Fedora 14 + Gnome 3.0

tonyk | Παρ, 04/08/2011 - 22:28 | 1' | 8

Είναι εφικτό σήμερα; Δεν θέλω να περιμένω την έκδοση 15 για να το δοκιμάσω. Όσο και αν έψαξα στο νετ δεν βρήκα κάτι σχετικό με το πως θα καταφέρω να εγκαταστήσω το Gnome 3.0 στη Fedora 14. Εκτός και αν απλά δεν γίνεται.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Εχεις δίκιο - ούτε εγώ βρίσκω repo.

Δεν σου κάνει το Live CD που βασίζεται στο Fedora και έχει Gnome3;

http://download.gnome.org/misc/live/GNOME30-Live-latest.iso

Νομίζω ότι αυτό το Live cd του gnome είναι μόνο για να τρέχει live και δεν γίνεται να εγκατασταθεί. Νομίζω ....

Σπύρο, το Live CD του openSUSE που αναφέρω παραπάνω μπορεί άνετα να εγκατασταθεί.
Αυτό έκανα κι εγώ και σου γράφω τώρα από το Gnome 3 :)

Προτιμούσα λύση με Fedora και συγκεκριμένα κανονική εγκατάσταση πάνω στο PC μου. Μάλλον θα δοκιμάσω το Suse στο Netbook και θα κάνω υπομονή για το Desktop. Απο Usb γίνεται να τρέξει το Live CD του Suse;

Προσπαθώ να μεταφέρω το iso του Fedora σε ένα usb 4GB (kingston) με το LiveUSBCreator tool του Fedora. Ότι και να κάνω πέρνω το παρακάτω μήνυμα.

Η δημιουργία LiveUSB απέτυχε!

There was a problem executing the following command: `cp /tmp/tmpLnpDAB/LiveOS/osmin.img '/media/KINGSTON/LiveOS/osmin.img'`

A more detailed error log has been written to '/tmp/liveusb-creator.log'

 

Έχω τρέξει την εφαρμογή και από το εικονίδιο και από κονσόλα με sudo. Έχω ξαναφορμαει το FD και τελικά δοκίμασα να του φτιάξω και partition 1024MB με FAT32 και FAT 16. Πάντα το ίδιο σφάλμα.

 

Κάνω κάτι λάθος????!!!!!

tonyk]Προσπαθώ να μεταφέρω το iso του Fedora σε ένα usb 4GB (kingston) με το LiveUSBCreator tool του Fedora. Ότι και να κάνω πέρνω το παρακάτω μήνυμα.

Η δημιουργία LiveUSB απέτυχε!

There was a problem executing the following command: `cp /tmp/tmpLnpDAB/LiveOS/osmin.img '/media/KINGSTON/LiveOS/osmin.img'`

A more detailed error log has been written to '/tmp/liveusb-creator.log'

 

Έχω τρέξει την εφαρμογή και από το εικονίδιο και από κονσόλα με sudo. Έχω ξαναφορμαει το FD και τελικά δοκίμασα να του φτιάξω και partition 1024MB με FAT32 και FAT 16. Πάντα το ίδιο σφάλμα.

 

Κάνω κάτι λάθος????!!!!!

Λύθηκε με την έκδοση του εργαλείου για Windows... Στο Fedora ότι και να έκανα έιχα errors... :(

To Live του Fedora δεν κάνει install. Θα δοκιμάσω το Suse που δοκίμασε και ο Δημήτρης.  To interface με μια πρώτη ματιά φαινεται "μπροστά" , και για αυτούς που γκρινιάζουν ένα έχω να πώ. Βλέπουν το δέντρο και χάνουν το δάσος. Από τα πρώτα πέντε λεπτά φαίνεται ότι το UI έχει σχεδιαστεί κοιτώντας στο μέλλον. Και το μέλλον είναι ένα και μόνο. Touch screens.