Πρόβλημα OpenSuse και η επίλυση του!!

gerjmk | Δευ, 08/29/2011 - 23:07 | 4' | 2

Καλησπέρα αδέρφια!!!!

Είχα την εμπειρία να το ζήσω και αυτό!!!

Ακούστε τι μου συνέβη: Εκεί που καθόμουνα και χάζευα στο Internet, η οθόνη άλλαξε και μου εμφάνισε την οθόνη όπως φορτώνει στην αρχή με το lizard και από κάτω την λευκή μπαρίτσα να γεμίζει στο opensuse background, αλλά αυτή η μπαρίτσα ήτανε κόκκινη και αντί να γεμίζει, άδειαζε, και μόλις άδειασε, έκλεισε. Λέω από μέσα μου, η δεν κάνει καλή επαφή ο φορτιστής και έχει αδειάσει τελείως η μπαταρία ή να έχει ζεσταθεί το μηχανάκι μου και με την πολλή ζέστη έκλεισε. Το αφήνω να κρύωσει, και το ξανανοίγω. Τεστάρω επίσης και το φορτιστή μου αν κάνει καλή επαφή. Και όλα μια χαρά. Πάλι τα ίδια. Αρχίζει φορτώνει η άσπρη γραμμούλα, και στα μισά κοκκίνιζε και άδειαζε πάλι. Δοκιμάζω να μπω στα παντζούρια. Τζίφος και εκεί. Με το που φόρτωνε, έκανε επανεκκίνηση. Βρε μπελά νυχτιάτικο που βρήκα (Λέω από μέσα μου). Λέω ή θα έχει χάσει τον boot loader ή το πιο πιθανό να έχει χτυπήσει δίσκο σε κάποιο σημείο και δεν φορτώνει, γιατί ο grub φόρτωνε κανονικά. Τρώω φλασιά, και λέω: "Δεν βάζω κανένα live CD, να δω τι σημβαίνει??". Και έτσι και έκανα. Δοκίμασα τα πάντα. opensuse, monomaxo, knoppix. Τζίφος σε όλα. Στο μόνο που μου κράτησε περισσότερο ήτανε στο memtest86 (πάνω από 3 λεπτά), σεένα live CD που βρήκα. Λέω κάτι παίζεται με την μνήμη. Ξεβιδώνω το καπάκι από πίσω, από το λαπτοπάκι μου (επί της ευκαιρίας ένα LG R510), και ξεκουμπώνω την RAM από το MotherBoard. Κοιτάζω τα δοντάκια από την μνήμη RAM, όλα χρυσά (στον παρελθόν μου είχανε καεί 2 δοντάκια από την παλιά μου RAM, την είχα την τύχη να το ζήσω και αυτό). Λέω δεν την βάζω στην δεύτερη θύρα. Τι έχω να χάσω?? Και εντελώς ξαφνικά δούλεψε. Μέχρι αυτήν την ώρα που γράφω αυτές τις γραμμές, δεν μου έχει σβήσει. Είδομεν...

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Με εκτίμιση,
asimakhs

Υ.Γ: Τι λέγατε να φταίει?? Μήπως η slot πάνω στο MB?? 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια και τα πόδια ψηλά. Τι να πω βρε παιδιά.