touchpad

valis | Δευ, 06/27/2011 - 19:52 | 1' | 3

χαιρετω την λινουξαδικη παρεα.εχω ubuntu 11.04 σε ενα λαπτοπ και οπως ειναι φυσικο χρησιμοποιω
περισσοτερο το touchpad.το προβλημα ειναι ενω στο touchpad εχει την επιλογη κυλισης με δυο δαχτυλα
οταν την ενεργοποιω δεν δουλευει.εχω δοκιμασει fedora 15 και απο live cd και απο usb stick που τα εχω
εγκαταστημενα εκει η επιλογη κυλισης με δυο δαχτυλα δουλευει κανονικα.
και κατι αλλο δινοντας αυτες τις εντολες απο κονσολα

synclient VertTwoFingerScroll=1
synclient HorizTwoFingerScroll=1
synclient EmulateTwoFingerMinW=5
synclient EmulateTwoFingerMinZ=48
δουλευει αλλα θα πρεπει να το κανω συνεχεια μετα απο αποσυνδεση η επανεκκινηση.

περιεργο. ειναι θεμα unity? γιατι καπου ειχα διαβασει οτι εχει καποια bugs με το ποντικι γενικα.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

καλησπερα, μια λυση ειναι να φτιαξεις ενα σκριπτακι που θα εκτελει τις απαραιτητες εντολες που χρειαζεσαι  καθε φορα που κανεις login.Το ειχα και εγω αυτο το προβλημα καποτε και ετσι το ειχα "λυσει".

ενταξει μπορω να γραψω τις παραπανω εντολες σε ενα κειμενογραφο να το κανω εκτελεσιμο και
να ξεκιναει αυτοματα με την καθε φορα που θα ανοιγω τον υπολογιστη.αλλα το θεμα εινα γιατι  απο την στιγμη
που μου δινει την επιλογη απο το ρυθμισεις συστηματος,ποντικι,touchpad να μην μπορω να το ελεγχω
απο εκει?

αυτο ειναι ενα καλο ερωτημα που δεν ειχα καταφερει ουτε εγω να απαντησω, μαλιστα σε εμενα ηταν καπως πιο πολυπλοκο μιας και αν εβαζα το ποντικι κ μετα το εβγαζα το touchpad δεν δουλευε καλα κ ηθελε παλι να τρεξω το σκριπτακι...μαλλον προκειται για bug.Αλλα δεν εχει σημασια αφου την λυση την ξερουμε ηδη.