Dady cool!!!

marlene | Τετ, 05/02/2012 - 15:15 | 4' | 7

Ο μπαμπάς μου είναι linuξας εδώ και δύο χρόνια. Ο μπαμπάς μου είναι 80 χρονών και μας έχει προκύψει και μεγάλο ταλέντο.

Ό μπαμπάς μου έχει ubuntύ!!! ( τονίζεται στην λήγουσα διότι ο μπαμπάς είναι γαλλομαθής). Αγαπάει πολύ το ubuntú του γιατί όπως μου είπε τώρα το χάραμα που ξυπνάει, ( οι ηλικιωμένοι άνθρωποι έχουν και αυπνίες ), έχει κάτι να περάσει την ώρα του και διαβάζει και τις εφημερίδες του φρέσκιες φρέσκιες.. Αφήστε που σνομπάρει και την μαμά και την λέει αναλφάβιτη τεχνολογικά.. ( καημένη μαμά, τι σου 'λαχε να πάθεις τώρα στα γεράματα.. geek σου βγήκε σύζυγος!! ).

Προσέχει δε και που μπαίνει στο ίντερνετ, και δεν ανοίγει λογαριασμούς όπου τύχει, και έμαθε και πως είναι και το σύστημα και τακτοποιεί και τα αρχεία του, και τώρα τελευταία την ψώνισε με τον thunderbird και με έχει ταράξει στα μέιλς.

Πρόσφατα  πήγε και σε ένα κατάστημα να αγοράσει ένα πολυμηχάνημα, και τους είπε με ύφος δέκα καρδιναλίων, ότι θέλει κάτι που να είναι συμβατό με λίνουξ γιατί εκείνος είναι linux user και οι πωλητές έχασαν το σαγόνι τους.. ! Τους έπεσε κάτω... στην μοκέτα..

Αλλά έχω το εξής πρόβλημα. Η έκδοση που του έχω πάνω στο μηχάνημα τώρα, έπαψε να υποστηρίζεται. Θέλω λοιπόν να τον περάσω σε άλλη διανομή, που να υποστηρίζει και το πολύ-μηχάνημα του, ( ΗP  είναι)  και αυτό γιατί αν του βάλω πάνω το καινούργιο ubuntu θα έχει θέματα με το unity. Για την ώρα είναι σε κλασικό gnome και γουστάρει πολύ γιατί το έχει μάθει.. Τι θα μπορούσα να του βάλω επάνω για να είμαι σίγουρη ότι θα καλύψει το HP και δεν θα του χαλάσει και τις ρυθμίσεις που έχει τώρα στο desktop;;

Αν του αφήσω αυτό που έχει τώρα, παίζει να έχει προβλήματα;; ( δεν κάνει τίποτα περίεργο... Εφημερίδες διαβάζει και γενικότερα χαζολογάει στο ίντερνετ..)

 

Για πείτε καμία ιδέα ρε παιδιά..

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ωραιος ο daddys σου.Laughing
Περα απο την πλακα, γιατι δεν του αναβαθμιζεις το ubuntu στην 12.04 και να του εγκαταστησεις το mate desktop ή το cinnamon, οπου το 1ο ειναι η συνεχεια του gnome 2.32 και το 2ο μοιαζει πολυ με gnome 2.32. Αν το κανεις ετσι δεν χρειαζεται καν να αλλαξεις διανομη. Μπορεις να δεις και το linuxmint debian οπου εχει σαν προεπιλογη και τα δυο προηγουμενα desktop.

hacker daddies rulez....

Ευγε του και μπραβο και σε σενα για τα support services....

Keep up the good work...

Οπως εγραψε και ο προλαλησας upgrade - η καθαρο στησιμο... αλλα μπορει ο γαλλομαθης hacker να μεινει χωρις τον υπολογιστη του...εστω και για λιγο ?  
 

marlene]

Αλλά έχω το εξής πρόβλημα. Η έκδοση που του έχω πάνω στο μηχάνημα τώρα, έπαψε να υποστηρίζεται. Θέλω λοιπόν να τον περάσω σε άλλη διανομή, που να υποστηρίζει και το πολύ-μηχάνημα του, ( ΗP  είναι)  και αυτό γιατί αν του βάλω πάνω το καινούργιο ubuntu θα έχει θέματα με το unity. Για την ώρα είναι σε κλασικό gnome και γουστάρει πολύ γιατί το έχει μάθει.. Τι θα μπορούσα να του βάλω επάνω για να είμαι σίγουρη ότι θα καλύψει το HP και δεν θα του χαλάσει και τις ρυθμίσεις που έχει τώρα στο desktop;;

Αν του αφήσω αυτό που έχει τώρα, παίζει να έχει προβλήματα;; ( δεν κάνει τίποτα περίεργο... Εφημερίδες διαβάζει και γενικότερα χαζολογάει στο ίντερνετ..)

Συγχαρητήρια για τον μπαμπά σου.

Γιατί όμως ρωτάς αν θα έχει προβλήματα; Κι εσύ η ίδια νομίζω το έχεις γράψει παλιότερα σε αυτό το φόρουμ, ότι οι ενημερώσεις και αναβαθμίσεις των διανομών Linux είναι τελικά περισσότερο σε δουλειά να βρισκόμαστε ή είναι χρήσιμες σε καμμένους σαν κι εμάς που τη βρίσκουν να δοκιμάζουν νέα πράγματα. Και έχουν χρόνο να ξανακάνουν τις ρυθμίσεις τους φτου κι από την αρχή, 2 η ώρα τα ξημερώματα. :)

Ο μπαμπάς μια χαρά θα την κάνει τη δουλειά του με το παλιο Ubuntu, και σε ένα μήνα και σε 5 χρόνια (πλην ελαχίστων περιπτώσεων).

Καλησπέρα..
Βασικά με ενδιαφέρει να μου πείτε αν υπάρχει πρόβλημα με τις ενημερώσεις ασφάλειας, έτσι και το κρατήσει όπως είναι. Μήπως δεν του ενημερώνει τον browser και τέτοια πράγματα.. αν είναι να του τον ενημερώνω με το χέρι εγώ.
Αν μπορεί να το κρατήσει έτσι, εγώ δεν το πειράζω γιατί θα μπερδευτεί, ενώ τώρα το σύστημα του το παίζει στα δάχτυλα και δεν θέλει ούτε το θέμα να του αλλάξω.

Πάντως να κάνω και μία παρατήρηση..τελικά η τεχνολογία είναι μεγάλη υπόθεση για τους ηλικιωμένους ανθρώπους. Εκτός ότι είναι για εκείνους ένα παράθυρο στον κόσμο, γιατί δεν πολύ βγαίνουν έτσι και αλλιώς από το σπίτι, αν είναι και εύχρηστη τους κάνει και νιώθουν άνετοι.. Ο πατέρας μου τώρα που έχει καταλάβει πως λειτουργεί το δίκτυο, έχει πάρει σβάρνα και διαβάζει ότι site ανακαλύψει. Μου πήρε λίγο χρόνο να του εξηγήσω πως πρέπει να προσέχει, αλλά τώρα που το έχει χαμπαριαστεί και δεν βάζει προσωπικά στοιχεία στο ίντερνετ και δεν ανοίγει λογαριασμούς όπου να' ναι, είναι άρχοντας..

Βασικά, ο daddy σου θα έχει πρόβλημα με τις αναβαθμίσεις ασφαλείας... Έτσι έχεις τρεις επιλογές: Είτε να του αναβαθμίσεις το σύστημα, είτε να του κρατήσεις το σύστημα έτσι όπως είναι και να μην έχεις αναβαθμίσεις ασφαλείας ή τέλος να του περάσεις το PCLINUXOS που βγαίνει με το kde, και είναι rolling release, δηλαδή δεν σταματάει να υποστηρίζεται ποτέ του και έχει αναβαθμίσεις εφ' όρου ζωής!!! Δες το http://www.pclinuxos.gr/ και το http://www.pclinuxos.gr/ για την ελληνική κοινότητα.

Χμ.. άμα του αλλάξω γραφικό θα έχουμε πρόβλημα. Είπαμε δεν θέλει να του αλλάξω ούτε το θέμα, πόσω μάλλον το γραφικό περιβάλλον. Οπότε να του το περάσω σε οποιαδήποτε διανομή με kde αποκλείεται.. Ευχαριστώ για την ιδέα πάντως.

Βασικά ήθελα να βρω κάτι που να είναι με μόνιμη υποστήριξη, να βλέπει το πολυμηχάνημα του και να μη του χάσει και τις ρυθμίσεις που έχει κάνει τώρα, ( δηλαδή να φορμάρω στο partition του συστήματος μόνο για να τα έχει όλα όπως τα ήξερε).

Ρε γαμώ το ubuntu .. το Maverick έχει ρε παιδιά.. Το 10.10..Και του ζητάει να κάνει upgrade από το Γενάρη νομίζω. Και πάνω που είχε μάθει να το ενημερώνει μοναχός του από κονσόλα αλλά τώρα του ενημερώνει μόνο τον πυρήνα..

Σκέφτομαι ότι αν δεν σιχτιρίσω εντελώς, θα καθίσω να του φορμάρω debian stable να τελειώνει η ιστορία. Αλλιώς θα μείνει όπως έχει..( τι να πάθει στην τελική το μηχάνημα;;; ).

 

Αυτές είναι οι μαλακίες με τις εκδόσεις κάθε εξάμηνο.. Σε δουλειά να βρισκόμαστε.

 

marlene]

Χμ.. άμα του αλλάξω γραφικό θα έχουμε πρόβλημα. Είπαμε δεν θέλει να του αλλάξω ούτε το θέμα, πόσω μάλλον το γραφικό περιβάλλον. Οπότε να του το περάσω σε οποιαδήποτε διανομή με kde αποκλείεται.. Ευχαριστώ για την ιδέα πάντως.

Βασικά ήθελα να βρω κάτι που να είναι με μόνιμη υποστήριξη, να βλέπει το πολυμηχάνημα του και να μη του χάσει και τις ρυθμίσεις που έχει κάνει τώρα, ( δηλαδή να φορμάρω στο partition του συστήματος μόνο για να τα έχει όλα όπως τα ήξερε).

Ρε γαμώ το ubuntu .. το Maverick έχει ρε παιδιά.. Το 10.10..Και του ζητάει να κάνει upgrade από το Γενάρη νομίζω. Και πάνω που είχε μάθει να το ενημερώνει μοναχός του από κονσόλα αλλά τώρα του ενημερώνει μόνο τον πυρήνα..

Σκέφτομαι ότι αν δεν σιχτιρίσω εντελώς, θα καθίσω να του φορμάρω debian stable να τελειώνει η ιστορία. Αλλιώς θα μείνει όπως έχει..( τι να πάθει στην τελική το μηχάνημα;;; ).

 

Αυτές είναι οι μαλακίες με τις εκδόσεις κάθε εξάμηνο.. Σε δουλειά να βρισκόμαστε.

 

Φυσικά υπάρχει και το bridge linux που είναι πολύ καλό, έχει rolling release (υποστηρίζεται για πάντα) και βγαίνει σε όλα τα γραφικά περιβάλλοντα. Δες το από το http://millertechnologies.net/downloads