Προβλήματα σχετικά με το Firewall

fox_hound | Κυρ, 01/13/2008 - 23:22 | 1' | 12

Kalhspera,
egkatesthsa to azureus kai den 3erw pws na anoi3w tin port pou zhtaei (6881) kamia voh8eia?
Euxaristw

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Εγκατέστησε το firestarter που είναι ένα πολύ καλό για να διαχειρίζεσαι το firewall με την εντολή

su -c "yum install firestarter"

Στη συνέχεια δώσε

su -c "firestarter"

για να ξεκινήσει η εφαρμογή. Θα σου ζητήσει κάποιες ρυθμίσεις σχετικά με την συνδεσή σου. Αφού τις δώσεις, επέλεξε το tab policy, κάνε add rule στο πλαίσιο που λέει allow service και επέλεξε bittorrent για port 6881 και στο πεδίο for τις IP που θες, αλλιώς everyone

Σε όλους τους servers σου κάνει το ίδιο;
Κάπως άσχετο μου ακούγεται το SΕLinux για FTP...

ναι το κάνει παντού ακόμα και στον ntua.

έχω δοκιμάσει και με το gFTP άλλα και το ftp απο terminal

ενδεχομένως κάτι να παίζει με το passive mode...  Συνήθως αυτό το setting μου δημιουργουσε πρόβλημα. Παλιότερα το έκανα un-check  και έπαιζε κανονικα.

Να σημειώσω πως με το laptop που έχει windows και FileZilla μπαίνω κανονικά παντού

xpan2007-7-10 11:37:42

firewall? Μήπως εννοείς το SELinux? Το έχω σε permissive mode. Να το κάνω εντελώς disable?

Κάντο disable, αλλά έχω την εντύπωση ότι το Fedora έχει και firewall το οποίο αρχικά κλείνει όλες τις πόρτες, πλην ίσως της SSH.

Ο Δημήτρης έχει δίκιο.

δώσε την εντολή

su -c "system-config-securitylevel"

και επέλεξε FTP σαν trusted service.

Ειχα αναφέρει ενα πρόβλημα που είχα με το azureus και μου ειπατε να βαλς το firestarter και να κανω port forwarding τισ θύρες που χρειάζονται αλλα το προβλημα δεν λυθηκε.. εχς χαμηλη ταχυτητα και το bittorrent μοθ βγαζει μηνυμα οτι είναι firewalled/Nated , τι αλλο μπορεί να φταίει;

Τι πόρτες χρησιμοποιείς για το azureus; Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και το ktorrent. 

τις 6881-6889 απενεργοποιησα και τα firewall του router και του fedora αλλα παλι τα ιδια.... μηπως φταιει το SElinux; γιατι μου βγάζει κάτι μηνύματα που και που...

¶λλαξε για αρχή της πόρτες που χρησιμοποιείς. Δώσε στο azureus πόρτα γύρω στο 50000. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις και το SElinux. Εγώ το έχω disabled από την εγκατάσταση.

γεια !

δουλεύω Μandriva pwp και δεν μπορώ να ανοίξω πόρτα για το Κtorrent το ρουτερ μου είναι sagem 1500WG για πόρτα βάζω 55011 και οχι την 6881 το έχω αλλάξει και απο της ρυθμίσεις του Κτορρεντ