Sabayon Linux 5.5

dsyrmalis | Παρ, 01/28/2011 - 02:59 | 1' | 6


Η Ιταλική διανομή που έχει βασιστεί στο Gentoo έφτασε στην έκδοση 5.5. Προσφέρει πάνω απο χίλια αναβαθμισμένα πακέτα και εκατό bugfixes. Τα κύρια χαρακτηριστικά και βελτιώσεις της νέας έκδοσης είναι τα εξής:
 

  • Πυρήνας 2.6.37 βελτιστοποιημένος για χρήση Desktop. (Tuxonice, AUFS 2.1
    και Group Scheduling patch για αυξημένες επιδόσεις).
  • Gnome 2.32 και KDE 4.5.5. To KDE 4.6 αναμένεται σύντομα μέσω αναβαθμίσεων.
  • Γρηγορότερος χρόνο εκκίνησης.
  • Υποστήριξη του συστήματος αρχείων BTRFS και κρυπτογράφησης μέσω luks.  
  • Κλειστοί οδηγοί για τις κάρτες γραφικών Ati και Nvidia.
  • To media center XBMC.

Ιστοσελίδα: http://www.sabayon.org/
Λήψη: ftp/http και bittorrent tracker.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

αν διευκόλυνε & στην αναβάθμιση του kernel στον τελευταίο σταθερό 2.6.38-r6 .... για καθημερινή χρήση μου αρέσει όσο το mint 

Απ' ό,τι γνωρίζω, οι αναβαθμίσεις του πυρήνα δεν γίνονται όπως στο Gentoo με το χέρι, αλλά αυτόματα. Και τις περνάει και στην boot screen.

& όλα όσα -πρόσφατα γραμμένα- διαβάζω ippokratis στο wiki.sabayon.org/index.php με χρήση -αφού τον ενημερώσω προηγουμένως- entropy ;  (sabayon 5.5 gnome - x86_64  btrfs /boot-ext4) σε άλλο μηχανάκι από αυτό που γράφω τώρα.

με την ευκαιρία.... η διαχείρηση λογαριασμού χρηστών όταν μπαίνω σαν root  κολλάαααααει εκνευριστικά οπότε έδωσα δικαιόματα admin σε άλλον λογαριασμό χρήστη οπου όλα δείχνουν να τρέχουν μια χαρά

Το Sabayon φίλε Ηλία, είναι αρκετά αυτοματοποιημένο πλέον, οπότε αν κάνεις ανά 2-3 μέρες ενημέρωση (προτείνω μέσω κονσόλας, με τις εντολές equo update και equo upgrade (αντίστοιχες του emerge --sync και emerge -uav world στο Gentoo), θα έχεις πάντα τα τελευταία πακέτα από τον entropy.

Καλημέρα. Οσο το χρησιμοποιώ τόσο μου αρέσει. Χθές εγκατέστησα τον Opera από κονσόλα με τον παρακάτω τρόπο

su
pass
 # equo install opera

τόσο απλά. Ούτε το Mint 9 Isadora που έχω εγκαταστημένο σε αυτό μου το "τουβλάκι" -ASRock 33o ION - δεν δουλεύει τόσο εύκολα.
Πάντως θέλω να δοκιμάσω να κάνω compile τον τελευταίο Kernel αλλά δεν το έχω ξανακάνει & φοβάμαι μην μετατρέψω τα μηχανήματα μου σε καφεκούτια & χρειαστεί να τα ξαναστήσω. Κάποια παραπομρή σχετικά πρόσφατη;