Bodhi Linux 2.01

dsyrmalis | Παρ, 08/03/2012 - 21:40 | 3' | 51



Η διανομή Bodhi είναι λιλιπούτεια αλλά εντυπωσιακή. Έχεις ως βάση το φιλικό Ubuntu αλλά η φιλοσοφία της είναι ο μινιμαλισμός. Οι επιλογές που δίνει στο χρήστη είναι πολλές, αφού υπάρχουν διαμορφώσεις για Desktop, Laptop κ.α. Το ίδιο πολλές επιλογές δίνονται και όσον αφορά τo αισθητικό κομμάτι στο βασικό περιβάλλον εργασίας που είναι το Enlightenment 16. Η διανομή φυσικά είναι επεκτάσιμη, αφού μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μερικά απο τα χιλιάδες προγράμματα που βρίσκονται στα αποθετήρια του Ubuntu.
Ακριβώς επειδή η διανομή στοχεύει στο να δώσει ένα ταχύτατο σύστημα δεν θα βρούμε προγράμματα όπως τον περιηγητή Firefox αλλά τον πιο ελαφρύ Midori. Στο σημείο όμως αυτό πρέπει να κάνουμε μια παρατήρηση στην ομάδα του Bodhi. Απο τη βασική εγκατάσταση έλειπε ένας image viewer. Πρόκειται για μια βασική παράλειψη, αφου ο image viewer του Enlightenment (ephoto) είναι μόλις λίγα kb σε μέγεθος και οι εξαρτήσεις του είναι ήδη εγκατεστημένες.
Ένα άλλο επίσης θετικό στοιχείο είναι πως υποστηρίζονται πλήρως τα ελληνικά και εφόσον τα επιλέξετε απο την αρχή θα έχετε ελληνικό πληκτρολόγιο χωρίς να χρειαστεί να καταφύγετε σε ρυθμίσεις επι ρυθμίσεων.
Το ότι η διανομή έρχεται με τα απολύτως βασικά δεν σημαίνει βέβαια πως δεν μπορούμε να την εγκαταστήσουμε και σε ισχυρούς επεξεργαστές. Υπάρχει και 64 bit έκδοση.
Αν συνυπολογίσουμε και το γεγονός πως μιλάμε για LTS έκδοση τότε το Bodhi είναι μια καλή πρόταση για τα επόμενα χρόνια, τουλάχιστον σε όσους αρέσουν τέτοιες διανομές. Μια δοκιμή πάντως τη συνιστούμε σε όλους.
Ας δούμε όμως και μερικά στιγμυότυπα για να σχηματίσουμε μια πληρέστερη άποψη:



Ένα οπτικό εφέ απο το τερματικό του Bodhi!



Παίρνοντας ένα στιγμιότυπο απο τη διανομή με τη βοήθεια του scrot.

Ιστοσελίδα: http://www.bodhilinux.com/index.php

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Συγνώμη που δεν απάντησα έγκαιρα αλλά είναι καιρός εργασίας για μένα.
Να ξεκαθαρίσω κάτι  που δεν σας έδωσα να καταλάβετε. Με το script που δοκίμασα έχω δικαιώματα root στο ext4 partition. Αλλά κάθε φορά που θέλω να μπω πρέπει να κάνω το ίδιο, κωδικό κλπ. Ήθελα κάτι μόνιμο. Από όσα μου παραθέσατε και ευχαριστώ για αυτό,  δοκίμασα  τα (sudo chown -R rm /dev/sda2)
και (sudo chown username /media/partition) με την αλλαγή όπως έπρεπε με το δικό μου username, αλλά δεν έκανα κάτι, και αυτό (ένας γρήγορος τρόπος να αποκτήσεις τα δικαιώματα είναι να ανοίξεις μέσα από τον file manager το παρτισιον που θες και με δεξί κλικ ιδιοτητες ---> permisions θα δεις ότι στον ιδιοκτήτη λέει root αλλά αφού είσαι και εσύ root μπορείς να το αλλάξεις και να βάλεις
τον χρήστη σου) που δεν με άφηνε να  κάνω τίποτα.
Το πιο πιθανό είναι ότι οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες για να εφαρμόσω σωστά τις οδηγίες σας.
Το link αυτό
http://www.psychocats.net/ubuntu/mountlinux
μου φάνηκε πιο προσιτό στο να καταλάβω κάτι παραπάνω αλλά το χρώμα του (και ο χρόνος που δεν διαθέτω αυτή τη στιγμή) δεν με βοήθησαν ώστε να εφαρμόσω κάτι.
Υπόσχομαι πως μόλις καταφέρω να πετύχω αυτό που θέλω, μόνιμη πρόσβαση σε partition ext4, θα ενημερώσω και για όποιον άλλον πιθανόν ενδιαφέρεται.
Και πάλι ευχαριστώ!