Winbuntu

paloukos | Τρί, 02/07/2012 - 18:04 | 2' | 29

Καλησπέρα,
Επειδή πάντα ακούω άτομα να λένε ότι το linux έχει τελείως διαφορετικό περιβάλλον και ένας χρήστης των Windows δεν μπορεί να το συνηθίσει ( διασταυρωμένο από την υπηρεσία μου) αποφάσισα να διαμορφώσω ένα Ubuntu 10.0.4 LTS να μοιάζει όσο το δυνατόν πιο πολύ με Windows και να μπορεί να το κάνει εγκατάσταση ακόμα και ένας απλός γνώστης.

Υπάρχει κάποιος ιστότοπος ή τρόπος να ανεβάσω το ISO ώστε να μπορέσει να το κατεβάσει ο οποιοσδήποτε και να το δει;;;

Θέλω την γνώμη του και την βοήθεια του - πρότασή του για να γίνει όσο το δυνατόν πιο δελεαστικό για στενόμυαλους χειριστές Windows...

Υ.Γ. Δεν θέλω να μειώσω τους χρήστες των Windows αλλά δυστυχώς εδώ που είμαι επικρατεί αυτή η νοοτροπία!!!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

paloukos]Υπάρχει κάποιος ιστότοπος ή τρόπος να ανεβάσω το ISO ώστε να μπορέσει να το κατεβάσει ο οποιοσδήποτε και να το δει;;;

Προσωπικα δεν θα 'θελα να δω κατι τετοιο... μου προκαλουν...  τα παραθυρα.
Οπως και να 'χει, μπορεις να το ανεβασεις σε καποιο file hosting site.
ή ακομα καλυτερα θα σου προτεινα ή το Ubuntu one ή το Dropbox

paloukos]Θέλω την γνώμη του και την βοήθεια του - πρότασή του για να γίνει όσο το δυνατόν πιο δελεαστικό για στενόμυαλους χειριστές Windows...

Η ουσια ειναι ο χρηστης να καταλαβει τον λογο που πρεπει να χρησιμοποιει το Linux και το ελευθερο λογισμικο, και οχι απλα να το χρησιμοποιει με την ψευδεστιση οτι ειναι ακομα στα παραθυρα.

vagrale13]Προσωπικα δεν θα 'θελα να δω κατι τετοιο... μου προκαλουν...  τα παραθυρα.

Οπως και στους περισσότερους χρήστες του Linux :)

vagrale13]
Η ουσια ειναι ο χρηστης να καταλαβει τον λογο που πρέπει να χρησιμοποιει το Linux και το ελευθερο λογισμικό, και οχι απλα να το χρησιμοποιει με την ψευδεστιση οτι ειναι ακομα στα παραθυρα.

Ναι αλλά όταν ο άλλος είναι κολλημένος καλό είναι να τον δελεάσεις - ξεγελάσεις για να κάνει κάτι. Μόλις δεί την πραγματική ομορφιά - δύναμη του linux τότε μπορείς να δείξεις και το πραγματικό πρόσωπο..... 

Δυστυχώς δεν υπάρχει το αρχείο μπορείς να το ξανανεβάσεις;

Το ξανα ανέβασα :
http://www.adrive.com/public/ca1e9600a942fafbe53311d9261e6b2aa08d4b71c260f5de15710ea465311118.html

Το MD5 είναι εδώ :
http://www.adrive.com/public/a9c7e7cc857f3044a254f359059d9008c8f74c74ddd61e3961e6f9947fcfc374.html 

Ευχαριστώ πολύ! Το κατεβάζω ήδη! θα σου πω τις εντυπώσεις μου μόλις το δω! :)

Φίλε το κατέβασα και το πέρασα στο pc μου.
Δεν είμαι και πολύ έμπειρος στην χρήση των linux γενικά, όσο αφορά όμως το Ubuntu το οποίο προσομοιάζει ένα πολύ φιλικό περιβάλλον για τον χρήστη, έχω χρησιμοποιήσει αρκετές εκδόσεις. Δυστηχώς τα windows δύσκολα τα βγάζεις απο την ζωή σου εκτός αν θές απλά να σερφάρεις. Λοιπόν η δική σου παρουσίαση είναι πραγματικά πολύ εντυπωσιακή. Είχα εντυπωσιαστεί αρκετά απο τον μονομαχο 6 πριν λίγο καιρό που έμαθα την ύπαρξή του αλλά και η δική σου μορφή είναι πολύ δυνατή. Τώρα χρησιμοποίω την 11.04 η οπόια έιναι πολύ σταθερή αλλά μου την δίνει λίγο η αρχική επιφάνεια και κυρίως η μπάρα στο πλάι. Δεν γνωρίζω τις ορολογίες αλλά ελπίζω να με καταλαβαίνεται. Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι παρόμοιο και στην 11.04 ή αν μπορεί να μετατραπεί με κάποια εγκατάσταση η 11.04 με την ίδια εμφάνιση. Η γυναικα μου πάντως θα την χρησιμοποιήσει την έκδοση αυτή και δεν θα καταλάβει ότι δεν είναι windows, το μόνο που θα ρωτάει είναι γιατί είναι τόσο γρήγορο.
Συγχαρητήρια για άλλη μία φορά και ελπίζω να δόυμε και κάποιο update

Καλημέρα κι από μένα!

Εγώ έτρεξα το live και μπορώ να πω οτι έχω μείνει άναυδος!! Δύσκολα καταλαβαίνεις οτι είναι linux!!Κι όταν εννοώ δύσκολα αναφέρομαι στους νέους χρήστες που θέλουν να κάνουν τη μετάβαση! Πραγματικά πολύ καλή δουλειά και μπράβο σου! Θα το εγκαταστήσω σε ένα pc που έχω σπίτι για να το εξερευνήσω παραπάνω γιατί πραγματικά αξίζει η προσπάθεια σου...

Ερώτηση, πως θα κάνω ο φάκελος "τα αρχεία μου" να μην ανοίγει την επιφάνεια εργασίας αλλά κάποιο άλλον φάκελο, μάλλον έχει γίνει κάποιο μπέρδεμα.

E,ρε χαρουλες οι "παραθυροπληκτοι"!Μεγαλε,ΠΟΛΥ καλη δουλεια!Αν ΚΑΙ αυτο,δεν πεισει τους παραθυρακηδες,αναρωτιεμαι τι θα μπορουσε να το κανει!

     Δεν  του  λείπει  τίποτα ! ! !  Εχεις  ταλέντο , μπράβο ! ! !  Γράφω  από  το live-dvd  με  περασμένο  τον  original  amd-linux-driver-12.1  (9.83)  &  με  περιβάλλον  full  3D  Compiz-Fusion .  Έξοχη  δουλειά  πραγματικά.  Κρίμα  που  βασίζεται  στο  ξεπερασμένο πιά  10.04 LTS   με  τον  2.6.32-38  kernel .  ΔΕΝ  μπορείς  να  το  ''ξαναγράψεις''   βασισμένο στο ubunutu  11.10 ?   Ή  μήπως  αυτό  είναι  ΑΔΥΝΑΤΟ  επειδή  το  project  στηρίζεται  εξολοκλήρου  στο  Zorin 5.2 ?  Για  προσπάθησέ  το λίγο να  τρέχει  τον  πιό  πρόσφατο  πυρήνα !
 
Νά  και μερικές  γραμμές από τερματικό  σε  live-mode.

palou@palou:~$ uname -a
Linux palou 2.6.32-38-generic #83-Ubuntu SMP Wed Jan 4 11:13:04 UTC 2012 i686 GNU/Linux
palou@palou:~$ date
Sun Feb 12 17:04:28 EET 2012
palou@palou:~$ df -h
Filesystem            Size  Used Avail Use% Mounted on
aufs                  1.6G  407M  1.3G  25% /
none                  1.6G  296K  1.6G   1% /dev
/dev/sda1              30G   25G  5.7G  82% /cdrom
/dev/loop0            1.2G  1.2G     0 100% /rofs
tmpfs                 1.6G  407M  1.3G  25% /cow
none                  1.6G  372K  1.6G   1% /dev/shm
tmpfs                 1.6G   12K  1.6G   1% /tmp
none                  1.6G  288K  1.6G   1% /var/run
none                  1.6G     0  1.6G   0% /var/lock
none                  1.6G     0  1.6G   0% /lib/init/rw
palou@palou:~$ free -m
             total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:          3275       2250       1025          0        370       1468
-/+ buffers/cache:        412       2863
Swap:            0          0          0
palou@palou:~$ fgl_glxgears
Using GLX_SGIX_pbuffer
759 frames in 5.0 seconds = 151.800 FPS
818 frames in 5.0 seconds = 163.600 FPS
799 frames in 5.0 seconds = 159.800 FPS
813 frames in 5.0 seconds = 162.600 FPS
807 frames in 5.0 seconds = 161.400 FPS
779 frames in 5.0 seconds = 155.800 FPS
775 frames in 5.0 seconds = 155.000 FPS
798 frames in 5.0 seconds = 159.600 FPS
782 frames in 5.0 seconds = 156.400 FPS
769 frames in 5.0 seconds = 153.800 FPS
palou@palou:~$ fglrxinfo
display: :0.0  screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 4300/4500 Series      
OpenGL version string: 3.3.11399 Compatibility Profile Context

palou@palou:~$ compiz --version
compiz 0.8.4
palou@palou:~$ gcc --version
gcc (Ubuntu 4.4.3-4ubuntu5) 4.4.3
Copyright (C) 2009 Free Software Foundation, Inc.
This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.

palou@palou:~$ setxkbmap -option grp:switch,grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll us,el
palou@palou:~$

Καλημέρα,
Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια, παρατηρήσεις. Χαίρομαι για κάποιους νέους χρήστες στον κόσμο του Linux που βλέπουν ένα οικίο περιβάλλον με αυτό που χρησημοποιούν χρόνια τώρα.
Οσο για την έκδοση ΝΑΙ το γνωρίζω οτι είναι παλιά αλλά το Ubuntu 10.04 LTS έχει υποστήριξη μέχρι τον Απρίλιο του 2013.  Σε 80 μέρες θα κυκλοφορίσει το Ubuntu 12.04 LTS. Επειδή θα έχει υποστήριξη μέχρι το 2017 θα προσπαθήσω να το κάνω αυτό να μοιάζει με Windows 7. 

Αυτό ήταν μια δοκιμή (και αναγκαστική λύση για την δουλειά μου). Όποιος όμως γνωρίζει ή έχει ορεξη, ιδέες, να προτείνει για το νέο Ubuntu να το μετατρέψουμε μην ντραπεί και να στείλει e-mail στο [email protected]

Υ.Γ1.

tsitos]Ερώτηση, πως θα κάνω ο φάκελος "τα αρχεία μου" να μην ανοίγει την επιφάνεια εργασίας αλλά κάποιο άλλον φάκελο, μάλλον έχει γίνει κάποιο μπέρδεμα.

Θα κοιτάξω να δω τι είναι γιατι σε εμένα ανοίγει το home και όχι την επιφάνεια εργασίας. 

Υ.Γ2. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις παρατηρήσεις σας!!!! 
 

Καλημέρα,
Επειδή το ISO σβήστηκε από εκεί που το είχα αναγκάστηκα και το ανέβασα στο Dropbox. Έτσι το νέο URL είναι:

http://dl.dropbox.com/u/64556142/Winbuntu/Winbuntu.iso

Το MD5 είναι :
6b654b7182b562359aaa48db7ffb8074
http://dl.dropbox.com/u/64556142/Winbuntu/Winbuntu.iso.md5

Σε λίγες μέρες κυκλοφορεί το Ubuntu 12.04 LTS. Θα κοιτάξω αν μπορώ να κάνω και αυτό να μοιάζει με Windows 7. Screenshots θα ανεβάσω το απόγευμα :)

καλησπέρα εδώ μια γεύση απο αυτό το θαύμα λειτουργικό! αν έτρεχε και αρχεία exe....
Μπράβο πάντως καλή δουλειά 

Κάποιος ανάρτησε στο Youtube μια παρουσίαση του Winbuntu. Εδώ είναι το link για να το δεί όποιος επιθυμεί!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=lSxwTdEBaLk 

Ωραίο wallpaper. Για να πω την αλήθεια, μου ξενίζει κάπως Laughing. Βέβαια δεν αμφιβάλλω ότι κάποιους θα τους βολέψει.

Γεια σας. Μιλάω τώρα απο το Winbuntu. Πραγματικά εκπλήσσομαι διότι είχα δοκιμάσει ένα αλλό παρόμοιο λειτουργικό και νόμιζα πως θα ηταν χάλια. Αξίζει ο κόπος σου. Μπράβο!!!!!!!!!!

προσωπικά έχω δοκιμάσει κάτι παρόμοιο και δεν μου άρεσε! Ίσως η δουλειά αυτή να είναι έξωχη, αλλά τα ubuntu είναι τόσο ωραία! Γιατί να τους αλλάξουμε εμφάνιση;; Πντως για παραθυράκιδες αυτό είναι μία πολύ καλή μετάβαση!!

Ανέβασα πάλι το Winbuntu στο rapidshare.

https://rapidshare.com/files/1000942335/Winbuntu_partaa
https://rapidshare.com/files/778316852/Winbuntu_partab
https://rapidshare.com/files/4176910276/Winbuntu_partac
https://rapidshare.com/files/2579503314/Winbuntu_partad
https://rapidshare.com/files/1444997272/Winbuntu_partae
https://rapidshare.com/files/2709950355/Winbuntu_partaf
https://rapidshare.com/files/4283808010/Winbuntu_partag

Σε Linux για να ενωθούν τα κομμάτια σε ένα ενιαίο δώστε την εντολή (σε ένα τερματικό)
cat Winbuntu_parta* > Winbuntu.iso

Σε Windows για να ενωθούν τα κομμάτια σε ένα ενιαίο δώστε την εντολή (σε ένα τερματικό)
copy /b Winbuntu_parta* > Winbuntu.iso

Καλό κατέβασμα!!!! Smile

re  paidia to arxio den uparxei pou8ena...mporei kapoios na to xanaanevasei gia na to dokimasw kai egw??
euxaristw polu!

Φιλε palouko μπορει μεν να μην το δοκιμασω αλλα απο την αλλη διαβαζοντας τα οσο γραφουν τα μελη του φορουμ μας, προκειται για αξιοπροσεκτη δουλεια.

Οποτε μην την "ριχνεις" βαζοντας τη κομματιαστα σε ενα αθλιο σαιτ που κραταει σε direct download μορφη τη συντριπτικη πλειοψηφια του παρανομα διακινουμενου software/audio/video του πλανητη.
Ανοιξε ενα project στο sourceforge.net (ειναι δωρεαν dont worry) ανεβασε το iso εκει (υποστηριζει το upload οποιουδηποτε μεγεθους - ακομα και με sftp) γραψε 2 λογια, ριξε και 2-3 screenshots, παρουσιασε το δηλαδη οπως του πρεπει. Κερδος θα ειναι και για σενα και για τους χρηστες που πραγματικα τους ενδιαφερει.

linuxuser_minas]re  paidia to arxio den uparxei pou8ena...mporei kapoios na to xanaanevasei gia na to dokimasw kai egw??
euxaristw polu!

Εμένα μου λέει οτι μπορώ να το κατεβάσω απο το rapidshare.

herco]Φιλε palouko μπορει μεν να μην το δοκιμασω αλλα απο την αλλη διαβαζοντας τα οσο γραφουν τα μελη του φορουμ μας, προκειται για αξιοπροσεκτη δουλεια.

Οποτε μην την "ριχνεις" βαζοντας τη κομματιαστα σε ενα αθλιο σαιτ που κραταει σε direct download μορφη τη συντριπτικη πλειοψηφια του παρανομα διακινουμενου software/audio/video του πλανητη.
Ανοιξε ενα project στο sourceforge.net (ειναι δωρεαν dont worry) ανεβασε το iso εκει (υποστηριζει το upload οποιουδηποτε μεγεθους - ακομα και με sftp) γραψε 2 λογια, ριξε και 2-3 screenshots, παρουσιασε το δηλαδη οπως του πρεπει. Κερδος θα ειναι και για σενα και για τους χρηστες που πραγματικα τους ενδιαφερει.

Δεν περίμενα να υπάρχει τόσο ενδιαφέρον.... Είναι συνετό να το ανεβάσω στο sourceforge την στιγμή που δεν ξέρω αν θα υπάρξει πάλι ο χρόνος ή αν θα μπορέσω να φτιάξω κάτι αντίστοιχο με Ubuntu 12.04 ????

paloukos]

linuxuser_minas]re  paidia to arxio den uparxei pou8ena...mporei kapoios na to xanaanevasei gia na to dokimasw kai egw??
euxaristw polu!

Εμένα μου λέει οτι μπορώ να το κατεβάσω απο το rapidshare.

το εχω σε iso και δοκιμαζω τωρα να το ανεβασω σε καποιους σερβερ οταν ολοκληρωθεί θα σας στείλω τα link 

να σας πω λίγο την γνώμη μου...

Το project αυτό άθελα του έχει κάποια προβλήματα με τα οποία μπορεί ο δημιουργός του να μπλέξει και να τον κυνηγά η microsoft αν σας πάρει χαμπάρι.

Βασικά δεν μπορείτε να χρησιμοποιείτε λογότυπα και σήματα της microsoft που είναι η τετράχρωμη σημαία ή splash screen κατά την φόρτωση του συστήματος όπως τα win7.

Επίσης δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιείται απόμίμηση ή εντελώς τα ίδια εικονίδια στο theme manager κτλ.

Γενικά αν κάνετε κάτι τέτοιο έχετε χρησιμοποιήσει μια δουλειά με πνευματικά δικαιώματα μιας εταιρείας και έχετε στην ουσία αντιγράψει ιδιοκτησία της.

Αυτό δεν έχει να κάνει με open source και ιδιόκτητο λογισμικό διότι τα λογότυπα και τα εικονίδια σχεδιάζονται και ανήκουν στη κάθε εταιρεία.

Καλό λοιπόν θα ήταν να αλλάξετε ότι έχετε κάνει για να μην βρεθείτε νομικά μπλεγμένοι.

Είναι πολύ καλή η προσπάθεια αλλά εν αγνοία σας μπορεί να μπλέξετε.

Ακόμη και το Zorin OS που είναι "σαν" windows έχει άλλο theme και άλλα logo.

Αυτά σαν συμβουλές. 

Καλησπέρα, κανένα νέο με την νέα έκδοση winbuntu; Υπάρχει περίπτωση να δούμε κάτι ή τα έχει παρατήσει ο δημιουργός αυτής της καταπληκτικής έκδοσης;