users

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 1' | 5

ΜΟΛΙΣ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΖΟΜΑΡΑ. ΠΗΓΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΣΤΟ USERS/GROUP KAI ΕΙΧΕ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ROOT ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ. ΜΠΗΚΑ ΣΤΑ PROPERTEIS ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΚΙΑΙ ΑΦΑΙΡΕΣΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΤΩΡΑ?

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ: ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ LOG IN, ΜΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ: $Home/.dmrc is being ingnored and should be owned 644 permissions and that $Home must be owned by user and not writable by other users

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΞΑΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΝ ΔΕΝ ΞΑΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΝ ΟΛΑ ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ

Μέχρι τώρα λαμβάνω ως δεδομένο ότι δεν μπορείς να κάνεις login οπότε αυτά που γράφονται τα βλέπεις από άλλο pc (ή από τα windows στο ίδιο pc)...

Αφού είσαι πλέον root και το prompt σου δείχνει root@something>

δώσε

id <username> (όπου username το όνομα του μακαρίτη χρήστη)

Λογικά θα πρέπει να είναι κάτι σαν:

uid=1000(<username>) gid=1000(<username>) groups=1000(<username>)

Αν όχι τότε γράψε τί σου βγάζει εσένα...

Μετά δώσε το παρακάτω

usermod -g 1000 -a -G 4,20,24,25,29,30,44,46,104,112,113,115,117 <username>

Με προσοχή εκεί που έχει κόμμα να μην ακολουθεί κενό.

Αν φαντάζομαι καλά τη συνέχεια θα σου διορθωθεί. Το πρόβλημα είναι ότι δεν νιώθω τόσο βέβαιος για τις linux-ικανότητές μου ώστε να αναπαράγω αυτή την κατάσταση στο δικό μου ubuntu και να πάμε βήμα βήμα παράλληλα. Πες μου όμως τί θα γίνει μήπως βρω κάτι χρήσιμο.

Χαιρέτισμούς και να ξέρεις ότι μέσα από κάτι τέτοιες αταξίες μαθαίνεις πολλά, αλλά μην τις κάνεις πάνω από μια φορά το μήνα γιατί μετά ταλαιπωρείσαι άδικα...

ΕΙΣΑΙ ΚΟΡΥΦΗ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!! ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑ ΠΟΥΜΕ. 

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟ LOG IN  ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΔΕΝ ΔΙΟΡΘΩΘΗΚΕ. ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ?