Γραμματοσειρές? (Μandriva)

apkoutsou | Κυρ, 01/13/2008 - 23:22 | 1' | 2

Πήρα τις γραμματοσειρές (των Windows) από ένα σύστημα με Windows XP και τις εγκατέστησα στο Mandriva One (με KDE διαχειριστή παραθύρων). Ενώ τις αναγνώρισε ως γραμματοσειρές και μου διέθετε την επιλοη install, εντούτοις (και αφού τις εγκατέστησα με αυτόν τον τρόπο) δεν τις εμφανίζει πουθενά, ούτε στο OpenOffice, ούτε στο Mozilla...

Πρέπει να κάνω καμία ακόμη ενέργεια για να εγκατασταθούν οι γραμματοσειρές σωστά?

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Πιθανολογώ ότι εγκατέστησες τις γραμματοσειρές με το KDE κέντρο ελέγχου. Δεν το έχω δοκιμάσει.

Εγώ εχω προσθέσει επιπλέον γραμματοσειρές με το mandriva control center (mcc)

Απο το μενου Συστημα- ρυθμισεις- configure your computer- system- fonts- import- add- ορίζεις τη διαδρομή που βρίσκονται οι γραμματοσειρές- τις επιλέγεις- install - ακυρο

και είσαι έτοιμος.

(μπορεί να χρειαστεί να κάνεις log in ξανά)

Ευχαριστώ lynx!! Μέσω του Configure your Computer δούλεψε άψογα...

Βασικά, την πρώτη φορά, είδα ότι ο Konqueror αναγνωρίζε τις γραμματοσειρές, οπότε έκανα δεξί κλικ, και επέλεξε το Install από το popup menu. Μου εμφάνισε ένα μήνυμα, αν ήθελα να τις εγκαταστήσω ως user, οπότε μόνο ο user θα είχε πρόσβαση ή ως root για να τις χρησιμοποιούν όλοι οι χρήστες, και μετά τις αντέγραψε στο fonts://. Το μόνο όμως που τελικά έκανε ήταν να αντιγράψει τις γραμματοσειρές στο fonts:// χωρίς να τις εγκαταστήσει πραγμαιτκά...

Δεν ξέρω γιατί, αλλά το μυαλό μου δεν πήγε ποτέ στο Configure your Computer... αν και είναι το πιο απλό πράγμα για να αλλάξεις ρυθμίσεις του συστήματος...