Κατάρρευση του KDE στο ubuntu

anthem | Κυρ, 01/13/2008 - 23:23 | 1' | 9

Γειά χαρά σε όλους.

¶λλο ένα παράξενο πρόβλημα για μένα...

Λοιπόν,ανοίγω ubuntu, ξεκινάει το KDE (το εγκατέστησα μετά) και μετά από κάποιο χρονικό διάστημα (ακονόνιστα) κλείνουν τα προγράμματα που έχω ανοικτά, χάνεται η μπάρα στο κάτω μέρος της οθόνης, χάνεται η επιφάνεια εργασίας, μαυρίζει η οθόνη και με πετάει στην κονσόλα.

Εκεί λέει κάτι για πρόβλημα στο σύστημα αρχείων του linux...

Έτρεξα το fscκ και τα συναφή χωρίς αποτέλεσμα.

Έχει κανείς κάποια ιδέα ρε παιδιά.

anthem2007-9-9 18:38:52

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

καταρευση του windows manager... σε τι περιβαλλον εισαι οταν γινεται αυτο? τον κλασσικο manager του kde ή σε beryl?
Αν ηθελες kde γιατι εγκατεστησες ubuntu και οχι kubuntu ?
(αν και κατα τη γνωμη μου τα ubuntu like ειναι σταθεροτερα σε gnome. αν θες kde καλυτερα pclos)
Oταν λες "ακανονιστα διαστηματα" προφανως crashάρει οταν πρεπει να τρεξει κατι που δεν ειναι εγκατεστημενη καποια εξαρτηση.
(και δεν αποκλειεται να εχει σχεση με τα γραφικα...)

Μμμ δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Όντως, τα προβλήματα συνέπεσαν με την εγκατάσταση του beryl.

Για κάτσε να του ρίξω μία ματιά του beryl.

Ευχαριστώ πάντως!

Αχα μηπως χρησιμοποιεις στο kde τον emerald theme manager?
αν το κανεις, οντως καταρρεει μετα απο λιγο... Aquamarina πρεπει να επιλεξεις (αν και θα επιμεινω στη γνωμη μου, πως το ubuntu ειναι φτιαγμενο για gnome κι οχι για kde)
brave2007-9-10 2:15:6

Δεν έχει σημασία το emerald με την κατάρευση αλλά το beryl.Eχω και εγώ kubuntu και δεν έχω προβήματα με το kde.Για πες ποιά κάρτα γραφικών έχεις αν έχεις εγκαταστήσει τους driver της κάρτας σου.

Μάγκες χειροτερεύουν τα πράγματα.

Τώρα κάνει το εξής: Ξαφνικά αρχίζει να διαβάζει ο δίσκος συνεχώς καθυστερώντας απίστευτα το kde και πολλές φορές παγώνοντας το εντελώς. Δυστυχώς ούτε το ctrl + alt + backspace δουλεύει και χρειάζεται χειροκίνητη επανεκκίνηση.

Κάποιες φορές μετά από το ξέσπασμα του δίσκου με πετάει σε κονσόλα όπου λέει κάτι για πρόβλημα στο kdeinit.

Αναφέρω πως δεν τρέχω beryl - compiz - emerald κ.τ.λ.

Επίσης έχω nvidia 5200 με εγκατεστημένους drivers της nvidia.

Aρκετά παράξενο το πρόβλημα για να είναι software θα σου προτείνω μερικές λύσεις πρώτα να κάνεις το upgrade στο kde 3.5.7
http://kubuntu.org/announcements/kde-357.php
Mετά φτιάξε έναν νέο χρήστη και δες μήπως τα προβλήματα συνεχίζονται και εκεί.

Μάγκες εύρηκα.

Το πρόβλημα παρουσιάζεται κάθε φορά που το kubuntu προσπαθεί να κάνει αναβάθμιση στα πακέτα του (ενημερώσεις ασφαλείας, νέες εκδόσεις προγραμμάτων κ.τ.λ.)

Δηλαδή πατώντας κάτω δεξιά το εικονίδιο του διαχειριστή ενημερώσεων, αρχίζει να διαβάζει τα εγκατεστημένα πακέτα και ο σκλήρος κάνει ένα περίεργο θόρυβο. Έπειτα το σύστημα παγώνει και η επανεκκίνηση από το κουμπί είναι το μόνο που μπορώ να κάνω.

To πρόβλημα τότε δυστηχώς είναι καθαρά θέμα hardware και συγκεκριμένα θέμα σκληρού.Μάλλον ο σκληρός σου είναι έτοιμος για δρόμο.