Εγκατάσταση driver asus μητρικής

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:23 | 2' | 1

Γεια σας. Έχω παίξει λίγο καιρό με τη Mandriva, κ θέλω πολύ να έχω dual boot σύστημα.
Αγόρασα νέο pc, και η Mandriva δεν αναγνώρισε τη μητρική, ή τουλάχιστον δε μπόρεσε να χρησιμοποιήσει το Lan της. ¶ρα, δε μπορώ  να συνδεθώ. Ταυτόχρονα, προφανώς γιατί δεν έχει drivers για την nvidia που έβαλα, δε μπορώ να συνδεθώ σε γραφικό περιβάλλον. Έχω λοιπόν μόνο την κονσόλα, αλλά όχι γνώσεις γι αυτήν :).
Συνδέθηκα στα XP, βρήκα drivers κ για τα δύο, τους έγραψα σε cd, κ τώρα προσπαθώ να τους εγκαταστήσω.
Δεν ξέρω όμως πως να το κανω απο την κονσολααααα....
Πάσα προσφορά δεκτή. BTW, όταν προσπάθησα να δω τα περιεχόμενα του cd απο το dir, mnt κλπ cdrom, δεν είδα τπτ.
Πάσα βοήθεια δεκτή ενθουσιωδώς.
Η m/b είναι ASUS P5L-MX και η NVidia 8500 GT, 512.
H mandriva είναι απο πακέτο Discovery και νομίζω είναι spring. Αν θέλετε περισσότερες λεπτομερειες πείτε μου που πρέπει να δω

ευχαριστώ

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Στη θέση σου θα έκανα το εξής απλό. Θα κατέβαζα το ISO μιας νεότερης διανομής, δηλαδή με νεότερο πυρήνα, προκειμένου να είμαι σίγουρος ότι θα παίξει με τη mobo μου (δηλαδή θα συνεργαστεί καλά με το ethernet τσιπάκι της). Προτείνω Sidux 2007-2 που έχει πυρήνα 2.6.22 ή το Fedora 7 που έχει 2.6.21. Για τους drivers της nVidia μην ανησυχείς. Το θέμα είναι να εγκαταστήσεις σωστά τη διανομή ώστε να έχεις ethernet. Από κει και πέρα εγκαθιστάς τους drivers της κάρτας γραφικών από το apt-get (στην περίπτωση του Sidux) ή το yum (στην περίπτωση του Fedora).