ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ DISPLAY DRIVERS

xchild | Τετ, 03/28/2012 - 15:18 | 1' | 7

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ. ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΚΑΝΑ INSTALL ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΤΑ UBUNTU 11.10 ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΑ DRIVERS ΓΙΑ ATI RADEON 6850. ΣΥΚΓΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ 12.2 ΓΙΑ ΤΙΝ ATI.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καταρχας, δωσε μας το αποτελεσμα της εντολης

lspci -nn | grep VGA

οπως επισης, πες μας πως εχεις κανει την εγκατασταση, κανονικα ή μεσα απο τα παραθυρα (wubi).

Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα, δικό μου είναι το πρόβλημα , απλά δεν είχα λογαριασμό γι'αυτό είπα στον φίλο μου να ποστάρει κάτι . Η εντολή που μου είπες φίλε vagrale13 να δώσω , βγάζει αυτό εδώ :

01:00.0 VGA compatible controller [0300]: ATI Technologies Inc Barts PRO [ATI Radeon HD 6800 Series] [1002:6739]

Δοκιμασε να ενεργοποιησεις τον κλειστο οδηγο (fglrx) που θα ειναι διαθεσιμος στους οδηγους υλικου.

Καλος μας ηρθες! Smile

Φίλε μου έχω βάλει πολλές φορές αυτούς τους drivers αλλά δεν είναι ότι καλύτερο , τα παράθυρα κολλάνε τα εικονίδια αργούν να ανοίξουν , τα εφέ δεν δουλεύουν με τίποτα . Μόλις έκανα φορμάτ και έχω το Ubuntu 11.10 μόνο με τα updates , χωρίς install κάποιου driver για την κάρτα μου. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει να βάλω σωστά τους drivers;Οι 12.2 από ΑΤΙ που έχω βάλει άλλες φορές και αυτοί τα ίδια κάνουν , μάλλον δεν τους έχω βάλει σωστά , ίσως θέλει άλλον τρόπο και όχι μόνο ένα απλό install από terminal

Πρωτα απ' ολα δεν θα πρεπει να εχεις κανει την εγκατασταση με το wubi.
Αν οχι, τοτε απλα ενεργοποιησε τον κλειστο οδηγο (fglrx) που θα ειναι διαθεσιμος απο τους οδηγους υλικου.
Αν για καποιο λογο μετα απο αυτα αντιμετωπιζεις καποιο προβλημα,
πες μας ποιο ειναι αυτο! Smile

Καλησπέρα και πάλι φίλε μου , έβαλα τελικά τους drivers από τον οδηγό http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Oneiric_Installation_Guide και στην εντολή fglrxinfo βγάζει το παρακάτω 

display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: AMD Radeon HD 6800 Series  
OpenGL version string: 4.2.11566 Compatibility Profile Context

Νομίζω ότι είναι σωστά εγκατεστημένοι οι drivers , ακόμα και στην εντολή fgl_glxgears δείχνει ένα κύβο κανονικά να γυρνάει με 300 frames σε 5 sec = 60FPS

Μέχρι εδώ καλά όλα όμως :
Τα παράθυρα όταν τα σέρνω "κολλάνε" ενώ στην δουλειά που έχω ubuntu και στο laptop τα παράθυρα σέρνονται μια χαρά και κάτι ακόμα , τα 3D εφφέ από το compiz σε 3D cube 3D windows κτλ , δεν δουλεύουν , ούτε βέβαια στην δουλειά μου , ούτε στο λάπτοπ μου άρα ίσως θέλει κάποιες ρυθμίσεις γι'αυτό τον λόγο αυτό το πρόβλημα δεν το παίρνω ως σοβαρό γιατί και σε άλλα 2 μηχανήματα που ασχολούμε λίγο με linux έχω το ίδιο πρόβλημα.

Και κάτι τελευταίο , όταν πατάω να δω το xorg.conf "/etc/x11/xorg.conf" είναι ΑΔΕΙΟ , αυτό παίζει κάποιο ρόλο;

Αυτά από εμένα , αυτές ήταν οι απορίες μου - προβλήματα που έχω στο tower μου. 

Προσωπικα δεν θα σου προτεινα τον παραπανω τροπο να εγκαταστησεις τον κλειστο οδηγο, καθως υπαρχουν αλλες λυσεις που επρεπε να δοκιμασεις πρωτα.
Περα απο αυτο,
δες εδω https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/xserver-xorg-video-ati/+bug/886921
και εδω https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/unity/+bug/899292
νομιζω ειναι το προβλημα που εχεις.