Πρόβλημα Εκκίνησης Ubuntu 12.04

ubunturas | Παρ, 05/18/2012 - 18:09 | 2' | 3

    Καλησπέρα Αδέρφια έχει παρατηρήσει κανείς κάποιο πρόβλημα με το σβήσιμο ή την αδρανοποίηση του Ubuntu;

    Έχω σε dual boot το 10.04 και το 12.04 και το βράδυ όταν απενεργοποιείται  ο υπολογιστής μέσω EasyShutdown η από την διαχείριση στην ενέργεια «την επόμενη μέρα δεν μπαίνει στο γραφικό περιβάλλον αν δεν κάνω 3 φορές restart από το κουμπί».

    Ανοίγει βέβαια κανονικά μπουτάρει βλέπω το Grub επιλέγω την πρώτη επιλογή με το 12.04 και φορτώνει το logo του Ubuntu και μετά τίποτα μαύρη οθόνη!!!Δεν μου βγάζει την εικόνα για την είσοδο και την εισαγωγή του κωδικού για να μπω στο σύστημα αλλά δεν μπορώ να μπώ ούτε και στην κονσόλα.Σας έχει τύχη τίποτα τέτοιο;;;

ΑΑΑΑ δοκίμασα και το 10.04 για να μπώ αλλα ούτε και εκεί πάλι μπαίνει κάνει τα ίδια!!!

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

καλησπέρα αντιμετώπισα περίπου  το  ίδιο πρόβλημα  με σένα ,σε μένα το πρόβλημα ήταν από την κάρτα γραφικών και το έλυσα με την απεγκατάσταση  του   nvidia-current το έκανα  ως εξής  μόλις μπήκα στην μαύρη οθόνη   ctrl-alt-f1 και μετά σύνδεση ως root  και μετά sudo apt-get  remove  nvidia-curent  και μετά sudo apt-get update  & sudo apt-get upgrade και επανεκκίνηση

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας.Παρατηρώ απο χθές αλλα και σήμερα οτι το πρόβλημα έχει εξαφανιστεί κατα περίεργο τρόπο.Βέβαια χθές έκανε κάποιες αναβαθμίσεις και δεν έχω πλέον το πρόβλημα ανοίγει κανονικά χωρίς προβλήματα κατά την εκκίνηση.Μάλλον κάποιο bug θα ήτανε...