Δημιουργια παρτισιον (NTFS) μεσω ubuntu

Dj Netrino | Κυρ, 01/13/2008 - 23:23 | 2' | 3

Ειμαι νεος χρηστης στο lionux. Εψαξα αλλα δε βρηκα λυση...
Εχω εγγαταστησει στο κυριο δισκο μου τα ubuntu 7.04 Βλεπω και μπρω να γραψω κανονικα σε στο δευτερο ntfs δισκο..
Το προβλημα μου ειναι οτι θελω να δημιουργησω ενα παρτισιον στο δισκο με τα linux σε διαμορφωση ntfs για να περασω και τα xp...
Δοκιμαζω μεσω του Gparted αλλα δε μου εχει κλειδωμενη τη λειτουργια για δημιουργια παρτισιον...
Δοκιμασα και απο το τερματικο με την εντολη  sudo gparted για να μπω σα root αλλα και παλι ειναι κλειδωμενη η λειτουργια αυτη!
Και κατι αλλο πως γιανεται να μπω σα root γενικακατα την εκινηση..

Παρακαλω βοηθηστε με αλλιως θα πρεπει να καταφυγω σε φορματ..


Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: 2.5 (ψήφοι: 2)

Σχόλια

Στο μόνο που μπορω να σε βοηθησω είναι στο ότι το Ubuntu δεν έχει root accouνt αλλά με την εντολή sudo -i στο terminal γίνεσαι root. Από εκεί και έπειτα οι πιο έμπειροι ας πάρουν την σκυτάλη...

Να κάνεις reboot από ένα LiveCD δοκίμασες; Π.χ. το Knoppix, το Knoppel ή το SystemRescueCD (στο DVD του τεύχους 17). Από αυτό, θα τρέξεις το Gparted και θα μειώσεις την κατάτμηση του Linux ελευθερώνοντας χώρο για τα windows.

Να ξέρεις όμως ότι θα έχεις προβλήματα. Το πιθανότερο είναι ότι μόλις βάλεις τα windows στον κενό χώρο (που θα έχεις απελευθερώσει με την παραπάνω διαδικασία) θα χαθεί ο boot loader (το μενού στην εκκίνηση του PC) και δεν θα μπορείς να κάνεις boot το Linux. Η πρόχειρη λύση τότε θα είναι πάλι το SystemRescueCD. Κάνεις boot από αυτό στο Ubuntu και reinstall το grub με grub-install /dev/hda.

Τελικά, η μόνη λύση που βλέπω εγώ για να μην μπλέξεις είναι η εξής:
α) Εγκαθιστάς τα Windows στο δίσκο από την αρχή.
β) Κάνε boot από το SystemRescueCD ή το Knoppel ή κάποιο άλλο LiveCD και από το Gparted μειώνεις την κατάτμηση των Windows στο μισό.
γ) Κάνεις boot από το LiveCD του Ubuntu και του λες να εγκατασταθεί στο ελεύθερο χώρο του δίσκου.

Έτσι δεν θα μπλέξεις ούτε με το GRUB ούτε με περίπλοκες εντολές.

ή
α) Εγκαθιστα τα windows xp στον δίσκο απο την αρχη, οπως λεει και ο Δημητης.
β)Βαζεις το cd του ubuntu και αρχιζεις την εγκατασταση . Σε καποια φαση θα σου πει, να καει resize τα Windows, ωστε να δημιουργει αυτόματα κενος χώρος στον οποιο θα εγκατασταθεί το ubuntu.

Ετσι δεν θα μπλεξεις ουτε με live cd.