Εισβολέας ΚΑΙΕΙ τους PC μας!!!

petros1198 | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 2' | 7

Γειά σας linuxaδες και μη!!!
Προσφατα ανακάλυψα οτι χακεράδες  μπορουν   να  κάψουν οποιδήποτε μηχανημα PC  (ακομα και αν έχει linux) αναβάζοντας τα volts του προφανώς μέσω BIOS!!!!

Φιλος μου την έχει πατήσει 2 ΦΟΡΕΣ!!! και παραθέτω την εμπειρία του μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι αντίστιχο Η ακομα καλύτερα αν ξέρει τρόπους προστασίας!!!

Η επίθεση έγινε μεσω router και την στιγμή εκείνη κατέβαζε αρχείο απο εναν φίλο του (οχι τον εισβολέα) μεσω MSN και με λογισμικό windows xp!!!

Ακομα δεν μπορω να πιστέψω οτι μπορεί κατι τέτοιο να γίνει... και όμως δυστυχώς απο οτι φαίνετε ΓΙΝΕΤΕ!!!

ΥΓ Οχι  προβλήμα με  την τάση του ρεύματος της  ΔΕΗ

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Που είναι η εμπειρία του, που λες ότι παραθέτεις;
Δεν το έχω ξανακούσει ποτέ αυτό. Είπαμε τα PCs είναι τρωτά στο Net, αλλά όχι κι έτσι...Να σου κάνει reboot, εντάξει. Αλλά να σου ανεβάσει τα volts στο BIOS...Τι να πω;
Για πες λεπτομέρειες.

Σε επικοινωνία μεσω  MSN  και  την  στιγμή  λήψης  ενος  αρχειου  ο Υπολογιστης  εσβησε  στα  καλά  καθούμενα....
Καθε προσπάθεια επανασύνδεσης ηταν ματαιά λόγω καμένου πλέον τροφοδοτικού.
Οπως ηταν φυσικό εγινε η αντικατάσταση ομως η ενέργεια αυτη  επαναληφθηκε  με μονη διαφορά οτι ταυτοχρονα κατέβαζε και ενα αρχειο ταινίας μεσω μtorrent!
 
Το πιθανότερο ειναι πραγματι να φταίει το μηχανημά του (μιας και ουτε σε έμενα εχει ξανασυμβει κατι αντίστοιχο) όμως ηθέλα να το αναφέρω γιατι ήταν παράξενο και για την περίπτωση που κατι τετοιο μπορεί να ιφίστατε!!!

Ευχαριστώ και συγνώμη για την οποιαδήποτε ανυσυχία εφερε αυτό το "θέμα"!!

Δυστυχώς μονο αυτή την πληροφορία εχω....

Δεν ψάχνει καλύτερα τι γίνεται με τις τάσεις στο PC του; Δύο απανωτά καψίματα δεν είναι (*δεν μπορεί* να είναι) από εξωτερική απειλή, αλλά από κάτι που πάει εκεί στραβά. Ή απλή γκαντεμιά. 

 Αγόρασε ένα σταθεροποιητή τάσης μπας και φταίει τίποτα με το δίκτυο της ΔΕΗ στην περιοχή σου;;;;;Μήπως ασχολείται με overclocking και έκανε κάτι και πάει κάηκε;;;

Ναι thanos ασχολειται με overclocking!!!
Πολυ χρήσιμη  η πληροφορία σου!!!

Ευχαριστω  ολο  το  forum!!!!

ε τον βλακα λολ αφτός θα τον έκαψε XD να προσέχουμε και λίγο τα TEMPS βρε :)