Fedora NetworkManger problem - Λύθηκε

gerjmk | Τετ, 06/25/2014 - 14:42 | 3'

Καλημέρα αδέρφια,

Έχω εγκατεστημένο στο Λαπτόπιον μου, ένα Dell Latitude D620 το Fedora 20 με GUI Mate. Το πρόβλημα μου είναι το εξής: Ενώ συνδέεται κανονικά σε WiFi (όταν κάνει εκκίνηση), ξαφνικά δεν με βάζει σε σελίδες. Παρόλα αυτά, μου δείχνει ακόμα ότι είμαι συνδεδεμένος. Και σε λίγα δεύτερα έως και λεπτά μου δείχνει ότι έχει αποσυνδεθεί και ξαναπροσπαθεί να συνδεθεί. Μέσω τερματικού κάνω restart το NetworkManager.service και συνδέεται πάλι σε λίγα δεύτερα. Μετά πάλι από λίγο γίνεται πάλι το ίδιο. Κάποιες φορές με το restart του NetworkManager.service δεν συνδέεται καθόλου και κάνω επανεκκίνηση του λάπτοπ για να λυθεί το πρόβλημα. Αφού μου είχε σπάσει τα νεύρα σε σημείο αηδίας, αποφάσισα να αλλάξω networkmanager. Εγκατέστησα λοιπόν στο Fedora μου, το wicd. Κάνω start το service του, αφού έχω κάνει stop το NetworkManager.service και παρόλα αυτά δεν μου εμφανίζεται τίποτα σχετικά με το wicd. Μέσα στο γραφικό menu υπάρχει μία εγγραφή του wicd αλλά δεν μου εμφανίζεται πάλι τίποτα όταν το πατάω. Το παράδοξο είναι ότι το Fedora μου το αναγνώρισε κανονικά το driver της ασύρματης κάρτας (μία broadcom 4311) ενώ στις διανομές που έχω εγκαταστήσει βασισμένες σε Debian και Ubuntu, θα πρέπει να βάλω το χεράκι μου για να δουλέψει. Επίσης το παράδοξο είναι ότι η θύρα ethernet παίζει κανονικά χωρίς να μου εμφανίζει πρόβλημα. Τι μπορώ να κάνω για να το λύσω?? 

Να πω επίσης ότι όταν κάνω system update, βρίσκει τις ενημερώσεις και όταν πάει να τις κάνει download & install με πετάει πάλι έξω δείχνοντας εννοείται ότι είμαι συνδεδεμένος.

Κάθε πολύτιμη βοήθεια δεκτή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)