Context menu

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:22 | 1' | 4

Γειά σας!!!Μόλις γράφτηκα στο φόρουμ...Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει πως μπορώ να προσαρμόζω το context menu δηλαδή το μενού που βγαίνει με το δεξί κλικ του mouse.Από απερισκεψία μου πάτησα ,για τα .exe αρχεία, open with other application και μετά πάτησα custom command και πληκτρολόγησα wine.Αυτό το έκανα δύο φορές με αποτέλεσμα τώρα σε δεξί κλικ σε .exe αρχεία να βγαίνει το  μενου με τις εξης τρεις πρώτες επιλογές: open with wine   open with wine και Open with Wine windows emulator.Εγώ θα ήθελα να γράφει μόνο το τρίτο...Wine widows emulator

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

στο kubuntu(kde) μπορείς να ορίσεις με ποιά προγράμματα θέλεις να ανοίγουν τα αρχεία μέσα απο τον file manager τον konqueror.Πας στο μενού και στις ρυθμίσεις του konqueror και εκεί υπάρχει μια επιλογή για συσχετισμό αρχείων.Φαντάζομε και στο Ubuntu(gnome) θα υπάρχει ίδια επιλογή στον file manager.

Δεν τα καταφέρνω....Δεν έχω βρει τίποτα σχετικό με το context menu για αυτό αν γνωρίζει κανείς τίποτα... 

Αν βρείς τον συσχετισμό αρχείων και ορίσεις τα προγράμματα που θα ανοίγουν τα συγκεκριμένα αρχειά μετά θα φτιαχτει και το menu

Τα κατάφερα...Μέσα από τις ρυθμίσεις του konqueror πήγα και είδα ότι μπορώ να αφαιρέσω τα "έξτρα" με τα οποία μπορείς να ανοίξεις κάποιο αρχείο και τα οποία "εξτρα" περιλαμβάνονται και στο context menu.Απο κει παρατήρησα ότι αυτά τα έξτρα τα έχει μέσα στο /home/τονφάκελοσας/.local/share/applications.
Οπότε μπήκα στο gnome, μπήκα σε αυτό το φάκελο και βρήκα τα σχετικά και τα έσβησα....Και όλα καλά πάλι!
Κάθε μέρα μαθαίνει κανείς...
Ευχαριστώ check2fire για τις απαντήσεις...βοήθησες αρκετά!