ubuntu gutsy beta οι πρώτες εντυπώσεις

chek2fire | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 2' | 9

Εδώ και ένα μήνα τρέχω to ubuntu gutsy από alpha σε virtual box αλλά έκανα και το upgrade στο kubuntu που έχω για βασικό σύστημα.Να πω ότι
είναι αρκετά σταθερό και τα προβλήματα είναι πολύ λίγα.Στο ubuntu έχει γίνει η σοβαρότερη δουλειά με tool που διευκολύνουν αφάνταστα τους νέους χρήστες και φυσικά με προεγκατεστημένο compiz-fusion.To πιο ενδιαφέρων είναι ότι ακόμα και να έχεις ati κάρτα η διανομή φροντίζει να σου εγκαταστήσει τους official driver μαζί με το xgl για να μπορέσεις να τρέξεις το fusion.Υπάρχουν και άλλα ενδιαφέρων tool όπως το ubufox που επιτρέπει στον firefox να κατεβάζει όλα τα πρόσθετα που χρειάζονται (flash,java).
Aπό την άλλη στο kubuntu έχουμε την σημαντικότερη αλλαγή του dolphin σαν file manager από τον konqueror.Πιο απλός στην χρήση του αν και μου λείπουν κάπως οι άπειρες ρυθμίσεις του konqueror.
Δεν θα ήτανε beta όμως αν δεν υπήρχαν και bug μερικά που έχουμε ψαρέψει και φυσικά σαν bug testers έχουμε αναφερεί είναι το πρόβλημα με τα ελληνικά που υπάρχει στο εργαλείο αναζήτησης strigi
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/strigi/+bug/146518
αλλά και ένα πρόβλημα που υπήρχε στο hplip το εργαλείο των hp εκτυπωτών
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/system-config-prin ter/+bug/147369
το δεύτερο το λύσανε στο σημερινό udate.
Περιμένω και δικές σας εντυπώσεις σχόλια για όποιον δοκιμάζει ήδη το ubuntu gutsy.


Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Εγώ το δοκίμασα από live cd. Οι πρώτες εντυπώσεις αρκετά ικανοποιητικές. Οι περισσότεροι νέοι χρήστες αλλά και για όσους δεν το έχουν δοκιμάσει ακόμα θα ενθουσιαστούν με τις απίστευτες δυνατότητες του compiz-Fusion ( το τρέχω ήδη στο 7.04)  αλλά και με το βελτιωμένο gnome περιβάλλον που τρέχει πλέον στην 2.20 Έκδοση με αρκετά νέα χαρακτηριστικά ( επιτέλους βλέπετε τη διαθεσιμότητα του σκληρού σας στα properties του σκληρού ). Μου φάνηκε επίσης ότι υπάρχει βελτίωση στην ποιότητα της εικόνας και χρωμάτων. 

Έχω και μια ερώτηση για τους χρήστες πως θα γίνει το upgrade?  Επίσης για όσους έχουν ήδη εγκατεστημένο compiz-fusion αλλά beryl θα υπάρξουν κάποιες αλλαγές μετά τo update? Γιατί τώρα και τα δύο περισσότερο το fusion πάσχουν λίγο από σταθερότητα και ιδιαίτερα σε κάρτες nvidia που έχω δοκιμάσει.

Το compiz-fusion στο gutsy είναι αρκετά σταθερό και δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είχα δοκιμάσει στο feisty.Πολύ πιο γρήγορο και πολύ καλά ενσωματωμένο στην διανομή,Εκεί που έχει μερικά προβλήματα είναι με το kde στο kubuntu αλλά αυτά από τι φένετε είναι γενικά προβλήματα του compiz με το kde.Mετά το upgrade αφαιρείτε τελείως το beryl και δεν υπάρχει ούτε στα repos.Για το upgarde δες εδώ πως γίνετε
http://www.howtogeek.com/howto/linux/upgrade-ubuntu-from-fei sty-to-gutsy/
chek2fire2007-10-4 20:13:22

Σήμερα διορθώσανε και το πρόβλημα που υπήρχε με το hplip.Παραμένει όμως το πρόβλημα που υπάρχει με το strigi το εργαλείο αναζήτησης του kubuntu και τους ελληνικούς φακέλους.

με τι προσπαθεις να μπεις? ethernet, usb, wifi?

καιμε λιγα λογια μετα απο καμια 10ρια boot με το livecd, νομιζω οτι θα μιλαμε για το καλυυερο ubuntu που βγηκε ποτε!

ethernet dlink & wifi ,εχω ηδη εγκατεστημενο το 7.04,εχω δοκιμασει πολλα live cd απο διαφορες διανομες και ειναι πρωτη φερα που δεν μπορω να μπω στο ιντερνετ.Ισως φταιει το ρουτερ.Θα δοκιμασω και ην τελικη εκδοση και αν το προβλημα εξακολουθει δεν προκειται να κανω upgrade.

Mια μέρα έμεινε πρίν την τελική κυκλοφορία και εμείς που δοκιμάζουμε την διανομή απο την beta έχουμε μείνει αρκετά ευχαριστημένοι με την καλή δουλειά που έχει γίνει.Στο kubuntu περάσαμε και στο kde 3.5.8.Πάντως για να κατεβάσετε το iso προτιμήστε τα torrent γιατί μάλλον θα φάτε πόρτα απο τους server τουλάχιστον τις πρώτες μέρε.Από δευτέρε θα ξεκινάει και το open week στο irc channel ubuntu-classroom
Θα γίνουν διάφορα tutorial,μαθήματα,παρουσιάσεις από τους develop του ubuntu αλλά και μια μέρα θα μπορούμε να κάνουμε και ερωτήσεις στο mark shuttleworth.Δείτε το πρόγραμμα εδώ

https://wiki.ubuntu.com/UbuntuOpenWeek

Mon 22nd Oct

Tue 23rd Oct

Wed 24th Oct

Thu 25th Oct

Fri 26th Oct

Sat 27th Oct

15.00 UTC

Welcome! How to Join our Community - Jono Bacon

Packaging 101 - Session 1 - Daniel Holbach

Community Q+A - Jono Bacon

Ubuntu Training Team - Billy Cina

Launchpad Personal Package Archives - Celso Providelo

Xubuntu -- Cody Somerville

16.00 UTC

Ubuntu Server - Soren Hansen

Packaging 101 - Session 2 - Daniel Holbach

Ask Mark - Mark Shuttleworth

Introduction to Launchpad - Matthew Revell

Translating with Launchpad

Ubuntu Women - Elizabeth Bevilacqua

17.00 UTC

Introduction to Launchpad - Matthew Revell

Automated testing Lars Wirzenius & Henrik Omma

Ask Mark (cont.) - Mark Shuttleworth

Managing Ubuntu bugs in Launchpad

Planning features and sprints in Launchpad

LoCo Teams - Aaron Toponce

18.00 UTC

Accessibility - Henrik Omma

Launchpad Q&A - Kiko

Desktop Team - Sebastien Bacher

Hosting code with Launchpad

Mythbuntu - Mario Limonciello

Ubuntu Studio - Cory Kontros

19.00 UTC

Bug triage - Brian Murray & Pedro Villavicencio

Edubuntu - Oliver Grawert

Packaging 101 - Session 1 - Daniel Holbach

Launchpad Q&A - Kiko

Getting Started With Bazaar - Jelmer Vernooij

Documentation Team - Rich Johnson

20.00 UTC

Kernel Team - Ben Collins

Troubleshooting with Launchpad Answers - Alan Pope

Packaging 101 - Session 2 - Daniel Holbach

Screencasting Team - Alan Pope

Patching Packages - Brandon Holtsclaw

Mentoring LoCo Teams - Aaron Toponce

21.00 UTC

LoCo Teams - Aaron Toponce

Kubuntu - Richard Johnson

Gobuntu - Evan Dandrea

Kubuntu - Richard Johnson

MOTU Q+A - Brandon Holtsclaw

Patching Packages - Brandon Holtsclaw

Αλήθεια η ώρα utc τι ώρα Ελλάδος είναι?


chek2fire2007-10-17 11:48:54

παντως εγω χωρις πολλα πολλα ειμαι ok!

Δεν θα πω ενθουσιασμενος (ειμαι κ μεγαλος ανθρωπος) αλλα μιλαω για το καλυτερο ubuntu που εχω δει μεχρι τωρα!

(ασχετο?: σε αντιθεση με την mandriva που με "χαλασε" για αλλη μια φορα για διαφορους λογους που αν δοθει ευκαιρια θα αναφερω)