"Χριστουγεννιατικο" διλημα

SpaCeMaN | Παρ, 11/28/2008 - 21:24 | 2' | 17

Mπορει αυτο το θεμα να ειναι εντελως ασχετο με το φορουμ γενικα αλλα δεν ηξερα που αλλου να ρωτησω.

Προσφατη διαφημηση στην τηλεοραση εδειξε το Χbox 360 να φτανει την τιμη των 180 ευρω. Απ' την αλλη εχω δει

αρκετες καλες κριτικες γυρο απο το Wii. Σαν παιδι και εγω τα Χριστουγενα θελω να αγορασω ενα δωρο και

σκεφτηκα να παρω μια απο τις δυο κανσολες μιας και οι δυο ειναι σε σχετικα χαμηλη τιμη.

Η ερωτηση ειναι: να αγορασω το Xbox 360 που εφτασε τα 180 ευρω και εχει περισσοτερα τεχνικα χαρακτηριστικα απο το

Wii ή το Wii που εχει πολυ καλες κριτικες ,εχει κατεβει ,και αυτο με την σειρα του, αρκετα και το οποιο εχει και

φανταστικο gameplay??

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Το PS2 το εχω και τα ποσο της κονσολας δεν πρεπει να ξεπερναει τα 250 ευρω

Δυστυχως το μπατσετ μου ειναι μειωμενο φετος (η οικονομικη κριση που λενε και τα καναλια)

Εξαλλου το ΡS2 ειναι πια ξεπερασμενο και ολα τα νεα παιχνιδια βγαινουν για PS3 XBOX 360 PC WII

και αν βγει καποιο παιχνιδι που εχει βελτιωθει για το PS2.

Απ' οτι εχω ρωτησει και αλλους τα καινουργια παιχνιδια, απο τεχνικης αποψης, δεν τα "αντεχει" το PS2

Αναλόγως το ποιος θα παίξει με την παιχνιδομηχανή! Υπάρχουν άτομα που είναι ταγμένοι στα παιχνίδια που βγαίνουν για ps, άλλοι είναι xbox-άκιδες και υπάρχουν και οι πιστοί της μητέρας nintendo! Εγώ ήμουν πάντα φαν της nintendo γιατί μου αρέσουν πιο πολύ τα παιχνίδια της. Έχουν μια πιό "παιδική" προσέγγιση που την βρίσκω ωραία. Επίσης, αναλόγως η ηλικία του παίχτη έχει μεγάλη σημασία! Κατα τη γνώμη μου το ζουμί της υπόθεσης είναι εδώ: Το wii είναι της παρέας και έχει μια άλλη φιλοσοφία που ξεφεύγει από τις κονσόλες, και το xbox είναι μία παιχνιδομηχανή (όπως και το ps3).

Με το wii εγγυώμαι ότι μία παρέα μπορεί να περάσει ατελείωτες ώρες γελώντας κουνώντας τα χέρια τους σαν χαζοί παίζοντας τένις. Αλλά και μόνος του ο παίκτης βιώνει πιο πολύ το παιχνίδι του αφού στους περισσότερους τίτλους πρέπει να κινείται για να παίξει!

Με το xbox/PS3 έχουμε το παλιό καλό gaming. τίποτα περισσότερο τίποτα το διαφορετικό. Απίστευτα γραφικά, μεγάλοι τίτλοι κλπ. Αλλά νομίζω ότι στο θέμα των τίτλων η nintendo έχει "στρώσει" κάπως, έχοντας κάνει συμβόλαια με μεγάλες εταιρίες.

Τέλος υπάρχει και το ζήτημα του media center. κάποιες κονσόλες (το ps3 σίγουρα) λειτουργούν και πλήρως ώς media center για το σαλόνι του σπιτιού. Δεν ξέρω πολλά μα σου πω και είναι αρκετά σημαντικό..

Αυτά ξέρω για το θέμα. Εγώ έχω να ασχοληθώ με την αγορά των video games πάνω από 5 χρόνια οπότε δεν μπορώ να σε κατατοπίσω σε θέματα τεχνικά και θέματα τίτλων που κυκλοφορούν στην αγορά. Ούτε μπορώ να σου πώ ακριβώς σε πιά θέματα υπερέχει η μία κονσόλα από την άλλη. Η άποψή μου είναι καθαρά εμπειρική, καθώς μιά στο τόσο παίζω κανα wii ή κανα ps3 σε φίλους μου με παρέα. Και προσωπικά πιστεύω ότι το Wii είναι μίλια μπροστά από άποψη διασκέδασης (ειδικά το multiplayer πού είναι και το ζουμί!)

BarbaGuardian]Με το wii εγγυώμαι ότι μία παρέα μπορεί να περάσει ατελείωτες ώρες γελώντας κουνώντας τα χέρια τους σαν χαζοί παίζοντας τένις. Αλλά και μόνος του ο παίκτης βιώνει πιο πολύ το παιχνίδι του αφού στους περισσότερους τίτλους πρέπει να κινείται για να παίξει!

γιααα... να βελτιώνουμε λίγο τη φυσική μας κατάσταση !!
έχουμε μάθει όλοι, στην πολυθρόνα με πληκτρολόγιο, ποντίκι (, καφέ, τασάκι, ...)
:)

Βάλε λίγα ακόμα και πάρε PS3.Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο.Παίζει και Blu-Ray.Η απόλυτη κονσόλα.

Όταν πήρα το Wii οι φίλοι μου έλεγαν ότι πέταξα τα λεφτακια μου.
Όταν τους το έδειξα δε αρχικά και είδαν γραφικά….και τι δεν άκουσα..!
Όταν αρχίσαμε να παίζουμε ….. έπαθαν ξαφνικά όλοι εξάρτηση..!
Περιττό να πω ότι όλοι μετά από λίγα λεπτά τένις πόναγαν τα χέρια τους…! Άλλαζαν μπλουζάκια από τον ιδρώτα.
Αν μαζεύεστε παρέα το προτείνω ανεπιφύλακτα. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι όσο μεγαλύτερη TV και διάθεση. ΠΡΟΣΟΧΗ με τα χειριστήρια γιατί από υπερβάλλοντα ζηλώ εκτοξεύονται προς κάθε κατεύθυνση…! ;-)

Ρε παιδιά συγγνώμη.. Αν είναι να χύνετε τόσο ιδρώτα γιατί δεν πάτε να μάθετε κανονικό τένις; Εναλλακτικά θα μπορούσατε να αγοράσετε και ένα σπαστό τραπέζι για πινγκ πονγκ..
Εγώ πάντως θα μου πάρω ποδήλατο για να πηγαίνω βόλτες.. Κανονικό. :)

marlene]Εγώ πάντως θα μου πάρω ποδήλατο για να πηγαίνω βόλτες.. Κανονικό. :)

Όχι

...δεν θα μαρτυρήσω από πότε το ακούω αυτό
μικρή μου μαγισσούλα, μου φαίνεται το αναβάλεις συνέχεια
έχεις βολευτεί μια χαρά με την σκούπα, εεε ?? :-p

Mπα .. έχω πέσει εν τω μέσω οικονομικής κρίσης και κάθε φορά μου τυχαίνει κάτι που δεν με αφήνει να αγοράσω το ποδήλατο :(
Δεν ξέρεις πόσο με στενοχωρεί αυτό.. :(

τώρα αισθάνομαι παναπαίσια :-(

συγγνώμη marlene,
δεν ήθελα να χτυπήσω ευαίσθητο σημείο :-(

(αν μου ρίξεις spell σε παρακαλώ να είναι όσο πιο ήπιας μορφής γίνεται)

Μπα δεν θα σου ρίξω spell αλλά μη μου την λέτε κιόλας για το ποδήλατο γιατί πάω να σκάσω πια.. Όλες οι οικονομικές αναποδιές τώρα μου τύχανε.Γενικότερα είμαι στενοχωρημένη αυτές τις μέρες... σκοτώθηκε ένας φίλος μου με την μηχανή του και γενικότερα με έχει πιάσει κατάθλιψη.

Εγώ, θέλω να αγοράσω ένα GPS. Κάτι που θα χρειαστώ αρκετά σε 2 μήνες.
Θέλω να έχει φωνητική εντολή και να παίρνει ακουστικό ψείρα.
Ξέρει κανείς κάτι από αυτά τα μαραφέτια? Προτείνει κανείς κάτι?

mousi me kapelo]Εγώ, θέλω να αγοράσω ένα GPS. Κάτι που θα χρειαστώ αρκετά σε 2 μήνες.
Θέλω να έχει φωνητική εντολή και να παίρνει ακουστικό ψείρα.
Ξέρει κανείς κάτι από αυτά τα μαραφέτια? Προτείνει κανείς κάτι?

Στο http://www.gsmarena.com/ νομίζω θα βρεις διάφορα. Έχει και user reviews και rating.

Δες επίσης http://www.expansys.com.gr/n.aspx?c=55

Προσωπικά πάντως θα έπαιρνα κάτι σαν το παρακάτω

http://www.gsmarena.com/samsung_i907_epix-2566.php

ή κάτι αντίστοιχο με build-in gps.

Για να βρεις κάποια οδό στο πουθενά της Αθήνας χρήσιμο είναι, όταν το gps χρησιμοποιείται στην Εθνική οδό τοτε κρίμα την ακτινοβολία που τρώνε όσοι είναι στο αυτοκίνητο, (λες και θα χαθεί κάποιος πηγαίνοντας Θεσ/κη :P ) Αλλά μόδα είναι αυτή..

Centient Ευχαριστώ για τις πρωτάσεις σου.
Εγώ κλινω προς τα εδώ ...
http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=11028&catid=271

το http://www.expansys.com.gr/n.aspx?c=55 Από ότι κατάλαβα έχει παλιό υλικό

Φίλε Centient δεν ήμουν ποτέ τις μόδας. :-) Σε 2 μήνες θα ζω στην Αθήνα, που στην οποία δεν ξέρω να βγάλω τα στραβά μου σχετικά με τους δρόμους. Φοβάμαι αν μπλέκω στην κίνηση και στους δρόμους τις, δεν θα βρίσκω το δρόμο για το σπίτι.:-)

luckyb]τώρα αισθάνομαι παναπαίσια :-(

συγγνώμη marlene,
δεν ήθελα να χτυπήσω ευαίσθητο σημείο :-(

(αν μου ρίξεις spell σε παρακαλώ να είναι όσο πιο ήπιας μορφής γίνεται)

Λα λα λα λα λα λα λα λα ... μάντεψε! :D

marlene]

luckyb]τώρα αισθάνομαι παναπαίσια :-(

συγγνώμη marlene,
δεν ήθελα να χτυπήσω ευαίσθητο σημείο :-(

(αν μου ρίξεις spell σε παρακαλώ να είναι όσο πιο ήπιας μορφής γίνεται)

Λα λα λα λα λα λα λα λα ... μάντεψε! :D

να πω με γεια ??
καλοτάξιδο !!!
:-)

PS Δεν πιστεύω να εχεις καμία σχέση με τα περίεργα πράσινα πόδια και την ουρά που μου φύτρωσε αυτές τις μέρες :-p