προβλημα με βιντεο στο firefox

aggelos7 | Παρ, 08/05/2011 - 19:47 | 1' | 7

Παιδια καλησπέρα,
μόλις εγκατεστησα το Kubuntu 11.04 και πέρασα τον firefox 5, όμως αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα βίντεο. Συγκεκριμένα ενώ το βίντεο ανοίγει για να παίξει, είναι σαν καποιος να παταει το fast forward και δεν μπορώ να δω τίποτα παρα μόνο στιγμές του βίντεο. Ο flash είναι εγκατεστημένος από ότι είδα. Έχετε κάποια συμβουλή?

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

μήπως εχεις ενεργοποιησει  τιποτα σαν "επιτυχανση υλικού"  hardware accerelation  δοκιμασε με αλλον φυλλομετρητ'η να δεις αν κανει τα ίδια κόλπα και πες μας

Ποια βίντεο πάνε γρήγορα? τα flash? ή τα κανονικά βίντεο? έχει σιμασία.

δοκίμασε και με gnome.

δόκιμασε να βάλεις για url το:    about:config

και δες τις ριθμίσεις.

με όλους τουσ φιλομετρητές μου κάνει το ιίδιο ακριβώς πράγμα και αναφέρομαι μόνο σε βίντεο που πάιζουν με flash, τα κανονικά λειτουργούν μια χαρα.

λοιπόν παιδιά να ενημερώσω λίγο για τις εξελίξεις. Περνώντας τους drivers της ati το πρόβλημα με το "fast forward" λύθηκε. μως το πρόβλημα με τον ήχο παραμένει, τα βιντεάκια δεν έχουν ήχο. Αυτό που έκανα παλιότερα που είχα ανάλογο πρόβλημα ήταν να πηγαίνω να δηλώνω ρητά την κάρτα ήχου μου δίνοντας  asoundconf set-default-card "soundcard".
Τώρα όμως που πάω να βάλω στο terminal την εντολή, μου λέει πως η εντολή asoundconf δεν υπάρχει. Γνώρίζετε τι πρέπει να κάνω για να δηλώσω ρητά την κάρτα ή γενικότερα καποιον άλλο τρόπο να βάλω στα βιντεάκια ήχο?

Η asoundconf καταργήθηκε από το πακέτο alsa-utils. Γι' αυτό δεν τη βρίσκεις.

Μπορείς να ρυθμίσεις την κάρτα χειροκίνητα.

Στο Τερματικό σου, δώσε την εντολή:

cat /proc/asound/modules

Θα δεις μια λίστα με τη σειρά (0, 1 κοκ) και τα ονόματα των καρτών σου.
Σημείωσε τά και αποφάσισε ποια θέλεις να είναι η εξορισμού, δηλαδή η default, με αριθμό 0.
Λογικά θα χρειάζεται να εναλλάξεις τη σειρά που βλέπεις. Δηλαδή αυτή που έχει αριθμό 0, πρέπει να έχει αριθμό 1 και αυτή που έχει αριθμό 1 πρέπει να αποκτήσει αριθμό 0.

Για να το κάνεις αυτό, άνοιξε το αρχείο /etc/modprobe.d/alsa-base.conf

sudo nano /etc/modprobe.d/alsa-base.conf

Στο τέλος του αρχείου πρόσθεσε τη σειρά των καρτών π.χ (αν έχεις τις κάρτες Α και Β, αλλά θέλεις η Β να είναι η εξορισμού):

options snd-B index=0
options snd-A index=1

Αποθήκευσε το αρχείο και κάνε restart το alsa (/etc/init.d/alsa restart) ή επανεκκίνηση.

Μετά, για σιγουριά, τρέξε το alsamixer και από εκεί πάτα F6 και επέλεξε την κάρτα σου.

Παιδια το έλυσα το πρόβλημα. Τελικά ήταν αυτό που υποψιαζόμουν, τον ήχο
για τα flash βιντεο τον έπαιρνε από τη κάρτα γραφικών, όπως ακριβώς
έκανε και για το υπόλοιπο σύστημα στην αρχή. Μόνο που για κάποιο λόγο
στις ρυθμίσεις του ήχου του συστήματος(Kmix) ενώ είχε επιλογή να
ρυθμίσεις τα κανάλια για όλο το σύστημα, δεν είχε και για να ρυθμίσεις
και για το internet. Έτσι εγκατέστησα το πακέτο asound-gtk το οποίο
είναι ένα front-end του pulseaudio κι από εκεί μου έδωσε την επιλογή να
αλλάξω την κάρτα ήχου και τώρα είναι όλα κομπλέ!!
Όμως Δημήτρη θα ήθελα να προσπαθήσω και την επιλογή που μου έδωσες, γι
αυτό θέλω λίγη βοήθεια. Ανοίγωντας το alsa-base.conf μου βγάζει8 τα
εξής:

# autoloader aliases
install sound-slot-0 /sbin/modprobe snd-card-0
install sound-slot-1 /sbin/modprobe snd-card-1
install sound-slot-2 /sbin/modprobe snd-card-2
install sound-slot-3 /sbin/modprobe snd-card-3
install sound-slot-4 /sbin/modprobe snd-card-4
install sound-slot-5 /sbin/modprobe snd-card-5
install sound-slot-6 /sbin/modprobe snd-card-6
install sound-slot-7 /sbin/modprobe snd-card-7

# Cause optional modules to be loaded above generic modules
install snd /sbin/modprobe --ignore-install snd $CMDLINE_OPTS && { /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist snd-ioctl32 ; /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist snd-seq ; }
#
# Workaround at bug #499695 (reverted in Ubuntu see LP #319505)
install snd-pcm /sbin/modprobe --ignore-install snd-pcm $CMDLINE_OPTS && { /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist snd-pcm-oss ; : ; }
install snd-mixer /sbin/modprobe --ignore-install snd-mixer $CMDLINE_OPTS && { /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist snd-mixer-oss ; : ; }
install snd-seq /sbin/modprobe --ignore-install snd-seq $CMDLINE_OPTS && { /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist snd-seq-midi ; /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist snd-seq-oss$
#
install snd-rawmidi /sbin/modprobe --ignore-install snd-rawmidi $CMDLINE_OPTS && { /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist snd-seq-midi ; : ; }
# Cause optional modules to be loaded above sound card driver modules
install snd-emu10k1 /sbin/modprobe --ignore-install snd-emu10k1 $CMDLINE_OPTS && { /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist snd-emu10k1-synth ; }
install snd-via82xx /sbin/modprobe --ignore-install snd-via82xx $CMDLINE_OPTS && { /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist snd-seq ; }

# Load saa7134-alsa instead of saa7134 (which gets dragged in by it anyway)
install saa7134 /sbin/modprobe --ignore-install saa7134 $CMDLINE_OPTS && { /sbin/modprobe --quiet --use-blacklist saa7134-alsa ; : ; }
# Prevent abnormal drivers from grabbing index 0
options bt87x index=-2
options cx88_alsa index=-2
options saa7134-alsa index=-2
options snd-atiixp-modem index=-2
options snd-intel8x0m index=-2
options snd-via82xx-modem index=-2
options snd-usb-audio index=-2
options snd-usb-caiaq index=-2
options snd-usb-ua101 index=-2
options snd-usb-us122l index=-2
options snd-usb-usx2y index=-2
# Ubuntu #62691, enable MPU for snd-cmipci
options snd-cmipci mpu_port=0x330 fm_port=0x388
# Keep snd-pcsp from being loaded as first soundcard
options snd-pcsp index=-2
# Keep snd-usb-audio from beeing loaded as first soundcard
options snd-usb-audio index=-2

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν τη σειρά των καρτών τις προσθέτω χύμα κάτω στο αρχείο σαν νέες γραμμές ή πρέπει να αλλάξω 2 άλλες ήδη υπάρχουσες γραμμές του αρχείου?

aggelos7]Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν τη σειρά των καρτών τις προσθέτω χύμα κάτω στο αρχείο σαν νέες γραμμές ή πρέπει να αλλάξω 2 άλλες ήδη υπάρχουσες γραμμές του αρχείου?

Δοκίμασε να τις προσθέσεις στο τέλος.