Qemu στο Fedora 7

petros1198 | Κυρ, 01/13/2008 - 23:23 | 5' | 3

                                 Γεια σας

Είμαι και εγώ νέος χρήστης στα Linux και αναμφισβήτητα μπορώ να πω ότι είναι ένα πάρα πολύ καλό λειτουργικό σύστημα σταθερό και ασφαλές.

Όμως εξαιτίας της δυσκολίας της χρήσης του και την μικρή γκάμα προγραμμάτων θα το κατατάξω στην δεύτερη επιλογή μου (μετά τα windows).

Επίσης ένα άλλο πρόβλημα που συναντάω είναι στην επιλογή του λογισμικού στο οποίο δεν έχω κατασταλάξει ακόμα διότι κάθε διανομή έχει και τις δικιές της απαιτήσεις (κυρίως σε υποστήριξη drivers) με αποτέλεσμα να κάνω ανεπάλληλα format μέχρι να κατασταλάξω επίσημα σε ένα.

Αν θέλουν την γνώμη μου οι νέοι (σαν και εμένα) χρήστες του Linux ας επιλέξουν την διανομή FEDORA 7 [δεν εχω δει ακομα την (Linux Mint 3.0)] που πιστεύω ότι είναι καταπληκτικά εξελληνισμένη , με πολλά ενσωματωμένα προγράμματα, ελληνικότατο OpenOffice και ίσως η πιο εύκολη από τις υπόλοιπες. Την δοκιμάζω και προς το παρόν είμαι ευχαριστημένος.

Εναλλακτικά την opensuse 10.1 η 10.2

Τώρα θα ήθελα την βοήθεια σας όσον αφορά ένα από τα κορυφαία προγράμματα του Linux το qemu

Από ότι είδα είναι ενσωματωμένο στο FEDORA 7 και ίσως γι αυτό έχω αποτυχία στην εγκατάσταση του qemu 0.9.0. Παρόλα αυτά προσπάθησα να το εγκαταστήσω και

Συγκεκριμένα:

Αφού μπω στο φάκελο qemu 0.9.0 κάνω ./configure και βλέπω το παρακάτω μήνυμα

./configure: line 172: test: too many arguments

WARNING: 'gcc' looks like gcc 4.x

Looking for gcc 3.x

gcc 3.x not found!

QEMU is known to have problems when compiled with gcc 4.x

It is recommended that you use gcc 3.x to build QEMU

To use this compiler anyway, configure with –disable-gcc-check

πράγματι κάνω

./configure with –disable-gcc-check

βλέπω στο τέλος

.

head: cannot open `/home/petros/Επιφάνεια' for reading: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος

head: cannot open `εργασίας/qemu-0.9.0/VERSION' for reading: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος

και φυσικά επομενο είναι στο make να παρω αυτο το μηνημα

[petros@localhost qemu-0.9.0]$ make

make: *** No targets specified and no makefile found. Stop.

[petros@localhost qemu-0.9.0]$   

Δοκιμάζω να επικολλήσω τα αρχεία του φακέλου usr του QEMU μέσα στους αντίστοιχους φακέλους του συστήματος πχ system:/media/sda2/usr/local/bin μα αρνητε την πρόσβαση.

Τέλος στην προσπάθεια εγκατάστασης του kqemu-1.3.0pre11 μετά το make βλέπω

[petros@localhost kqemu-1.3.0pre11]$ make

make -C common all

make[1]: Entering directory `/home/petros/Επιφάνεια εργασίας/kqemu-1.3.0pre11/common'

make[1]: Nothing to be done for `all'.

make[1]: Leaving directory `/home/petros/Επιφάνεια εργασίας/kqemu-1.3.0pre11/common'

make -C /usr/src/linux SUBDIRS=`pwd` modules

make: *** /usr/src/linux: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος. Stop.

make: *** [kqemu.o] Error 2

θα με βοηθούσε η συμβουλή σας για fedora 7 ΒΗΜΑ- ΒΗΜΑ!!!

Ευχαριστω Πέτρος

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Γεια σου Πέτρο και καλωσήλθες στο φόρουμ του Linux Format.

Πρέπει να ομολογήσω ότι είσαι ο πρώτος άνθρωπος που συστήνει το Fedora σε αρχάριους. Προσωπικά, διαφωνώ. Η πιο εύκολη διανομή για νέους χρήστες του Linux είναι μία από τις PCLinuxOS, LinuxMint, ArkLinux, Ubuntu (ultimate) με αυτή τη σειρά. Αν σου αρέσει το Fedora, δοκίμασε το PCLinuxOS ή το Mint και θα δεις μεγάλη διαφορά ιδιαίτερα στο θέμα των drivers.

Για το πρόβλημα με το QEmu (ήταν λάθος να κάνεις ./configure with –disable-gcc-check), η απάντηση βρίσκεται εδώ:

http://www.linuxinsider.gr/forum/forum_posts.asp?TID=30

To συγκεκριμένο ποστ αφορά όμως Debian/Ubuntu. Εσύ πρέπει να κατεβάσεις το πακέτο GCC-3.4 (ή όπως λέγεται) από το yum του Fedora.

Δεν ειναι τυχαίο που ειναι το καλύτερο forum τις Ελλάδος!!!
Οι συμβουλές σας καρποφορίσαν και πλέον εγκατέστησα μόνιμα τα Linux στον υπολογιστή μου ( Χωρις dual booting των windows)!!!
Γνωστοποιώ οτι οι επιλογές μου σε fedora και opensuse ηταν επειδή δεν είχα καθόλου internet!!!
Ευχαριστω!!!

Αλήθεια, ποια διανομή προτίμησες τελικά;