Νέκρωμα PC σε Ubuntu 7.04

maggnetis | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 2' | 19

Καλησπέρα σας... Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με το desktop pc μου... 'Κολάει' όλη την ώρα..(λολ)..Από ότι καταλαβαίνω το πρόβλημα πρέπει να οφείλεται στο hardware απλώς ζητάω βοήθεια από εδώ επειδή είναι το μόνο μέρος που θα μου προτείνουν διαγνωστικά εργαλεία για να μπορέσω να το αντιμετωπίσω και να δω τί είναι επιτέλους αυτό που φταίει. Ας περιγράψω αναλυτικά τι συμβαίνει: χρησιμοποιώ κανονικά το pc και παρατηρώ ότι όταν το αφήνω στην ησυχεία του (για να κατεβεί ένα torrent πχ ;-) ) κολλάει τελείως και εννοώντας ότι δεν κανένας συνδιασμός πλήκτρων και ποντικιού δεν κάνει κάτι. Οπότε η μόνη λύση είναι το κουμπάκι reset.Παλιότερα όταν είχα Γουίντοουζ παρατηρούσα ότι πέταγε συνέχεια μπλέ οθόνη με το μήνυμα memory dump ή κάτι τέτοιο...Δεν πολυνιάστοικα γιατί είχα προαποφασίσει ότι θα βάλω ubuntu μόνιμα σε αυτό το pc...Λοιπόν καμιά ιδέα στο που θα μπορούσε να αφείλεται όλη αυτή η ιστορία;;;


Και κάτι τελευταίο(λίγο άσχετο βέβαια). Έχω πρόβλημα και με το azureus. Το κατέβασα με Synaptic pm και όταν πάω να το ανοίξω φορτώνει και εμφανίζεται το κεντρικό παράθυρο μονάχα για κάτι κλάσματα και μετά ξανακλείνει. Συμβαίνει σε κανέναν άλλο κάτι παρόμοιο;;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ευχαριστώ πολύ για το δεύτερο σκέλος.... Ξέρεις να μου δώσεις κάποιες οδηγίες για τη χρήση το memtest86+??? Το έχω ακουστά αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ....
Η προσωπική σου γνώμη για το τι μπορεί να φταίει ποια είναι?? Εγώ σκέφτομαι μητρική όπως και ένας φίλος που το συζητούσαμε.. Το θέμα να έχει πρόβλημα η ραμ λίγο σπάνιο γιατί τότε δε θα άναβε καν (αν μιλάμε για εκφόρτιση)

maggnetis, δεν χρειάζεσαι οδηγίες για το memtest. Το cd του Ubuntu και άλλων διανομών έχουν μια επιλογή (όταν κάνεις boot) για έλεγχο μνήμης. Την επιλέγεις, αφήνεις το memtest να τρέχει (κάνει πολύυυυυυυ ώρα) και στο τέλος, αν δεν κολλήσει το σύστημα, θα κάνει reboot. Αν κολλήσει, έχεις πρόβλημα. 

Εν το μεταξύ όταν κολλάει δεν δουλεύει τπτ...Προσπάθησα αυτούς τους συνδιασμούς που πρότεινες αλλά είναι νεκρό το μηχάνημα. Κανείς από το περιοδικό που ναέχει καμιά γνώμη για το τι μπορεί να φταιει??

Aν έχει το ubuntu feisty είναι γνωστό bug τα random freezes και εδώ θα δείς ένα bug report
Bug #131973 in Ubuntu: “desktop random freezes in feisty”
To bug αν και κανείς δεν έχει καταλήξει που ωφείλετε υπάρχει υποψία ότι έιναι λόγο των nvidia-ati driver.Ευτυχώς αυτό το πρόβλημα έχει αντιμετωπιστεί τελείως στο gutsy.Τρέχω για ώρες την beta διανομή χωρίς να αντιμετωπίζω αυτά τα random freezes που είχα στο feisty.
Μια ενέργεια για να αντιμετωπίσεις την κατάσταση είναι να βγάλεις τελείως τον screensaver όταν αφήνεις το pc σου ανοιχτό για ώρες.
chek2fire2007-10-4 15:51:18

Αδερφέ έχω κάνει άλλη πατέντα....Αν σου πω θα ρέψεις... Τρέχω μόνιμα ένα πρόγραμμα που λέγεται Folding at home..Είναι μια μαλακία για κάτι πρωτείνες από ένα πανεπιστήμιο. Το υποστηρίζει και ένα γνωστό ελληνικό περιοδικό. Το περίεργο είναι ότι αφείνοντας να τρέχει συνέχεια δεν κολλάει το σύστημα.λολ..... Την έχω βρει τώρα για προσορινή λύση μιας και κατατύχη το ανακάλυψα. Εν τω μεταξύ το συγκεκριμένο πρόγραμμα σταματά απότομα τις αναλύσεις των πηρύνων λέγοντας ότι δεν μπορεί να προχωρήσει άλλο. Αναφέρε ότι ίσως είναι φυσιολογικό αλλά αν το κάνει συνέχεια κατά πάσα πιθανότητα υπάρχει πρόβλημα με τον επεξεργαστή μου....Τι έχετε να πείτε επαυτού;;;;

Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα hardware αλλά είναι ζουζουνια και στο feisty και στο folding.Θα δεις ότι όλα αυτά τα προβλήματα θα τα έχεις αντιμετωπίσει μετά το upgrade σε gusty.

Το πρόβλημα υπήρχε και όταν έκανα το upgrade.... Πάλι προσπαθούσα να σώσω την κατάσταση με αλχημίες....

Μαντέψτε όμως χθες έκανε update ένα πακέτο ονόματι xorg-screensaver ή κάπως έτσι.. Μαντέψτε: από χθες δουλεύω τόσες ώρες το pc (αφήνοντας το απλά να κατεβάζει) και δεν είχα ούτε ένα πρόβλημα...

Με άλλα λόγια: PROBLEM SOLVED.....

Ακυρο παίδες PROBLEM NOT SOLVED...Μου συνεχίζει τα κολλήματα αλλά ήμουν εκτός πόλης οπότε δεν είχα επαφή με το φόρουμ...

Το ubuntu φταίει στάνταρ διότι έτρεξα το memtest για περίπου 21 ώρες και το αποτέλεσμα ήταν 0 errors..Και τα 40 τεστ που πρόλαβε να κάνει μέχρι τότε τα είχε περάσει με επιτυχία..
Λοιπόν τι προτείνετε???
Να σημειώσω ότι έχω κάνει το upgrade

Για πες τι επεξεργαστή εχεις μήπως θα ήτανε καλήτερο να βάλεις άλλο kernel.

Intel Pentium 4 sta 3GHz....Ekana clean install (giati nomiza pws eftaige to upgrade kai eixe parameinei to problhma) kai ta kollhmata sunexizontai kanonika...

Na kanw kai alla diagnwstika test me alla ergaleia gia na bebaiw8oume oti den ftaiei to Hardware???

Παιδες έχω νεότερα...Αποκλείεται να είναι ο drver ths nvidia. Για αρχή απεγκατέστησα το compiz (όλα τα σχετικά πακέτα) αφού το απενεργοποίησα από το σχετικό μενού...Με nvidia proprietary driver να τρέχει το πρόβλημα εξακολουθούσε να υπάρχει. Το γύρισα στον nv driver πειράζοντας το xorg.conf. Δυστυχώς το pc κόλλησε πάλι..Τελικά το γύρισα σε vesa driver. Και πάλι όμως τα κολλήματα δεν σταμάτησαν που με οδηγεί στο συμπέρασμα οτι ΔΕΝ φταίει ο driver της nvidia...

Nα σημειώσω πως ο kernel στο κόλλημα νεκρώνει τελείως ( Το caps locκ πχ δεν δουλεύει)

@eleftg:
Αδερφέ μου τα ubuntu πιστεύω πως είναι το καλύτερο linux που υπάρχει. Με έχει βολέψει πάρα πολυ. Παλιότερα χρησιμοποιούσα συσε αλλά μου έσπαγε τα νεύρα. Όταν θες να εγκαταστήσεις κατι με package manager σου έβγαζε ένα σωρό βλακείες και ασυμβατότητες.. Μου έδινε την εντύπωση ότι κάτι δεν πήγαινε καλά..Τώρα που είμαι πιο έμπειρος έχω μάθει τα πλεονεκτήμτα των deb πακέτων έναντι των rpm.

Πάντως θα δοκιμάσω κάτι άλλο να δω τι φταίει...

Δοκίμασε και άλλο kernel από τον generic.Δες το πακέτο μέσω synaptic linux-image-2.6.22-14-386
εγκατέστησε το και δούλεψε με αυτό τον kernel.Θα βρείς καταχώρηση του στον grub.

Paidia grafw apo suse...Toses wres to douleuw kai den exei kollhsei akoma...

@check2fire: O kernel pou mou proteineis einai kai autos pou exw egkatesthmenos..................................

ε τοτε η επιλογή άλλης διανομής είναι μονόδρομος.Στο linux υπάρχουν αρκετά αξιόλογες διανομές όπως η mandriva,suse,fedora,debian.

8elw Ubuntu!!!!!!!!! Teeeeeeeellllllllllooooooooooooooooosssssss..........

Na elegxw ti modules trexoun sto suse kai ti sto ubuntu gia na ta sugkrinw?? Peite mou mia stigmh kai selida gia na dw sumbatothta tou hardware mou me ubuntu

Μαντέψτε:

Νομίζω πως διορθώθηκε το πρόβλημα μια για πάντα....
Τελικά φίλε check2fire είχα τον kernel xx-generic. Πριν 2 μέρες πέρασα και τον xx-i386 αλλά δεν μπορούσα να bootarw γιατί δεν είχα εγκαταστήσει τα αντίστοιχα πακέτα των modules που πάνε μαζί με αυτήν την έκδοση του kernel...

Το αξιοπερίεργο: την ώρα που τελείωνε το κατέβασμα των παραπάνω module μου πέταξε μήνυμα ότι είχα νέα updates...
Τα περισσότερα είχαν σχέση με τα modules του kernel xx-generic + update gia ton nvidia driver + κάποια πακέτα που πίστευα ότι έκαναν το πρόβλημα...

Αυτή τη στιγμή δουλεύω τον kernel 2.6.22-14-i386 (xx-i386-opws elega prin gia na mhn grafe polla-) και δεν έχω κανένα παράπονο..Φαίνεται ότι όλα διορθώθηκαν...

Δεν ξέρω αν οφείλεται στον νέο kernel ή στα νέα updates...

EOF λοιπόν...(ελπίζοντας όλα να συνεχίσουν έτσι)
maggnetis2007-11-14 6:12:18