unstable διανομή στο debian

gdim | Κυρ, 01/13/2008 - 23:23 | 2' | 2

Επανεγκατέστησα το debian 4 και αφού πρόσθεσα τα αποθετήρια: deb ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/debian/ stable main contrib non-free,
deb ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/debian/ unstable main contrib non-free και
deb http://www.debian-multimedia.org stable main, έδωσα apt-get update, apt-get upgrade και apt-get dist-upgrade για να αναβαθμισω στην stable. Όταν πήγα μπήκα στην παρακολούθηση συστήματος είδα ότι το σύστημα είναι στην unstable (sid) διανομή. Να τονίσω εδώ ότι την παραπάνω διαδικασία την έχω κάνει και άλλες φορές, αλλά  βρισκόμουν στην etch (testing) αν θυμάμαι καλά. Aπο ότι ξέρω στην unstable περιλαμβάνονται τα πακέτα που περνούν την πρώτη φάση της ανάπτυξης τους (πρόσφατα πακέτα) αλλά κάποια από αυτά ενδεχομένως να μην λειτουργουν σωστα. Ίσως έτσι να εξηγείται το γεγονός ότι το wine 9.36-1 που περιλαμβάνει, μου δημιουργεί πρόβλημα με το dvdshrink. Πως μπορώ να περάσω από την unstable στην stable; Iσως με κάποιες αλλαγές στο /etc/apt/sources.list;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αν αναμείξεις αποθετήρια αυτά παθαίνεις. Μην βάζεις unstable αν δεν είσαι σίγουρος. 

Πάντως από όλη αυτή τη διαδικασία έμαθα πολλά πράγματα και μου λύθηκαν κάποιες αρχικές απορίες που είχα. Εάν δεν θέλει κάποιος να πειραματιστεί και δεν χρειάζεται καινούργια πακέτα δεν υπάρχει κανένας λόγος να βάλει την unstable. H stable δεν μου έχει δημιουργήσει ουσιαστικά  προβλήματα και αυτός είναι ο κύριος λόγος που δεν αλλάζω το debian. Mπορεί να αργεί στις εκδόσεις του αλλά όταν βγεί βγήκε! Πάντως μου έχει κάνει πολύ καλό η ενασχόληση με την unstable γιατί έχω μάθει αρκετά πράγματα, σου δημιουργεί κάποια προβλήματα και εσύ ψάχνεις τη λύση κλπ. Τελικά καλό θα είναι κατα τη γνώμη μου να χρησιμοποιεί κανείς τη stable στο βασικό του υπολογιστή για να κάνει τη δουλειά του και να τρέχει σε ένα άλλο μηχάνημα την unstable για να πειραματιστεί και να χάσει λίγο τον ύπνο του. Εγώ αυτό θα κάνω!