Προβληματικη εγκατασταση ubuntu

Kwnstantinos | Παρ, 01/11/2013 - 17:06 | 1' | 5

Εκανα εγκατασταση το ubuntu 12.04. To προβλημα ειναι το εξης. Οτιδηποτε εγκαθιστουσα περα απο αυτα που κατεβαζα απ'το ubuntu center μετα απο μια επανεκκινηση τα παντα διαγραφοντουσταν. Επανελαβα την εγκατασταση ξανα τα ιδια, εκανα εγκατασταση το 12.10 παλι τα ιδια. Παντα ακολουθουσα τις εντολες του κ. Καλαιτση. Μπορει να μου πει καποιος γιατι συμβαινει αυτο? Τωρα με το linux mint δεν εχω κανενα προβλημα. Ευχαριστω,

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καλησπέρα Κωνσταντίνε!

Μια άσχετη ερώτηση: Ποιος ειναι ο κ. Καλαϊτσης και γιατί ακολουθείς τις εντολές του;

Ρωτάω γιατί η εγκατάσταση του Ubuntu ειναι παιχνιδάκι συνήθως, δεν χρειάζεσαι τις "εντολές" κάποιου...

dimitris]Καλησπέρα Κωνσταντίνε!
Μια άσχετη ερώτηση: Ποιος ειναι ο κ. Καλαϊτσης και γιατί ακολουθείς τις εντολές του;
Ρωτάω γιατί η εγκατάσταση του Ubuntu ειναι παιχνιδάκι συνήθως, δεν χρειάζεσαι τις "εντολές" κάποιου...

Να σου πω. Οταν αρχισα ν' ασχολουμε με linux εψαχνα στο youtube διαφορα video για το πως γινετε η εγκατασταση  ubuntu, γιατι ειναι φυσικο να θες να πληροφορηθεις  για το πως θα εγκαταστησεις ενα καινουργιο λειτουργικο (ειδικα οταν εισαι απειρος). Εκει και στο ψαξε βρηκα ενα video που εδειχνε πως γινετε η εγκατασταση ubuntu παραλληλα με windows. To video αυτο οπως και αρκετα που εχουν σχεση με ubuntu (κατατμησεις κλπ) τα εχει επιμεληθει καποιος Καλαιτσης που αν δεν κανω λαθος ειναι καθηγητης πληροφορικης. Ψαξε στο youtube για εγκατασταση ubuntu και θα τα δεις. Γραψε εγκατασταση ubuntu 12. 04. Στο θεμα μπορεις να μου πεις γιατι μετα απο επανεκκινηση διαγραφοντουσταν τα παντα?

Μάλλον οφείλεται στον τρόπο που έκανες την εγκατάσταση. Δεν έχω δει το βίντεο για να είμαι σίγουρος αλλά υποθέτω ότι η εγκατάσταση δεν γινόταν με τον "σωστό" τρόπο.

Ο σωστός τρόπος είναι να κατεβάσεις το ISO, να το γράψεις σε ένα CD και να κάνεις επανεκκίνηση από αυτό. Κάνει εκκίνηση το Ubuntu σε Live μορφή, δοκιμάζεις ότι όλα είναι ΟΚ και μετά προχωράς στην εγκατάσταση, η οποία μοιάζει με του Linux Mint. Συνήθως αυτά που σου προτείνει το ίδιο το Ubuntu είναι μια χαρά, αρκεί να έχεις ένα μεγάλο δίσκο (>40GB) και να υπάρχουν εκεί αρκετά GB ελεύθερα (τουλάχιστον 10GB). Μπορεις να βρεις το τελευταίο Ubuntu (και άλλες εκκινήσιμες διανομές) στο συνοδευτικό DVD του τεύχους 11 του περιοδικού.

dimitris]Μάλλον οφείλεται στον τρόπο που έκανες την εγκατάσταση. Δεν έχω δει το βίντεο για να είμαι σίγουρος αλλά υποθέτω ότι η εγκατάσταση δεν γινόταν με τον "σωστό" τρόπο.
Ο σωστός τρόπος είναι να κατεβάσεις το ISO, να το γράψεις σε ένα CD και να κάνεις επανεκκίνηση από αυτό. Κάνει εκκίνηση το Ubuntu σε Live μορφή, δοκιμάζεις ότι όλα είναι ΟΚ και μετά προχωράς στην εγκατάσταση, η οποία μοιάζει με του Linux Mint. Συνήθως αυτά που σου προτείνει το ίδιο το Ubuntu είναι μια χαρά, αρκεί να έχεις ένα μεγάλο δίσκο (>40GB) και να υπάρχουν εκεί αρκετά GB ελεύθερα (τουλάχιστον 10GB). Μπορεις να βρεις το τελευταίο Ubuntu (και άλλες εκκινήσιμες διανομές) στο συνοδευτικό DVD του τεύχους 11 του περιοδικού.

Oπως ακριβως εκανα την εγκατασταση του mint που δεν εχω κανενα προβλημα, ετσι ακριβως εκανα και στο ubuntu και μαλιστα 3 φορες (κοντεψε να καει ο σκληρος απ τις δοκιμες). Kαι μαλιστα ελεγξα το cd με το md5.