Hardware & PCLOS: Προβληματα - ερωτησεις

philip | Κυρ, 01/13/2008 - 23:23 | 1' | 55

Το γνωρίζω ότι έχει να κάνει με Multimedia, αλλά το ανοίγω για να προσεχθεί.  Υπάρχει τρόπος να 'δει' το λειτουργικό μας μια video camera και να γράψει τα περιεχόμενα σε DVD?  χρειάζεται κάρτα TV?  Η camera έχει USB output.

Thanks

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Άκυρο έγραφα για ubuntu αν μπορεί κάποιος να το σβήσει ή να το μεταφέρει κάπου για ubuntu.

Εγώ στο ubuntu έχω ένα σκριπτάκι που κάνει αυτήν ακριβώς την δουλεία,ασφαλή κατάργηση για όλες τις φορητές συσκευές.Λοιπόν κατέβασε το script* βάλτο στον φάκελο με τα scripts** και επίσης κάνε και εγκατάσταση τα εξής

sudo apt-get install pmount
sudo apt-get install sdparm

Αφού τα κάνεις πλέον με δεξί κλικ ππανω στο εξ. δίσκο και με το παραπάνω script θα έχεις ασφαλή κατάργηση.

**Το script το βάζεις στο /.gnome2/nautilus-scripts.Άνοιξε το nautilus πάτησε ctrl + H θα εμφανιστούν οι κρυφοί φάκελοι.

*Το λινκ με το script http://www.2shared.com/file/3180527/4bb58814/Safe_Remove_USB_Disk.html

Δεξί κλικ > Safely Remove δεν έχεις ως επιλογή;

--Hey you!
don't help them to burry the light
don't give in without a fight.

Επανήλθα δυστυχώς δεν μπορεί και πάλι ο σκληρός μου βγάζει ένα μήνυμα απροσαρτημένο αφαιρούμενο μέσο
τώρα τι κάνουμε

Το απροσαρτημένο (unmounted) σημαίνει ότι ο δίσκος σου μπορεί να αφαιρεθεί με ασφάλεια.

Αν τον προσαρτήσεις (πχ κάνε (διπλό)κλικ να δεις τα περιεχόμενά του) τότε δεν μπορείς να τον κλείσεις με ασφάλεια (λέμε τώρα !!)
Οπότε δεξί-κλικ στο εικονίδιο και safely remove (για να τον κάνεις unmount) όπως λέει ο dimitris