Κολλαει το netbook με opensuse!

paoki72 | Παρ, 05/13/2011 - 23:18 | 1' | 4

Εχω ενα Netbook μ αυτα τα χαρακτηριστικα
CPU: 2x Intel Atom CPU N280  1.66GHz ‖ RAM 992 MiB ‖ Hewlett-Packard 3632 - Hewlett-Packard HP Mini 5101
4 Κάρτες γραφικών: Intel Mobile 945GME Express Integrated Graphics Controller ⎨8086:27ae⎬ (rev 03)
5 Δίκτυα: wlan0: Broadcom Corporation BCM43224 802.11a/b/g/n ⎨14e4:4353⎬ (rev 01)
Το προβλημα που αντιμετωπιζω και ειναι μονο με τη διανομη opensuse και με καμια αλλη,ειναι οτι μαυριζει η οθονη και τα πληκτρα δεν λειτουργουν.Να τονισω οτι με καμια αλλη διανομη δεν εχω τετοιο προβλημα!

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Βασική ερώτηση:

To setup από που το έκανες?
Αν το έκανες από LiveCD ή την έκδοση για USB, πρόκοψες!
Για κάποιο ανεξήγητο (?) λόγο, οι εκδόσεις Live Opensuse, ΔΕΝ κάνουν σωστό setup ή auto configure!!!!!

Αν πραγματικά θες να το έχεις εγκατεστημένο, και όχι Live διανομή,
θα πρότεινα να κατεβάσεις την DVD έκδοση, η οποία είναι άψογη.
Βέβαια, για την εγκατάσταση θες εξωτερικό DVD, καθ'οτι το utility USB Installer
που χρησιμοποιείς και για UBUNTU, δεν κάνει δουλειά εδώ. Το DVD Opensuse,
είναι μόνο setup, ΟΧΙ Live διανομή!
Για το ενδεχόμενο, που το θες μόνο για Live διανομή, μην το ξαναβάλεις, παρά μόνο από το DVD.Cry    

TemplarX]Βασική ερώτηση:

To setup από που το έκανες?
Αν το έκανες από LiveCD ή την έκδοση για USB, πρόκοψες!
Για κάποιο ανεξήγητο (?) λόγο, οι εκδόσεις Live Opensuse, ΔΕΝ κάνουν σωστό setup ή auto configure!!!!!

Αν πραγματικά θες να το έχεις εγκατεστημένο, και όχι Live διανομή,
θα πρότεινα να κατεβάσεις την DVD έκδοση, η οποία είναι άψογη.
Βέβαια, για την εγκατάσταση θες εξωτερικό DVD, καθ'οτι το utility USB Installer
που χρησιμοποιείς και για UBUNTU, δεν κάνει δουλειά εδώ. Το DVD Opensuse,
είναι μόνο setup, ΟΧΙ Live διανομή!
Για το ενδεχόμενο, που το θες μόνο για Live διανομή, μην το ξαναβάλεις, παρά μόνο από το DVD.Cry    

Φιλε μου σ ευχαριστω για την απαντηση.Διαθετω εξωτερικο dvd και την εγκατασταση την εκανα απο κει ακριβως.Η αληθεια ειναι οτι δεν κατεβασα την εκδοση DVD γιατι ειναι αρκετα μεγαλη,απ οτι θυμαμαι 4.7 GB οποτε θα πρεπει να παρω ενα μεγαλυτερο χωρητικοτητας DVD.Θα δοκιμασω και αυτη την εκδοση καποια στιγμη και πιστευω να μην υπαρχει προβλημα.

Σε αυτό θα συμφωνήσω. Θα ήταν καλύτερα με το instalation DVD.  Έχεις γράψει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και στο openSUSE forum.

stamos]Σε αυτό θα συμφωνήσω. Θα ήταν καλύτερα με το instalation DVD.  Έχεις γράψει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και στο openSUSE forum.

Φιλε μου την εγκατασταση την εκανα απο το dvd και το προβλημα ηταν το ιδιο.Απ οτι μου ειπαν στο opensuse forum ισως να ειναι η καρτα γραφικων το προβλημα.