Προσάρτηση κατατμήσεων NTFS

apkoutsou | Κυρ, 01/13/2008 - 23:23 | 2' | 3

Καλησπέρα!


Έχω δύο δίσκους, τους οποίους έχω διαμορφώσει ως εξής:

WD (40GB):
   40GB: WinXP(SP2) - NTFS
Maxtor (320GB):
   40GB: Mandriva 2007.1 - ext3 (/)
    5GB: Linux Swap - swap
   20GB: Mandriva 2007.1 - ext3 (/home)
 ~250GB: κοινή κατάτμηση - NTFS


Το πρόβλημα παρουσιάζεται με την τελευταία κατάτμηση, η οποία θα φιλοξενεί όλα τα δεδομένα που είναι κοινά για τα δύο συστήματα (εικόνες, μουσική, βίντεο, προγραμματισμός κ.τ.λ.). Συγκεκριμένα, ενώ το προσαρτώ σε έναν φάκελο του root (/mnt/common/) ενεργοποιώντας στις ρυθμίσεις του control panel της Mandriva τις επιλογές για πλήρη πρόσβαση (ανάγνωση/εγγραφή) κάθε χρήστη στην κατάτμηση, εντούτοις δεν μου δίνει δικαιώματα εγγραφής όταν συνδέομαι ως απλός χρήστης, παρά μόνο ανάγνωσης των δεδομένων.


Φαντάζομαι ότι πρέπει να προβώ σε χειροκίνητη ρύθμιση του etc/fstab (αν θυμάμαι καλα, γιατί τώρα είμαι σε υπολογιστη με win) αρχείου για τις κατατμήσεις και προσαρτήσεις. Έχω εγχειρίδια για τις ρυθμίσεις, αλλά προτιμώ να έχω την καθοδήγηση κάποιου εμπειρότερου χρήστη, για να μην κάνω λάθος και χάσω δεδεομένα...


Όποιος μπορεί ως μου δώσει κάποιες κατευθύνσεις...

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

για να εχεις δικαιωματα εγγραφης πρεπει να εχεις εγκατεστημενα τα πακετα
ntfs-3g
fuse
ισως και dkms-fuse

μετα ο πιο απλος τροπος για να προχωρησεις ειναι πειραζοντας το /etc/fstab
su
kwrite /etc/fstab

πχ:  dev/hda1 /mnt/common ntfs-3g defaults,utf8 0 0
οπου dev/hda1, βαλε το ntfs partition

(θα xρειαστει να κανεις και reboot)

Στο mandriva αυτο γινεται και απο τα μενου του configure your computer (expert mode- type - ntfs-3g), αλλα ειναι πιο απλο και πιο ασφαλες να το κανεις απο το fstab

(αυριο παρεπιπτοντως κυκλοφορει το mandriva 2008 που θα εχει ενσωματωμενη αυτη την υποστηριξη)
lynx2007-9-26 18:2:56

φίλε lynx, ευχαριστώ για τις οδηγίες!

Δυστυχώς, δεν είναι ήδη εγκατεστημένα αυτά τα πακέτα στην διανομή και ακόμα πιο δυστυχώς, δεν έχω σύνδεση στο Internet αυτή την στιγμή για να τα κατεβάσω - περιμένω αύριο ή την Δευτέρα DSL...!

Μολίς έχω πρόσβαση στο internet θα το δοκιμάσω και θα γράψω εδώ τα αποτελέσματα!!!