Απορίες για Kubuntu

barney90 | Κυρ, 01/13/2008 - 23:22 | 2' | 13

πριν λιγες μερες εβαλα στον υπολογιστη μου δοκιμαστικα το kubuntu 7.04 ! ομως επειδη δεν ξερω απολυτως τιποτα απο χειρισμο linux θα ηθελα τη βοηθεια σας αν ειναι δυνατο ... κατ'αρχας πηγα να εγκαταστησω ενα προγραμμα ( το amsn για την ακριβεια ) αλλα μολις το ανοιγω μου βγαζει ενα σορο απο εντολες κ δν ξερω τι να κανω !! πως μπορω να κανω install γενικα οποιοδηποτε προγραμμα στο kubuntu ??  ειδα καπου στο forum κατι εντολες ( make , make install κτλ )  αλλα δν πολυκαταλαβα, αυτες που ακριβως τις γραφω ??? ξερω οτι οι αποριες μου φαινονται γελοιες αλλα οπως ειπα ειμαι ασχετος απο linux ...
ευχαριστω για την κατανοηση...

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καλησπέρα και καλώς όρισες.
Το Kubuntu γενικότερα είναι εύχρηστη διανομή. Το έχω εγκαταστήσει και εγώ στο laptop.Το μόνο πρόγραμμα που χρειαζεσαι για να εγκαθιστάς προγραμματά είναι το Adept. Βρίσκεται στο Settings. Το πρόγραμμά είναι αρκετά φιλικό (με search bar κτλ) που σου επιτρέπει να εγκαταστήσεις ένα πακέτο. Προυπόθεση είναι να έχεις ανοίξει κάποιες πηγές εγκατάστασης (ή repositories).
Οι εντολές αυτές που είδες ,είναι για να γίνεται compile το πρόγραμμα στο pc σου αν έχεις κατεβάσει κάποιο αρχείο με κατάληξη tar.gz (ή tar.bz2). Τα συγκεριμένα περιέχουν τον πηγαίο κώδικά, τον οποίο εσύ μεσω των εντολών αυτών τον μεταγλωττιζεις και φτιάχνεις το εκτελέσιμο για τη διανομή σου.
Αυτά είναι χοντρικα-χοντρικά κάποια βασικά πράγματα.

barney90, προς το παρόν περιορίσου στην εγκατάσταση πακέτων λογισμικού από το Adept. Διευκολύνει πολύ την εγκατάσταση, ειδικά τους νεοφώτιστους.

Την εγκατάσταση από τον πηγαίο κώδικα (με τις configure, make, make install που αναφέρεις) θα τη χρειαστείς μόνο για δύο λόγους:
α) όταν θες να εγκαταστήσεις μια εφαρμογή την οποία δεν βρίσκεις στο Adept
β) όταν θες να εγκαταστήσεις μια νεότερη έκδοση μιας εφαρμογής που υπάρχει στο Adept (αλλά με παλιότερη έκδοση).

Όπως θα δεις όμως ο διαχειριστής πακέτων (το Adept δηλαδή) έχει άπειρες και σχετικά ενημερωμένες εφαρμογές, οπότε πολύ σπάνια θα χρειαστείς κάτι τέτοιο.

Μερικές φορές, αν δεν υπάρχουν πακέτα μιας εφαρμογής στο Adept, μπορεί να βρεις πακέτα στο site της εφαρμογής ή σε άλλα αποθετήρια.

Για το aMSN, πρέπει να υπάρχει πακέτο στο Adept.

Αν όχι, υπάρχουν δύο λύσεις, όπως γράφω παρακάτω. Για την πρώτη πρέπει να προσθέσεις ένα αποθετήριο ενώ για τη δεύτερη να κατεβάσεις μόνος σου ένα πακέτο:
α) Πατάς ALT+F2 και στο νέο διάλογο γράφεις:
kdesu kwrite /etc/apt/sources.list

Στο νέο παράθυρο με τις ρυθμίσεις των αποθετηρίων, πρόσθεσε τη γραμμή

deb http://download.tuxfamily.org/3v1deb feisty 3v1n0

Μετά αποθήκευσε το αρχείο (Ctrl+S) και κλείσε το παράθυρο.
¶νοιξε το Adept, πάτα Ανανέωση και μετά ψάξε για το πακέτο amsn. Μόλις το βρεις, εγκατέστησε το.

β) Κατέβασε αυτό
εδώ
το πακέτο στην επιφάνεια εργασίας.
¶νοιξε ένα τερματικό (ALT+F2 > konsole) και γράψε:
cd ~/Desktop
chmod +x amsn-0.97RC1-1.tcl84.x86.package
sh ./amsn-0.97RC1-1.tcl84.x86.package

Απάντησε θετικά σε όλες τις ερωτήσεις και σε λίγο θα έχεις τελειώσει.

Προτίμησε τον πρώτο τρόπο, αλλά μόλις το κάνεις θα πρέπει να απενεργοποιήσεις το εξτρά αποθετήριο (άνοιξε πάλι το /etc/apt/sources.list και σβήσε τη γραμμή που προσθέσαμε).

Δες εδώ:
http://doc.ubuntu-fr.org/amsn

dimitris2007-7-16 9:55:49

Γενικά αν δεν βρίσκετε προγράμματα στον adept μπορείτε να τα βρείτε και εδώ
GetDeb - Ubuntu Software Portal - More applications, easy to install
είναι αρκετά εύκολη η εγκατάσταση τους.
Καλό είναι να φτιάξεις και τις πηγές σου που θα βρίσκεις προγράμματα σύμφωνα με τον οδηγό εδώ
http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Feisty#Manually_edit_sour ces.list

καλησπερα παιδια  ! ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας ! μπορω να πω οτι με βοηθησαν παρα πολυ !!!

ρε παιδια μηπως εκανα λαθος κ εβαλα kubuntu ?? μου φαινεται καπως δυσκολο (βεβαια ειναι μεγαλη αλλαγη μετα απο τοσα χρονια στα windows) αλλα για να ειμαι και ειλικρινεις δεν εχω αφιερωσει κ αρκετο χρονο λογω μαθηματων ... προσπαθουσα αρκετη ωρα να :
1) αλλαξω αναλυση οθονης απο 1024χ768 σε 1280χ1024 αλλα δν παει ( παει μεχρι το 1024χ768) ! τι πρεπει να κανω ?
2) να βαλω καποια shortcuts για προγραμματα στo dock (προσπαθισα απο τα settings και να κανω drag n drop αλλα τιποτα !)
3)στο μενου Κ δεν μου τα βγαζει ολα (πχ δεω εχει τα games ) ! πωσ τα εμφανιζω ??
4) πως κανω uninstall καποιο προγραμμα ?
αυτα προς το παρον....
Συγνωμη αν σας κουρασα

Τωρα εχω, να σου κανω μια προταση, μα θα ακουσω παλι τα ιδια!!

pc: Ψιτ, barney, (μεταξυ μας,ε??)  για κοιτα τη τελευταια διανομη, στη κεντρκη σελιδα, κατω απο το Suse (ευκολο & αυτο).
-Κανε ενα "κλικ" επανω της & οοολα τ΄αλλα θα ερθουν μονα τους,  dont worry (be a happy!!! )
constantinos2007-7-24 17:56:31

1)Για την ανάλυση βρήκα αυτό εδώ μέσα στο φόρουμ.Βρήκα και αυτό στο ubuntu forum αλλά δεν είμαι σίγουρος αν κάνει κάτι,καλύτερα κάνε το 1ο ,εκτός αν υπάρχει και άλλος τρόπος θα σου τον πουν τα παιδιά.
2)Για την απεγκατάσταση  ενός προγράματος δεν είμαι και 100% σίγουρος αλλά νομίζω μέσα από το adept ξεκλικάροντάς το.
Για τα υπόλοιπα δεν τα ξέρω   αλλά να είσαι σίγουρος θα σε απαντήσουν.
thanos2007-7-25 1:53:9

thanos]1)Για την ανάλυση βρήκα αυτό εδώ μέσα στο φόρουμ.Βρήκα και αυτό στο ubuntu forum αλλά δεν είμαι σίγουρος αν κάνει κάτι,καλύτερα κάνε το 1ο ,εκτός αν υπάρχει και άλλος τρόπος θα σου τον πουν τα παιδιά.
2)Για την απεγκατάσταση  ενός προγράματος δεν είμαι και 100% σίγουρος αλλά νομίζω μέσα από το synaptic ξεκλικάροντάς το.
Για τα υπόλοιπα δεν τα ξέρω   αλλά να είσαι σίγουρος θα σε απαντήσουν.

Όλα όσα πρότεινα παραπάνω λάθος ήταν.Μακάρι να μην έκανε τπτ ο άνθρωπος θα τον έκαιγα.

  Μπορεί μερικά να ήταν και σωστά σιγά.Από την άλλη που το σκέφτομαι εδώ μέσα τα βρήκα το 1ο άρα σωστό θα είναι ,λογικά .

 ps: Τεσπα επειδή έχουμε βγει και εκτός θέματος ας μην το συνεχίσουμε.
thanos2007-7-25 1:51:47

Φυσικά και υπάρχουν στο Adept.Ψάξε τους ανάλογα με τη μάρκα (πχ Νvidia κτλ).

πως μπορω να βαλω προγραμματα στο dock ?? οταν παω κανω drag n drop κατι πανω στο dock μου βγαζει διπλα απο τ εικονιδιο του προγραμματος ενα χ και οταν ξεκλικαρω δεν γινεται τπτ ....