νεος και ασχετος χρηστης

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:23 | 1' | 9

γεια σας παιδια ειμαι εδω και 1-2 μερες ενας ασχετος εντελως χρηστης απο ubuntu.θελω να μου πειτε σας παρακαλω πολυ επειδη δεν εχω ιντερνετ σπιτι και επειδη παω σε νετ καφε τις πιο πολλες φορες τι χρειαζομαι να κατεβασω για να τα βαλω στο σπιτι.το 1ο βασικο που θελω ειναι ενα player για mp3.ολα τα αλλα οποιος θελει ας με βοηθησει σας παρακαλω πολυ.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Κοίτα, γενικά αν δεν έχεις internet θα δυσκολευτείς.  Προσωπική μου γνώμη, είναι ότι το ubuntu δεν είναι ό,τι καλύτερο για "άσχετο" όπως λες χρήστη, καθώς απαιτεί πολλές ρυθμίσεις, μετά από συμβουλές και πληροφορίες που μπορεις να συλλέξεις είτε από δω, είτε από το πολύ καλό help του ubuntu.  Αρκεί λίγο googling.

Εγώ θα σου πρότεινα το PCLOS 2007 διανομή φιλική ειδικά προς χρήστες που έχουν συνηθίσει win.  Και εκεί όμως δεν θα βρείς MP3 player στημένο, είναι όμως πολύ λιγότερα τα πακέττα που πρέπει να κατεβάσεις.  Φυσικά πρέπει να ρίξεις μια προσεκτική ματια στο πως εγκαθιστάς πακέττα .rpm, .tar, .tgz κλπ.  Υπάρχει σχετικό ποστ.

http://www.linuxinsider.gr/forum/forum_posts.asp?TID=38&P N=1

philip2007-9-26 15:6:33

ασχετος εννοω προς τα linux.και λεω τωρα εγω σαν ασχετος χρηστης linux.ποιος θα κατσει να ασχοληθει με κατι που δεν υποστηριζει mp3?δηλαδη μου φαινετε λιγακι αστειο.μια βοηθεια ζητησα και μερικα links και τα αλλα θα τα βρω μονος μου.ξερω ειναι δυσκολο να μπω στο κλιμα αλλα χανεσαι εντελως.ευχαριστω για την κατανοηση

θα ξαναεπιμεινω. Η καλυτερη αρχη για linux, ειναι το mint. Υπαρχει στο τελευταιο τευχος του περιοδικου κ παιζει τα παντα (ειναι βελτιωμενο ubuntu)

το pclinuxos υποστηριζει απο την αρχη mp3, wma, ogg, mp4, avi, divx, xvid, wmv, asf και mov αρχεια

μονο το libdvdcss χρειαζεται για dvd

μια αλλη φιλικη διανομη που ειναι στα σκαρια ειναι το hamster linux

σας ευχαριστω για την κατανοηση παιδια.μπορω να σας δωσω και το msn μου αν μπορει να με βοηθησει καποιος

philip ευχαριστω για την απαντηση.οπως καταλαβα εδω και 3 μερες που εχω βαλει το ubuntu 'πεζεις' με πολυ τερματικο..Βασικα δεν εχω καταφερει ακομα να βαλω ati drivers και να ενεργοποιησω το 3d περιβαλλον του..οποιος θελει ας απαντησει εδω περα,ευχαριστω πολυ

http://www.linuxinsider.gr/forum/forum_posts.asp?TID=404& PN=1

 

Δες αυτό το link για  ati drivers.  Στην περίπτωσή σου, μια και δεν έχεις πρόσβαση στο internet, θα δουλέψεις κονσόλα, αλλά είναι θέμα συνήθειας.  Πολλοί λένε ότι είναι καλύτερη.  Τώρα μια συμβουλή:

Μην το λυπάσαι, πειραματίσου.  Φτιάξε  άλλον ένα λογαριασμό χρήστη για test.  Δοκίμασε πράγματα και ρυθμίσεις, το linux δεν είναι windowzzzzz.  Αντέχει και σιγά σιγά δεν θα το αποχωρίζεσαι. 

Α, και κάτι τελευταίο.  Σε κάθε νέο τεύχος του περιοδιού περιέχονται οι τελευταίοι driver ati & nvidia.

σας ευχαριστω ολους πολυ για την βοηθεια