grub problem with windows

sidis | Κυρ, 01/13/2008 - 23:23 | 4' | 14

καλησπερα,

Ξερω οτι θα ακουστει βαρετο, αλλα δεν μπορω να ρυθμισω το grub να ξεκινησει και απο windows.

στο pc μου (amd 64 3000+, 2 gb ram) εχω 2 sata σκληρους που στον 1 εχω τα XP και τον αλλο τον εχω σαν αποθηκη. Αποφασισα να βαλω και σε αυτον linux. εγκατεστησα το opensuse 10.2 σε ενα τριτο σκληρο IDE. Οταν bootαρει το pc με βγαζει στο μενου του grub οπου με βαζει να διαλεξω. Αν επιλεξω το linux παιζει μια χαρα. Αν επιλεξω τα win μου βγαζει μια μαυρη οθονη με τις τιμες του rootnoverify και chainloader και παγωνει εκει.
Εχω διαβασει και το αρθο του dimitri απο το φορουμ για το grub οπως και την απορια ενος φιλου στο τευχος 15, αλλα δεν καταφερα τιποτα....
Παραθετω παρακατω το menu.lst του grub.


# Modified by YaST2. Last modification on Sun Sep  2 17:12:26 UTC 2007
default 0
timeout 30
##YaST - generic_mbr
gfxmenu (hd0,1)/boot/message
##YaST - activate

###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: linux###
title openSUSE 10.2
    root (hd0,1)
    kernel /boot/vmlinuz-2.6.18.2-34-default root=/dev/hdc2 vga=0x31a    resume=/dev/hdc1 splash=silent showopts
    initrd /boot/initrd-2.6.18.2-34-default

###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: windows###
title Windows
    rootnoverify (hd0,0)
    chainloader (hd1,0)+1

###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: floppy###
title Floppy
    rootnoverify (hd0,0)
    chainloader (fd0)+1

###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: failsafe###
title
Failsafe -- openSUSE 10.2
    root (hd0,1)
   
kernel /boot/vmlinuz-2.6.18.2-34-default root=/dev/hdc2 vga=normal
showopts ide=nodma apm=off acpi=off noresume nosmp noapic maxcpus=0
edd=off 3
    initrd /boot/initrd-2.6.18.2-34-default



Αυτο ειναι που μου εβγαλε ο grub by default. Αλλαξα το chainloader των win απο (hd1,0)+1 σε hd(0,0)+1 και hd(2,0)+1, αλλα δεν εγινε τιποτα. Σε καποιο απο τα δυο χτυπησε, αλλα δεν θυμαμαι το μηνυμα που εβγαλε.
Τι μπορει να φταιει? Απο οτι εχω διαβασει ο πρωτος αριθμος δειχνει τον σκληρο, οποτε το λογικο ειναι να ειναι το 1 δεδομενου οτι το 0 αναφερεται στον 1ο σκληρο που ειναι εγκατεστημενο το linux.

Εχω επιλεξει απο το BIOS να μπουταρει απο τον IDE πρωτα και σαν 2ο σκληρο τον SATA. Επισης, στον IDE δεν εχω jumperaki. Τα αναφερω αυτα μηπως και εντοπιζεται σε αυτα το προβλημα.
Αν επιλεξω απο το BIOS να μπουταρει πρωτα απο τον SATA τα win ξεκινανε κανονικα.
Μηπως εχω κανει καποια αλλη πατατα???

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Κάτι παίζει λάθος με τη καταχώρηση των Windows στο GRUB - δεν είναι θέμα hardware, απλά μπερδεύτηκε το SUSE και ρύθμισε λάθος το GRUB. Εσύ έχεις

title Windows
rootnoverify (hd0,0)
chainloader (hd1,0)+1

Καντο ως εξής:

title Windows
rootnoverify (hd0,0)
makeactive

chainloader +1

Σώσε και κάνε reboot.

Αν δεν παίξει, μια λύση είναι να κάνεις boot στο SUSE και από την κονσόλα να δώσεις

su
/sbin/fdisk -l

Σημείωσε από την πρώτη στήλη του πίνακα που βρίσκονται τα windows, έστω /dev/sda1 και τότε πήγαινε στο /boot/grub/device.map και δες αν υπάρχει καταχώρηση που να αναφέρεται στο /dev/sda, π.χ.
(hd1) /dev/sda

Στο παραπάνω παράδειγμα (αλλάζοντας το (hd1) ανάλογα με το ποιο δείχνει στο σωστό partition), κάνε την καταχώρηση να είναι:
title Windows

rootnoverify (hd1,0)
makeactive

chainloader +1

ειδα με την εντολη /sbin/fdisk -l οτι τα windows βρισκονται στο 
(hd1) /dev/sda, οποτε στον grub εβαλα αυτο που μου προτεινεις...

title Windows

rootnoverify (hd1,0)
makeactive

chainloader +1

αλλα, δυστηχως με το που επειλεγω windows μου βγαζει μια μαυρη οθονη στην οποια αναγραφονται οι παραπανω 3 γραμμες και κολλαει εκει το pc.

Τι μπορει να φταιει??? Εχω googlαρει κιολας, αλλα δεν εχω βρει κατι....

Κάνε copy/paste to fdisk -l να δούμε τι γράφει...

Disk /dev/hdc: 40.0 GB, 40020664320 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 4865 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/hdc1        &nb sp;      1         262     2104483+  82  Linux swap / Solaris
/dev/hdc2   *         263        2126    14972580   83  Linux
/dev/hdc3        &nb sp;   2127        4865    22001017+  83  Linux

Disk /dev/sda: 200.0 GB, 200049647616 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 24321 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *         &nbsp ; 1       24320   195350368+   7  HPFS/NTFS

Disk /dev/sdb: 200.0 GB, 200049647616 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 24321 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sdb1   *         &nbsp ; 1       24320   195350368+   7  HPFS/NTFS

παραθετω και το device.map

(fd0)    /dev/fd0
(hd1)    /dev/sda
(hd0)    /dev/hdc
(hd2)    /dev/sdb

Αν αυτο μπορει να βοηθησει παραπανω....
Το λεω αυτο διοτι σε μια απο τις προσπαθειες που εκανα ειχα βαλει  το εξης
title Windows

rootnoverify (hd0,0)
makeactive

chainloader +1

Με αποτελεσμα οταν μπουταρε το pc πριν ακομα φορτωθει ο grub μου εβγαλε ενα μηνυμα no operation system και σταματαγε εκει. Παλεψα με ξαναεγκατασταση του grub αλλα δεν το καταφερα με αποτελεσμα κα κανω format και εγκατασταση απο την αρχη, παργμα οχι τοσο ευχαριστο...

Βλέπεις τι λέει;

(hd1)    /dev/sda

¶ρα βάζεις:

title Windows

rootnoverify (hd1,0)

makeactive

chainloader +1

Μολις το δοκιμασα αυτο, αλλα δυστηχως δε νεγινε κατι....

επελεξα τα windows στο grub με εβγαλε σε μια μαυρη οθονη που μου εργαφε τις 4 σειρες του configuration και σταματαγε εκει....δεν προχωραγε στην εκινηση των win...

Κάνε copy/paste όλο το menu.lst όπως το έχεις ΤΩΡΑ χωρίς να το πειράξεις. 

Βάλε

title Windows1
    root (hd1,0)
    makeactive
    chainloader +1

title Windows2
    root (hd2,0)
    makeactive
    chainloader +1

title Windows3
    root (hd0,0)
    makeactive
    chainloader +1

Σώσε και δοκίμασε και τα τρία. Δεν μπορεί κάποιο από τα τρία θα παίξει.

σιγουρα το 1ο και 3ο δεν δουλευουν.... οπως σου ανεφερα το 3ο πρεπει να "ισωπεδοσε" το grub....
Θα δοκιμασω το 2ο και οτι γινει....
sidis2007-9-6 17:46:26

δυστηχως παλι τα ιδια μου εκανε...
Τι γινετε ρε γμτ???? Τι μπορει να φταιει??? Μηπως ειναι καποιο configuration που δεν περιλαμβανει το makeactive? (αν και δεν ξερω τι ακριβως κανει αυτο)

I rest my case! Σου είπα όσα ξέρω ή μπορώ να σκεφτώ. Δύο τελευταία ακόμα:

1) Πήγαινε στο BIOS και δες μήπως παίζει κάτι εκεί, π.χ. στη σειρά των δίσκων.
2) Βάλε άλλη διανομή πάνω στο SUSE.

  Παιδιά μήπως παίζει ρόλο το jumper που δεν έχει στον ide σκληρό μήπως αν το βάλει master ή slave να παίξει;;;Μπορεί επειδή τον είχε 'free' στην εγκατάσταση του λινουξ να αναγνώρισε μόνο αυτόν τον σκληρό .

Απο οτι θυμαμαι...(δεδομενου οτι εχω κανει 3-4 distro διαφορετικα εγκατασταση) το debian ειχε παιξει κανονικα.... Δεν ειμαι βεβαια απολυτα σιγουρος...
Η σειρα των σκληρων στο BIOS ειναι πρωτα αυτος με το linux, μετα τα win και μετα η "αποθηκη".

Θα δοκιμασω να βαλω jumber στον σκληρο...αν και με ειχε ταλαιπωρησει, για αυτο το εβγαλα, τον ειδε το pc, οποτε το αφησα χωρις jumper.

Πρεπει να ειναι λιγο ακυρο αυτο που θα πω, αλλα παιζει ρολο που η εγκατασταση ειναι 32-bit, ενω το pc ειναι 64-bit? (πιστευω οτι δεν εχει σχεση....αλλα ποτε δεν ξερεις).

Υ.Γ. θα δοκιμασω το debian να δω τι θα γινει...αν και μου αρεσει το suse.... (βασικα προτιμω kde απο gnome....)