Logitech webcam στο Mandriva

johnaxe | Κυρ, 01/13/2008 - 23:23 | 1' | 9

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε
στο πως δουλεύει μια Camera και με ποιο
πρόγραμμα; Έχω Logitech ClickSmart 310

την κάμερα την βλέπω
στο Κέντρο Ελέγχου αλλά πουθενά αλλού,
έχω Ekiga, Kopete, Gaim...


Ευχαριστώ

dimitris2007-9-24 10:30:57

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ναι ναι, usb camera ειναι. και είναι και στο site που μου έστειλες, από το κέντρο ελέγχου την βλέπω, με θαυμαστικό (!)...
καμια ιδέα για drivers?

Logitech
49
0x046d
0x0900
Clicksmart 310
Salmon
spca551a
HDCS1020
Yes
Jpeg
spca5xx
****

και ιδού τι λέει η κοσόλα: (για τα πρώτα... χε χε, sorry είμαι ακόμη -λιγο;- άσχετος)

johnaxe@johnaxe ~]$ /sbin/lsusb
bash: /sbin/lsusb: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος
[johnaxe@johnaxe ~]$ su
Password:
[root@johnaxe johnaxe]#  /sbin/lsusb
bash: /sbin/lsusb: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος
[root@johnaxe johnaxe]# cd..
[root@johnaxe home]# cd..
[root@johnaxe /]# cd..
[root@johnaxe /]#
[root@johnaxe /]#  /sbin/lsusb
bash: /sbin/lsusb: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος
[root@johnaxe /]# cd sbin
[root@johnaxe sbin]# lsusb
Bus 005 Device 002: ID 0ea0:2118 Ours Technology, Inc.
Bus 005 Device 001: ID 0000:0000
Bus 001 Device 001: ID 0000:0000
Bus 002 Device 003: ID 046d:0900 Logitech, Inc. ClickSmart 310
Bus 002 Device 001: ID 0000:0000
Bus 004 Device 001: ID 0000:0000
Bus 003 Device 005: ID 1110:9031 Analog Devices Canada, Ltd (Allied Telesyn)
Bus 003 Device 001: ID 0000:0000
[root@johnaxe sbin]#

Σορρυ, για την λάθος εντολή. Σε πήρα στο λαιμό μου.  :)

ΟΚ, λοιπόν, η webcam υποστηρίζεται από το spca551a. Απλά κατέβασε (ή πάρε τους από το συνοδευτικό DVD του Linux Format, φάκελος Magazine/Answers/Webcam-drivers) τους drivers από εδώ:
gspcav1-20070508.tar.gz

Πριν το κάνεις αυτό όμως έλεγξε μήπως υπάρχει έτοιμο πακέτο στο Κέντρο Ελέγχου του Mandriva (Install software). Αν δεν υπάρχει, τότε κατέβασε το .tar.gz στην επιφάνεια εργασίας.

Μετά, άνοιξε μια κονσόλα και δώσε:
cd ~/Desktop
tar zxfv gspcav1-20070508.tar.gz

cd gspcav1-20070508

make
su
(κωδικός root)
make install

Κάνε reboot. Τώρα θα πρέπει το Ekiga να βλέπει την webcam.

Αν θες για δοκιμές κατέβασε και το spcagui  από το site του Γάλλου: http://mxhaard.free.fr/spca50x/Download/spcagui20060127.tar. gz
Η διαδικασία εγκατάστασης είναι παρόμοια.

Γειά σας και απο εμένα. Johnaxe δοκίμασε να κανεις το εξης σαν root όπως είσαι στον φάκελο, ./configure πρίν κάνεις make kai makeinstall.

johnaxe, πρέπει να εγκαταστήσεις το πακέτο kernel-header και  kernel-source για τον πυρήνα σου. Δώσε uname -r από την κονσόλα για να δεις τον αριθμό έκδοσης. Μετά από το control center > Install software, βρες και εγκατέστησε τα πακέτα kernel-header και kernel-source που ταιριάζουν με τον αριθμό έκδοσης που είδες παραπάνω. Βάλε στην αναζήτηση τη λέξη kernel για να διευκολυνθείς.

Όταν εγκαταστήσεις τα πακέτα αυτά, επέστρεψε στο φάκελο του gspcav1-20070508 και δώσε make.

Ευχαριστώ!!! 
Δημήτρη με βοήθησες πολύ η κάμερα λειτούργησε πολύ καλά, αλλά οχι με το Ekiga... με το Kopete!!!
ακόμη καλύτερα!!! Έπαθαν πλάκα οι Win-άδες 
Φιλε Smokematic το ./conigure στην περίπτωση αυτή δεν δούλευει, το είχα δοκιμάσει και εγω πριν.
Το θέμα είναι οτί το Ε.Λ. (Ελεύθερο Λογισμικό) μου αρέσει, εργαζομαι περισσότερο στο Mandy παρά με τα wind, προσπαθω στον "σταθερο"
Η/Υ με το PCLinuxOS, το Ubuntu με δυσκόλεψε με το διαδύκτιο(Sagem 800) και το έβγαλα,
και το Knoppel (πολύ ωραίο) το είχα σε ένα παλιό Η/Υ -Ρ ΙΙΙ 866- που
πούλησα, o αγοραστής -Βλάκας-, ήθελε Win

υ.γ. Νομιζα οτι ο πυρίνας, -(αυτο δεν είναι το kernel? αν είπα π... sorry)-, υπάρχει και δεν χρειάζεται κατι περισσότερο απο το να κατεβάζω ενημερώσεις τες παντ,

Εξήγησε τι έκανες! Δυο ποστ πιο πριν σου έβγαζε ένα σωρό σφάλματα στη μεταγλώττιση. Πως την έκανες τελικά; Να ξέρει και ο κάθε άλλος χρήστης αν έχει πρόβλημα με Logitech... Γράψε λίγο αναλυτικά για να βοηθήσεις τους άλλους χρήστες. Αυτή είναι η λογική του Linux.

ΥΓ: Είναι άλλο πράγμα το πακέτο kernel και άλλο πράγμα το kernel-header και kernel-source. Χωρίς το πρώτο, δεν έχεις Linux. Χωρίς ένα από τα δύο άλλα δεν μπορείς να κάνεις μεταγλώττιση.
linuxformat2007-9-27 11:24:32

Ε! Καλά είμαι απαραδεκτος!
τοσο καιρό δεν το παρακολούθησα και δεν απάντησα... απλα νομιζα ότι είχε λυθεί το όλο θέμα.
Ακολούθησα τισ οδηγείες του Δημήτρη: "johnaxe, πρέπει να εγκαταστήσεις το πακέτο kernel-header και 
kernel-source για τον πυρήνα σου. Δώσε uname -r από την κονσόλα για να
δεις τον αριθμό έκδοσης. Μετά από το control center > Install
software, βρες και εγκατέστησε τα πακέτα kernel-header και
kernel-source που ταιριάζουν με τον αριθμό έκδοσης που είδες παραπάνω.
Βάλε στην αναζήτηση τη λέξη kernel για να διευκολυνθείς.

Όταν εγκαταστήσεις τα πακέτα αυτά, επέστρεψε στο φάκελο του gspcav1-20070508 και δώσε make."

Δεν έκανα κατι περισσότερο με αυτά δούλεψε. Απλά τώρα δοκιμάζω άλλες Διανομές και δεν έχω πια Mandriva να κάνω post, sorry...


Hello, τα παραπάνω δεν ισχύουν στο 2008_1 -όρκο δεν παίρνω- , κατέβασα το dkms-gspcav1 και το εγκατέστησα, ελπίζω να εργαστεί τώρα

τελικά δεν ήταν τόσο εύκολο... αφου κάνεις την εγκατάσταση πρέπει να ανοίξεις μια κονσόλα και με -su- -κοδικό- γίνεται η αναγνώριση. plug-unplug την κάμερα και όταν βρει το Mandy την κάμερα θα σου "βγ'αλει" το γνωστό παραθυράκι για το τι θέλεις να κάνει με την κάμερα, πρέπει να κάνεις cofigue και να την διαλέξεις ως camera... μετά να μπεις control center και να δεις στα "περιφεριακα" peripherals εάν αναγνωρίζεται... άν δεν την δει αμέσως αποσυνδεστε την και ξανα συνδέστε την και πάλι configure στο γνωστό παραθυράκι για το τι θέλεις να κάνει με την κάμερα μέχρι να το κάνεις σωστά.
εδώ υπάρχει και η Mandy εκδοχη του τι πρέπει να κάνεις:
http://forum.mandriva.com/viewtopic.php?t=84338

Ελπίζω να βοήθησα κάποιους.