Παράλληλη εγκατάσταση openSUSE με τα Windows

paylostsamp | Παρ, 04/22/2011 - 01:11 | 1' | 7

Πώς θα εγκαταστήσω το openSUSE 11.4 παράλληλα με τα Windows 7? Δυστυχώς, απ' ότι είδα, ο εγκαταστάτης του Ubuntu τα καταφέρνει καλύτερα απ' ότι το YaST σε αυτόν τον τομέα...αν κάνω λάθος διορθώστε με...

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αν δεν κάνω λάθος όταν η εγκατάσταση του openSUSE φτάνει στο σημείο που διαχειρίζεσαι τους σκληρούς σου προτείνει απο μόνο του ενα πιθανό τρόπο διαμορφωσης ανάμεσα σε openSUSE και windows!

Πριν κάνεις οτιδήποτε:
1. διάβασε λίγο στο wiki
2. διάβασε λίγο το portal των οδηγών
3. διάβασε λίγο και στο forum (προσοχή, γύρνα το στα ελληνικά από κάτω δεξιά).

Λογικά κατά την εγκατάσταση (ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ Windows), όταν θα φτάσει στο σημείο των δίσκων, θα σου προτείνει να μικρύνει τον δίσκο των windows και θα φτιάξει 3 partition. Αν θέλεις να αλλάξεις κάτι, μπορείς να πας στο Edit partition setup.

Partitioning

και μετά είναι δικό σου θέμα πως θέλεις να διαμορφώσεις τους δίσκους (είναι εύκολο).
Θα έχεις τις παρακάτω εικόνες:

Για resize.

Για mount point και format.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Ναι! Δεν είναι σαν το Ubuntu που σου δίνει τις επιλογές στο πιάτο χωρίς να ψάξεις βαθύτερα...

Ευχαριστώ diamond_gr!! Βοηθήθηκα αρκετά από το forum που επεσήμανες.

Μια ερωτησούλα σε συνέχεια όλων αυτών.
Εαν έχω 4 σκληρούς ως εξής:
α) sda Windows 7
β) sdb απλός αποθηκευτικός χώρος
γ) sdc (εδώ θέλω να βάλω το openSUSE11.4 x64)
δ) sdd (εδώ θα βάλω το Arch μελλοντικά)
Λέω λοιπόν στο YAST να χρησιμοποιήσει το sdc ολόκληρο για το installation του openSUSE και μου προτείνει το εξής install configuration: i) sdc1 swap, ii)sdc2 /root, iii)sdc3 /home.

Μπορεί κάποιος χριστιανός να μου πεί που στο καλό βάζω το GRUB?
Δεν θέλω να το βάλω στο MBR του sda, αλλά στον sdc. Έχω δοκιμάσει μέσα από το YAST να του πω να μπει εκεί και μου προτείνει διάφορες επιλογές. Έχω δοκιμάσει σχεδόν ότι προτείνει το YAST και όταν πάω στο boot menu της Motherboard μου και του λέω φόρτωσε το sdc, παίρνω όλο Boot Failure...

sbortzis]Μια ερωτησούλα σε συνέχεια όλων αυτών.
Μπορεί κάποιος χριστιανός να μου πεί που στο καλό βάζω το GRUB?
Δεν θέλω να το βάλω στο MBR του sda, αλλά στον sdc. Έχω δοκιμάσει μέσα από το YAST να του πω να μπει εκεί και μου προτείνει διάφορες επιλογές. Έχω δοκιμάσει σχεδόν ότι προτείνει το YAST και όταν πάω στο boot menu της Motherboard μου και του λέω φόρτωσε το sdc, παίρνω όλο Boot Failure...

Παρόμοιο θέμα έχει ανοίξει και εδώ.
Ο elksi λέει:

Μια καλή πρακτική (γιατί θα ξεμείνεις από partition) είναι να μην
κάνεις ξεχωριστό /home για τα λειτουργικά σου. Ακολούθως θα πρέπει να
επιλέξεις τον grub ενός λειοτυργικού που θα τον βάλεις στο MBR ενώ τους
grub των υπολοίπων θα τους βάζεις στο / partition ώστε να μην σου χαλάνε
οι ρυθμίσεις. Μετά θα φτιάχνεις boot entries στον "master" grub για όλα
τα λειτουργικά.


Εγώ έχω 7 διανομές στο pc αλλά στο MBR είναι ο grub του opensuse. Από αυτόν με chain loading φορτώνω τα υπόλοιπα.

OK diamond σε ευχαριστώ πολύ.  :)
Έχει λογική ούτως ή άλλως ένα masterGRUB για όλα στο MBR :)
Βέβαια αυτό δεν θα αρέσει στο Arch αλλά κάτι θα βρω να το φτιάξω και αυτό :D