεν ξέρω σε τι θα ωφελήσει αυτό τη κοινότητα του ελευθερου λογισμικού και αν θα πρέπει τελικά τέτοια κομμάτια κώδικα να τα δέχετε  ο Linus στον kernel. Η Microsft δεν νομίζω ότι είναι διατεθημένη να δώσει περισσότερες πληροφορίες για τη δικιά της μηχανή virtualization, οπότε το κομματι κώδικα που δίνει η Microsft εξυπηρετεί μόνο αυτήν και κανέναν άλλο. Την ίδια τακτική ακολουθούν και άλλες εταιρείες (π.χ VIA).... Πιστεύω ότι αν γίνει δεκτό κάτι τέτοιο από τον Linus, στο μέλλον θα έχουμε πολύ παράξενες καταστάσεις και θα δημιουργηθούν πολλά προβλήματα. Στο κάτω-κάτω, μπορεί να το προσφέρει σαν module, και όποιος το χρειάζεται ας το κάνει compile και να το προσθέτει στο kernel μόνος του. Η Microsft έχει και ανθρώπους και χρήμα για να συντηρεί ένα τόσο μικρό κομμάτι κώδικα. Δεν θα χρεωκοπήσει από αυτό...

Σε μετάφραση άρθρου του Dvorak στο ελληνικό pc-magazine (το προηγούμενο ή προ-προηγούμενο τεύχος νομίζω), αναφερόταν (ο Dvorak) στο ότι θα έπρεπε η ms να θιοθετήσει το linux και να βγάλει μια διανομή, αντί να βλέπει τα win να αργοπεθαίνουν. Ψιλοέπαθα όταν το διάβασα, αλλά τι να κάνουμε, μακροπρόθεσμα είναι η αλήθεια.

 

ArchLinux 64bit - λίγα λιπαρά

jvarkas]

Πώς σας φαίνεται η είδηση αυτή?

Κάτι φαίνεται να αλλάζει στη στρατηγική της εταιρίας αλλά το θέμα είναι προς τα πού? Σε τι συμφέροντα αποσκοπεί η μικρομαλακή? Τους έχει κανένας εμπιστοσύνη? Άνοιξα αυτό το τόπικ έτσι για να πούμε τις απόψεις μας σχετικά με το τι γίνεται στο χώρο της πληροφορικής παγκοσμίως, καθώς μια τέτοια είδηση δεν περνάει απαρατήρητη...Προσωπικά δεν έχω συγκεκριμένη άποψη επί του θέματος διότι δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά μου κίνησε την περιέργεια...

Με εχει κανει να βαριεμαι η μικρομαλακη, αν δεν το εγραφες δεν θα ειχα καν ιδεα !!!!!!!

Προφανως ειναι αλλο ενα κολπο μπας και κανει ενα "ειρηνικο" ανοιγμα προς την κοινοτητα του linux ....

Μας εχει παιδεψει, ομως, τοσο που δεν νομιζω οτι θα μας κανει να νοιωσουμε καλυτερα .......

Δεν προκειται παντως για να κουνησει λευκη σημαια, καποιον εμπορικο σκοπο θα εχει !!!!!!!

Μακαρι να βγω ψευτης ....

Μα έχει εμπορικό σκοπό και το λέει... Επειδη οι πελάτες της χρησιμοποιούν σαν host τα windows και τρεχουν μέσω virtualisation διανομές linux θέλουν να "βελτιώσουν" τον πυρήνα ώστε να λειτουργεί καλλίτερα ως guest, εκμεταλλευόμενος φυσικά την Hyper-V τεχνολογία της Microsoft...

Θέλει με άλλα λόγια να επιβάλλει στους πελάτες της να έχουν ως βάση windows servers που θα εικονοποιούν άριστα περιβάλλοντα linux και όχι να περάσουν αυτοι αποκλειστικά linux και έτσι να τους χάσει... Το επιχειρήμα είναι απλό: θα έχετε και windows και ό,τι άλλο κατέβει στα κεφάλια σας

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

 Τρεις drivers για Linux εδωσε, με σκοπο την αυξησητων επιδοσεων σε virual Linux, που τρεχουν σε windows servers 2008.

Aυτο οπως & ν' ακουγεται σημαινει πως η MS ειχε πιεσεις απο μεγαλους εταιρικους πελατες & το εκανε αναγκαστικα.

 

Τεσπα, το κλου στην ολη φαση ειναι η ατακα του  Jim Zemlin (executive director στο Linux Foundation), οταν του ζητηθηκε να σχολιασει το γεγονος:

"Η Κολαση πάγωσε & η θάλασσα άνοιξε στα δύο"    

 

 

Η αγορα των servers ειναι αρκετα παραδοξη καθως δραστηριοποιουνται πολλοι παιχτες (βλεπε IBM, HP, Oracle-Sun, linux, BSD κλπ) με αποτελεσμα να λειτουργει ο ... ανταγωνισμος.

Μεσα σε τετοιες αντιξοες συνθηκες ακομα και η microsoft ειναι υποχρεωμενη να παραγει GPL κωδικα παραβιαζοντας τις πατροπαραδοτες αρχες της.

 

 

---

time flies like an arrow

όχι ότι το περίμενα διαφορετικό!!!

λύσιμο αποριών εδώ.

είχε παραβιάσει την gpl καί αναγκάστηκε να δώσει τον κώδικα.

 

 

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/