SUSE 10.2 & SATA

chrisdou | Κυρ, 01/13/2008 - 23:23 | 1' | 12

γεια σας

εκανα εγκατασταση στο suse 10.2 αλλα οταν παει να κανει reboot κολαει. νομιζω οτι εχει προβλημα με τον δισκο sata το p/c ειναι καινουργιο dell. μηπως ξερει καποιος.

Ευχαριστω πολυ

(ειμαι καινουργιος με το linux)  

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Πριν την εκκίνηση του SUSE (στο μενού που εμφανίζεται) δεν υπάρχει μια επιλογή failsafe; Τη δοκίμασες;

ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση.

ναι το δοκιμασα

Ε, και δεν έγινε τίποτε; Δεν μπήκες στο γραφικό περιβάλλον σε VESA;

οχι δεν μπαινει δεν ξεκιναει μου εμφανιζει kernel /bootvmlinz-2.6.18.2-34-default root=/dev/sda6 vga=normal ide=normal a pm=off acpi=off noresume nosmp noapic maxcpus=0 edd=off 3

δεν ξεκιναει

ελπιζω να καταλαβες τι γινεται, γιατι εγω δεν καταλαβα τι γινεται.

ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον

  

ειχε και μια επιλογη windoδω  οπου μπηκα και πηγα να δω τα partitions και βλεπω μονο τον windows και αλλα τρια διαμερισματα αγνωστα μηπως δεν εκανα σωστη εγκατασταση, μαλλον με το διαχωρισμο των διαμερισματων.

μαλλον χρειαζομαι και παλι εγκατασταση (και δεν θελω καθολου windows) τι πρεπει να κανω

ευχαριστω πολυ

 

    

για να κανω εγκατασταση γραφω pci=nomsi ( για να αναγνωριση τις συσκευες )κανει εγκατασταση και οταν κανει reboot για να συνεχισει  το cofiguration δεν κανει reboot κολλαει

να αλλαξω τον δισκο με ide και το cd
om (δεν ξερω τι να κανω)

help

ευχαριστω πολυ

  

Στην εκκίνηση του εγκατεστημένο συστήματος, δεν μπορείς να τροποποιήσεις (συνήθως με F2) τη γραμμή με τις παραμέτρους του πυρήνα ώστε να προσθέσεις εκεί το pci=nomsi; 

τι μου προτεινης να κανω τωρα ,να κανω εγκατασταση σε αλλο p/c  με δισκο ide και οχι sata και cd
om σε ide, ειναι μια λυση αυτο!!!!!

  

Σου πρότεινα δύο πράγματα:
α) να προσθέσεις τη σωστή παράμετρο στο εγκατεστημένο SUSE σου (κάποιος γνώστης θα μπορούσε να το κάνει με ένα LiveCD, αν έχεις κάποιον γνωστό ρώτα τον)

β) να εγκαταστήσεις διανομή με πιο πρόσφατο πυρήνα.

διαλέγεις και παίρνεις.

ο.κ το εγκαταστησα εισαι αρχηγος (open suse 10.2)

ευχαριστω πολυ

 

θα ηθελα να εγκαταστησω πανω στο suse 10.2 το squid.

ειναι πολυ δυσκολο!!!!

θελω να φτιαξω proxy server