Αdministrator μετά από install

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:23 | 2' | 3

Αγαπητοί φίλοι γεια σας,

Είμαι νέος στο χώρο του Linux και πρόσφατα εγκατέστησα Ubuntu v7.04. Έχω κάνει και ένα FAT32 partition για να βλέπω αρχεία και από Windows.

Το ερώτημά μου είναι το παρακάτω:

Όταν προσπαθώ να έχω πρόσβαση στο FAT32 όπως επίσης με κάποιες εντολές στο terminal ή γενικός σε πολλές ενέργειες που κάνω διαπιστώνω πως το λειτουργικό δεν με βλέπει σαν administrator και χρειάζεται συχνά να εισάγω τον κωδικό μου που χρησιμοποίησα στην εγκατάσταση και είναι ενοχλητικό. Το χειρότερο βέβαια είναι πως κάποιες φορές δεν έχω καν δικαιώματα όπως όταν ήθελα να περάσω ένα αρχείο στο φάκελο /lib/firmware/2.6.20-15-generic/ για παράδειγμα.

Πώς μπορώ να ξεπεράσω αυτούς τους περιορισμούς; Τι έχω κάνει λάθος ή δεν γνωρίζω να παραμετροποιήσω; Ευχαριστώ πολύ.pdavit2007-8-20 23:15:47

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Απο το "συστημα" - "διαχειρηση" - "παραθυρο εισοδου" επετρεψε την εισοδο σαν διαχειριστης. (Φταχνεις καινουργιον root χρηστη και κωδικο -ο οποιος μπορει να ειναι ιδιος με αυτον που εχεις τωρα-). Οπωτε αντι να μπαινεις σαν χρηστης, μπαινεις οποτε χρειαζεται σαν root εξαρχης.

Το sudo -i μου δίνει πλήρη δικαιώματα μόνιμα ή μέχρι το επόμενο restart;

Και τι μπορώ να κάνω όταν για παράδειγμα χρησιμοποιώ ένα file manager και έχω περιορισμούς να γράψω σε ένα directory; Μπορώ κατά επιλογή να τρέξω εφαρμογές σαν admin και πώς;

Ευχαριστώ.

Σου δίνει δικαιώματα μέχρι να κλείσεις το παράθυρο της

κονσόλας.

Για το δεύτερο, από την κονσόλα δίνεις:

sudo -i

για να αποκτήσεις δικαιώματα root και μετά τρέχεις τον

file manager δίνοντας:

nautilus

Έτσι δεν θα έχεις περιορισμούς.

Εναλλακτικά, μπορείς να πατήσεις ALT+F2 από απο

οπουδήποτε και να γράψεις

gksudo nautilus

για να τρέξεις ως root τον file manager. Οι δύο τρόποι

είναι ουσιαστικά ίδιοι.

Το ίδιο ισχύει και για την τελευταία ερώτησή σου.

Μπορείς να τρέξεις κατά βούληση κάθε πρόγραμμα με

δικαιώματα root.