PCLinuxOS: Εγκατασταση/Αναβαθμιση/How to/Ερωτησεις

basilias | Κυρ, 01/13/2008 - 23:22 | 2' | 171

Καλησπέρα !!!
Έχω ένα celeron 466 me 8 GB και 256 ram. (για πειράματα).
Έχω εγκαταστήσει τα winXP και χωρίς να κάνω τίποτα αλλο (πχ κατατμήσεις)

Ένώ με άλλες διανομές δεν είχα πρόβλημα (xUbuntu, suse)
ΔΟκίμασα να εγκαταστήσω το PCLinuxOS 2007 (final)
από το liveCD σύμφωνα με τον 'οδηγό'
και όντως χώρισε το δίσκο αυτόματα (αφήνοντας και τα WINXP) ..
δημιούργησε 3 κατατμήσεις 1.8 για σύστημα, 1.10 για ΗΟΜΕ και 200 mb για swap

Το θέμα είναι πως αντέγραψε τα αρχεία όντως
αλλά μετά τίποτα άλλο ... ενώ στον 'οδηγο' έδειχνε ότι εγκαθίστατε και ο GRUB ... ΣΕ ΜΕΝΑ ΟΧΙ
 
Κάνω RESTART αλλά πουθενά ο GRUB ....

Μήπως δεν έγινε σωστά η εγκατάσταση ??
Ήθελε περισσότερο χώρο (αλλα γιατί αρχικά δεν έβγαλε σφάλμα ??)

Μήπως έχει συμβεί σε κανέναν ???
(υπόψην στο 'καπάκι' έβαλα το
xUbuntu στη ΄θεση του με τις ίδιες κατατμήσεις και ήταν ΟΚ !!!.... αλλα μου άρεσε πολυ το PCLinuxOS και θέλω να το κάνω εγκατάσταση)

Ευχαριστώ προκαταβολικα !!!




Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: 5 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Λοιπόν κατέβασα την εφαρμογή την εκτέλεσα, η δουλειά έγινε αλά το partition το βλέπω ως ext2 ?

Όσο για το Krusander, το έκανα αναζήτηση στο Synaptic αλλά δεν το βρήκε. μήπως το έδωσες λάθος Κώστα ;

Kεκτημενη ταχυτης & μας εκανε τη δουλεια ο ...δαιμων του πληκτρολογιου!!
-Σου ειπα για το Krusader, επειδη εχεις στο αλλο σου λειτουργικο τον T.C & ειναι ιδια, ωστε να διευκολυνθεις στη χρηση, κλπ των αρχειων σου, με μια οικεια, για εσενα,  εφαρμογη.
 Οπως θα ειδες ο Krusader, εχει δυο επιλογες:
-Μια του χρηστη (η μπλε)
-Μια του root  (η κοκκινη)
 Δε χρειαζεται να πουμε οτι δε χρειαζεται να "παιζουμε" με τη δευτερη (του root)
Γενικοτερα αποφευγουμε τα... "παιχνιδια"/"πειραματα" με τον λογαριασμο του root!!!

Βalsam, τελοκα τι εγινε?? Τα ελυσες τα προβληματα?? Πως??
Βοηθησανε τα how to??

Πατα ην εγκατασταση στον ελευθερο χωρο των windows. Mονο αυτο!!
Ειναι εξυπνο, θα τα κανει μονο του τα υπολοιπα...

  Χαίρω πολύ θάνος.Έχω 3 σκληρούς εσύ λες να μπει εκεί που έχω τα win στον οποίο ο ελεύθερος χώρος είναι 16,5 gb.Όλο αυτόν το χώρο θα το πάρει το pclos και δεν θα αφήσει άλλο χώρο;;;;;;;;;;Στον άλλον σκληρό έχει ελεύθερο χώρο  38,3gb (ωωωωωωωωωωωωω) και στον άλλον 10gb όπου και τον αποκλείω.Τι να κάνω αυτό που μου είπες ή κάτι άλλο;;;;;;;
thanos2007-7-20 15:21:46

Που να ξερω, ποσους δισκους, κλπ, εχεις??
ΠΡΟΣΕΞΕ ΚΑΛΑ:
-Οταν κανεις την εγκατασταση ΕΧΕ ΜΕΣΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ, να τους διαβασει. ΟΛΟΥΣ!!!
Διαλεξε ενα δισκο, οποιον θες, & δωσε:
-swap    1G
- /       10-15G
-/usr    15-20G
-/home  ολο το αλλο!!

...Τωρα... αν κολλησεις, δωστου την επιλογη, να τα κανει ολα μονο του!
ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ 111144444, οταν φτασεις στις ρυθμισεις του Grub!
 Aυτα... Σε περιμενω, με Linux, στο επομενο post!!

Ποσο πιο απλα, να το πω??? Ποσο ποιο απλο μπορει να ειναι το wizard, εγκαταστασης!! Μη πω γι΄αυτο το ατιμο το manual, ε???

Λοιπον, αφου ΔΕΝ εχεις partition, τι & που να βαλεις?? Επελεξε ιολο το δσκο, να κανει μονο του την εγκατασταση. Μονο του, αυτοματα!!! Οκ???

  Είπα εγώ πως το wizard είναι δύσκολο?????Απλώς δεν θέλω να μπλεκτώ με αυτά που μου είπες.Τα partition που έχω είναι σε ntfs  τα οποία δε κάνουν άρα θα  κάνω και ένα partition ext3  να τελειώσει η δουλειά  και να κάνω την εγκατάσταση.

Θανο, επελεξε να κανει ΤΗΝ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. Μη κανεις τπτ. Απλα πατα την αυτοματη εγκατασταση. ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ, ΜΟΝΟ ΤΟΥ, ξαναλεω!

Κώστα συγνώμη αλλά ακόμη δεν έχω καταλάβει σε τι χρειάζεται το swap ? 

 

constantinos]
...Τωρα... αν κολλησεις, δωστου την επιλογη, να τα κανει ολα μονο του!
ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ 111144444, οταν φτασεις στις ρυθμισεις του Grub!

constantinos]Δε νευριαζω, Θανο. Να τα κανεις  καλα θελω.-Εχω δουλεια σημερα οοοοολο το βραδυ, οποτε εδω θα ειμα, ρωτα οτι θες!!! Γιατι αυριο φευγωωωωω....

Και εγώ κώστα καλά θέλω να τα κάνω οπότε θέλω πάλι την βοήθεια κάποιου ή την δική σου.Έφτασα στο στάδιο να επιλέξω τον bootloader.Λέει

bootloader

bootloader to use:επέλεξα τον grub με το γραφικό περιβάλλον
boot device        :τι θα βάλω μου δίνει 3 επιλογές

1)  /dev/hdb (που είναι ο  ένας σκληρός με τα αρχεία κανένα λειτουργικό)
2) /dev/sda   (που είναι το ένα partition που έχω τα win)
3) /dev/sda2  (που είναι το partition που έχω βάλει το pclos)

ποιο από τα παραπάνω να επιλέξω?????????

Ακόμη εκεί που λέει 'delay before booting default image' το άφησα έτσι όπως είναι '10'                                                                           

και το κουτάκι με το enable acpi να το κλικάρω????????

ps:τπτ κάντε κάτι το pc περιμένει

Καλά το διαισθάνθηκες.Είχα στο μυαλό μου να το κάνω αλλά μάλλον από την χαρά μου ξέχασα και έκανα μόνο το ext3.Θα επιλέξω από που θα ξεκινάει και όταν θα μπν στα win θα κάνω ένα swap partition με ένα πρόγραμμα που έχω και πιστεύω όλα να είναι εντάξει εεεεε?????
thanos2007-7-20 22:11:19

ΝΕΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. Οταν φτασεις στις κατατμησεις, σου το εχω, ματαξαναπει στη προηγουμενη σελιδα:

constantinos]Που να ξερω, ποσους δισκους, κλπ, εχεις??
ΠΡΟΣΕΞΕ ΚΑΛΑ:
-Οταν κανεις την εγκατασταση ΕΧΕ ΜΕΣΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ, να τους διαβασει. ΟΛΟΥΣ!!!
Διαλεξε ενα δισκο, οποιον θες, & δωσε:
-swap    1G
- /       10-15G
-/usr    15-20G
-/home  ολο το αλλο!!

...Τωρα... αν κολλησεις, δωστου την επιλογη, να τα κανει ολα μονο του!
ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ 111144444, οταν φτασεις στις ρυθμισεις του Grub!
 Aυτα... Σε περιμενω, με Linux, στο επομενο post!!

 & παλι:

constantinos]Θανο, επελεξε να κανει ΤΗΝ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. Μη
κανεις τπτ. Απλα πατα την αυτοματη εγκατασταση. ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ, ΜΟΝΟ
ΤΟΥ, ξαναλεω!

 
- Just doi t!!

thanos]
Kώστα το έβαλα τελικά το pclos απλώς έκανα ακόμη ένα partition με σύστημα αρχείων to swap και όλα οκ.Και με τον grub μια χαρά μου εμφανίζει 4 επιλογές το λινουξ το λίνουξ με ασφαλής ρυθμίσεις ένα άλλο και τα win που θα προσαθήσω να τα χρησιμοποιώ ελάχιστα από εδώ και πέρα.

 

Μπράβο Θάνο

Με το ιντερνετ τι παίζει ;??? το ρημάδι το μόντεμ ;

  Mε το ίντερνετ παιδιά δεν ασχολήθηκα και γενικά με το pclos θα τα κοιτάξω όλα αύριο(σήμερα).Πάντως λίγο που είδα δεν νομίζω  να έχω γιατί το λαμπάκι δεν σταμάτησε να αναβοσβήνει(καλό αυτό θα φορτώθηκε το firm) αλλά είμαι αισιόδοξος πως αν κάνω τις ρυθμίσεις για το πως θα μπω στο ίντερνετ θα γίνει  μιας και έχει  'φορτωθεί' το firm (πράγμα που στο ubuntu δεν γινόνταν)

Δε σε καταλαβα, ακριβως. Θα βγαλεις το Kubuntu & θα βαλεις -μονο- το ΠΣιΛΟ??
Η θες να εχεις & τα δυο??
Στη πρωτη περιπτωση δε κανεις τιποτα. Απλα εγκατασταση του PCLOS.
Στη δυτερη, παλι εγκατασταση & οριζεις εσυ το μεγεθος & αριθμο partitios που θες να χρησιμοποιησεις για το PCLOS. (swap, ΔΕΝ χρειαζεται να ξανακανεις, ΟΣΕΣ διανομες & να βαλεις!!!)

pc: LINUX FORMAT magazine/τευχος 15/σελιδα:36/
  -γραφει: ...Μην απορησετε αν δειτε τη διανομη, να κερδιζει χρηστες απο αλλες μεγαλυτερες διανομες....

Oxi , δε χρειαζεσαι κατι απο αυτα. Ετσι & αλλιως με τη νεα εγκατασταση του PCLOS, θα γινει format. Κανε τις κατατμησεις, οπως λεμε & για οτι εφαρμογη θες ψαχνε στο Synaptik (π.χ: δωσε kalmav η firestarter η αν θες multimedia. δωσε αυτη τη λεξη η αντιστοιχες. (καπωε, σα να ψαχνεις στο Γουγλη, δηλαδη)
-Κατα τ΄αλλα ειμα & εγω υπερ αυτης της αποψης:
Ενα λειτουργικο στο pc/laptop, που εχουμε για κυριο & πειραματα με  διανομες & αλλα ΟS σε παληοτερο μηχανημα, σε αλλο δισκο.
constantinos2007-7-22 19:51:11

Ok, όλα κατανοητά.

¶ντε, και το επόμενο post μου τότε ευελπιστώ να είναι απο το PCLos. . .

  Το 'πρόβλημα' είναι ενός φίλου οπότε τυχών απαντήσεις θα αργήσουν λίγο.Έχει στο πι σι του σε dual boot win και ubuntu και θέλει να κάνει απεγκατάσταση το ubuntu(αλλά δεν ξέρει πως) και να βάλει pclos.Έκανε ένα φορμάτ το partition που είχε το λινουξ αλλά δεν έγινε τπτ και μου λέει πως το πρόβλημα παραμένει .Ψάχνοντας βρήκε ένα πρόγραμμα που απεγκαθιστεί τελείως το λινουξ αλλά μου τα έλεγε μπερδεμένα.Τέσπα γνωρίζει κανείς πως να κάνει απεγκατάσταση το λινουξ ;;;;;;;;;;

Απλο: Βαζει μεσα το cd του PCLOS.Kανει boot, απο αυτο δηλαδη.Το τρεχει, φτανει στο σημειο να κανει την εγκατασταση & απο εκει στο σημειο, που θα τον ρωτησει ΠΟΥ, θα εγκατασταθει. Εκει θα επιλεξει τα ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ partitions (κατατμησεις), που εχει κανει για το ubuntu. Aλλιως ορισετες εσυ, οπως εκανες & στη δικη σου εγκατασταση

 Ok αυτά σε περίπτωση που θα θελήσει να βάλει το pclos .Σε περίπτωση που θα θελήσει να μην βάλει άλλο λινουξ και να κρατήσει 'καθαρό' το παρτισιον χωρίς λειτουργικό τι γίνεται???????

Θανο η λυση ειναι μια: Qparted, φιλαρακο.
Το τρεχεις live, ειναι γρηγορο & φυσικα φτιαχνεις/σβηνεις/κοβεις/...ραβεις partitions (κατατμησεις) οπως ακριβως θελεις!!
Φυσικα υπαρχουν & αλλα, μα νομιζω οτι ειναι το καλυτερο...
Κατεβαστε λοιπον ολοι οσοι δε το εχετε το iso, του Qparted, να εχετε μονιμα στα χερια σας ενα υπερπολυτιμο εργαλειο.
Μπορειτε καλιστα, να τρεξετε το Qparted πρωτα & μετα το live cd με τη διανομη που θελετε να εγκαταστησετε & να "κατσει" η διανομη στις ηδη ετοιμες κατατμησεις!!
-Αν & το θεωρω ασκοπο & χαμενο δισκο, να ειναι κενες κατατμησεις, χωρις τιποτα, μα περι ορεξεως...

  ¶ντε ντε αυτό λέω του βλ@κ@ να μην το αφήσει κενό και να βάλει τπτ άλλο.Τού λέω να βάλει άλλο linux γιατί το βαρέθηκε και μου λέει θα δω.Βασικά αυτά μου τα έλεγε πριν τις διακοπές του οπότε μπορεί μετά να έρθει με άλλον αέρα . linuxαρικο
thanos2007-7-24 0:33:32

To GRUB μην ξεχάσετε να βγάλετε (αν θέλει να βγάλει τελείως το Linux) ειδάλλως ...

Το GRUB βγαίνει με το fixbmr με boot από το CD των Windows.

Dion, αν το προβλημα σου ειναι οτι δε μπορεις να "καψεις" σωστα το iso σε cd, δοκιμασε να το καψεις με το Nero, στη πιο χαμηλη, ταχυτητα.
(Βurn image η καπως  ετσι ειναι η επιλογη, αν θυμαμαι καλα, στο Nero, για να "καψεις" iso).
Λογικα θα πρεπει να πανε ολα καλα.
To παραπανω, που λες δε σου χρειαζεται. Μη μπεις στη διαδικασια να το αγορασεις (γι΄αυτο το λογο, τουλαχιστον)
constantinos2007-8-5 17:39:32

  Και εγώ που κατέβαζα την διανομή 2 φορές  με τόρρεντ καμία από αυτές δεν έπαιζε γιατί υπήρχαν hash fails με αποτέλεσμα να λείπουν αρχεία από όλη την διανομή και να βγαίνουν off στην εγκατάσταση αλλά και στο media check.Τεσπα το κατέβασα 'κανονικά' χωρίς τόρρεντ το έγραψα με το NERO στην ποιο χαμηλή ταχύτητα και όλα πήγαν μια χαρά μετά στην εγκατάσταση.Για πως το έγραψα μόλις κατέβηκε η διανομή είχε πάνω σαν εικονίδιο αυτό του NERO το πάτησα  και άρχισε η εγγραφή επιλέγοντας μόνο την χαμηλότερη ταχύτητα.

thanos]  Και εγώ που κατέβαζα την διανομή 2 φορές  με τόρρεντ καμία από αυτές δεν έπαιζε γιατί υπήρχαν hash fails με αποτέλεσμα να λείπουν αρχεία από όλη την διανομή και να βγαίνουν off στην εγκατάσταση αλλά και στο media check.Τεσπα το κατέβασα 'κανονικά' χωρίς τόρρεντ το έγραψα με το NERO στην ποιο χαμηλή ταχύτητα και όλα πήγαν μια χαρά μετά στην εγκατάσταση.Για πως το έγραψα μόλις κατέβηκε η διανομή είχε πάνω σαν εικονίδιο αυτό του NERO το πάτησα  και άρχισε η εγγραφή επιλέγοντας μόνο την χαμηλότερη ταχύτητα.

Τελικά τα κατάφερα και δημιούργησα boutcd - pclinuxos .  Έκανα επανεκκίνηση από το boutcd και δούλευε. Τώρα απομένει η δημιουργια partition ext3 για το pclinuxos και εγκατάσταση.

Με εκτίμηση,

Dion

  Μην ξεχάσεις το swap και την πάθεις όπως και εγώ στην αρχή.Δες και αυτό το πρώτο ποστ.

Geia sas

Thelw tin vohtheia sas Otan kanw boot apo to
cd-pclinuxos kai epilegw tin proti epilogi live cd fwrtonei kai se ligo
zitaei username kodiko pclinuxos.

me ektimisi

dion

dion]
Geia sas

Thelw tin vohtheia sas Otan kanw boot apo to
cd-pclinuxos kai epilegw tin proti epilogi live cd fwrtonei kai se ligo
zitaei username kodiko pclinuxos.

me ektimisi

dion

Exw kanei partition ext2 (tou eipa install another system) gia pclinuxos apo ta  winxp mesw tou programmatos partition magic 8.

Me ektimisi,

dion

Dion, για να μη τα ξαναγραφω απο τη μια & για να μη μπερδευτεις περισσοτερο, αν δεις αυτο το θεμα απο την αρχη, στο δευτερο post, εχει με φωτογραφιες βημα-βημα, τι κανεις.

Εσυ κανονικα τωρα, θα πρεπει να επιλεξεις το μπλε ανθρωπακι που ειναι ο user & εχει κωδικο user (!!)

Tο κοκκινο, ειναι ο root (admin), εχει κωδικο root & αν θες να το εγκαταστησεις επελεξε αυτο απο την αρχη.

-Αυτα φυσικα, στα λεει οταν τρεχει το cd, μα αν δε ξερεις δε τα προσεχεις & λογικο ειναι!
-Τωρα νομιζω οτι τα ηδη Ηοw to (& σχεδον ολα, με φωτογραφιες βημα-βημα!), θα σε βοηθησουν περισσοτερο (& για εγκατασταση & για Ελληνικα & για συνδεση & για εφαρμογες & για ολα, σχεδον...), οποτε μελετησε τα καλα & αν δυσκολευτεις καπου, ξαναρωτησε! constantinos2007-8-6 22:44:16

Exw pclinuxos. alla den mporw na mpw sta winxp. Yparxei kapoios pou exei kai ta leitourgika mazi? Akolouthisa akrivos tis odigies tou forum gia install pclinuxos.

Me ektimisi,

dion

dion, στην εκκίνηση δεν εμφανίζεται το μενού του Grub;

Δεν

βλέπεις εκεί μια επιλογή για εκκίνηση των Windows;dimitris2007-8-20 16:36:57

dimitris]dion, στην εκκίνηση δεν εμφανίζεται το μενού του Grub;

Δεν

βλέπεις εκεί μια επιλογή για εκκίνηση των Windows;

Γεια σας,

Έβλεπα την επιλογή, "Windows", την οποία την επέλεγα. ΄Εβγαζε το λογοτυπο των Xp, αλλά μετά έβγαζε error (δεν θυμάμαι τι έλεγε) και έκανε επανεκκίνηση του Η/Υ.
Τελοσπάντων, η λίγη εμπειρία που είχα με το "PCLINUXOS"  σε γενικές γραμμές ήταν καλή αν και δεν μου καλοάρεσε η ανάλυση της οθόνης που περιοριζόταν στα 800Χ600
και όχι στα 1280Χ1024.

Νομίζω καλύτερα να κάνω partition με ext3 για το linux το δοκίμασα και νομίζω πως δουλεύει καλύτερα.

Ωστόσο έχω τώρα μόνο winxp (μπορεί  στο μέλλον να ξαναβάλω linux πρώτα όμως θα μάθω wine).  

Με εκτίμηση,

dion

Πάντως εφόσον σου εμφάνιζε το λογότυπο των Windows, και

μετά έκανε reboot, μάλλον είχαν πειραχτεί τα Windows

από τη συγκατοίκηση.

Σου προτείνω να ξαναδοκιμάσεις. Αυτή τη φορά όμως να σε

βοηθήσουμε. Περιέγραψε πόσους και τι δίσκους έχεις, με

πόσες κατατμήσεις για να το δούμε. Ελευθέρωσε από τα

Windows λίγο χώρο, δημιουργώντας ένα ΚΕΝΟ αδιαμόρφωτο

partition και θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά.

Dion ακομα & αυτο, που σου λεει ο Δημητρης με τη κενη partition, να μη μπορεσεις να κανεις, αρκει να πεις τα προηγουμενα (δισκο/δισκους, κλπ), να εχεις ετοιμο το cd, με το PCLOS & oλα θα πανε μια χαρα!
Ελα βρε συ, ξερεις ποσες αντιστοιχες & αλλες χειροτερες στραβες μας εχουν τυχει??
Οσο για την αναλυση της οθονης, που λες...Μια απλη ρυθμιση ειναι. Προσεξε: ρυθμιση.  ( >>Δες εδω!(το 7ο post). Λεει βημα-βημα, πως γινεται! ). Οχι να εγκαταστησεις drivers, οπως στα windows!
Oσο για το wine & τα υπολοιπα, θα τα πουμε αφου κανεις την εγκατασταση!

constantinos2007-8-22 11:47:36

Συμφωνώ, αλλά επειδή την έχω πάθει πολλές φορές τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζωντας το ίδιο πρόβλημα βάζοντας το ubuntu ή το pclinuxos αναγκάζοντας να καταφεύγω σε format, για να έχω τα WinXP. Θέλω να είμαι σίγουρος για το επόμενο βήμα.

Έχω PENTIUM 4 στα  512 ram, σκληρό δίσκο 1 με 80gb.

kalimera sas...edo kai mia mera me exei pisi enas filos mou na valo linux ti alo 8a evaza ego? oti poio kenourio kiklofori...pclinuxos 2007 :) ola orea katevasa to arxio iso....to ekapsa se ena cd...pira meta apo ligo ( oute lepto) tin apofasi na apoxeretiso ta windows...to 8ema einai pos exo arxia ta opoia den 8elo na xa8oune..o filos m mou eipe pos ta vlepo ola ta arxia apo windows kai ontos etsi einai...lipon..vazo to cd mesa..kano epanekinisei ton ipologisti mou...boutari apo cd kai xekinane ta linux...san proto para8iro mou vgike afto pou epilegeis glosa me to F2 kai ta lipa pou an den patiseis tpt fortonei to livecd...eida pos me to F2 alazeis glosa ( an 8imame kala i alios me to F3) kai patisa na alaxo glosa mia kai me ta aglika den ta pao kala...vazo ellinika kai patao enter..xekinise i egatastasi mia xara...evala kati ri8miseis pou mou zitise...kai mpika se ikoniki litourgia pleon...ida ligo to desktop kai ida pos i analisei itan 800*600 mpika ligo sto internet empene kanonika...prospa8isa na alaxo tin analisei alla den alaze itan klidomeno...pano stin epifaneia ergaseias eixe ena ikonidio to opoio elege install linux..den to edosa simaseia giati ego nomiza pos eixe ginei install..proti fora douleva linux den eixera...skeftika pos tora 8elei mia epanekinisei gia na er8ei sta kala tou diladei se analisei 1024.ekana epanekinisei alla tpt mono ta windows mesa linux pou8ena..vazo to cd linux pali mesa trexei to live cd kai me vgazei edo pleon dite tin ikona  tora ti kano???ti egine la8os???pao na xana kano egatastasi ala tpt....
YG i foto einai apo to kinito mias kai den eixera pos na vgalo alios giati den eixera pou 8a tin apo8ikefsi....kai min xexnate einai i proti fora pou xrisimopeio linux min milisete me orous kai epistimonikes lexeis miliste apla kai exigiste mou akomi kai tin paramikri mal mpi :P

episeis an ginete kapoios kalos an8ropos na mou diksi to install me fotografies vima pros vima...an sas einai efkolo giati mpori na kano kati la8os...
kinezos2007-9-9 10:18:22

Μιας & εγω ειμαι ο φιλος που τον επεισε να βαλει Linux, ας του τα (ξανα)πω, αν & τα επιασε ολα ευκολα & με τη πρωτη!
1- Το cd, οπως σου ειπα σε αυτη τη φαση τρεχει ΜΟΝΟ live. Δλδ δεν εγκαθισταται στον σκληρο σου δισκο.
Θα πρεπει να κανεις κανονικα εγκατασταση -το install- που ειδες στην επιφανεια εργασιας
2- Δες πως το κανεις βημα-βημα με φωτογραφιες:
>> εδω<<

pc:Αυτα δε τα κανουν ξενυχτηδες μα λογικες ωρες
      ΜΗ κανεις τπτ ακομα (βγες στο irc, να το κανουμε μαζι)
       Βρε συ, γραφε Ελληνικα εδω.Οχι... Ελληνοκινεζικα!!

constantinos2007-9-9 11:35:53

Δεν καταλαβα αν τελικα εγινε η οχι εγκατασταση (τα greeklish δεν τα χωνεψα ποτε και τα διαβαζω ""διαγωνια"). Σε αυτην την οθονη δινεις ονομα χρηστη. Στην επομενη τον κωδικο του χρηστη, και λογικα στην επομενη δινεις startx.

συγνωμη για τα κινεζικα :P ναι δινεις pass ο οποιος ειναι guest και ονομα χρηστη παλι guest...το θεμα ειναι κοστα πως πλεον δεν μπωρω να μπω στην επιφανεια εργασιας για να κανω install μενω σε αυτην την οθονη αν και κανω login τπτ...τορα αυτο το startx alfisti δεν ξερω τι ειναι....Α και μετα το login σε αυτην την μαυρη οθονη ειναι σαν να δουλευω σε linux επιλεγω κανονικα επιφανεια εργασιας με το alt η με το start δεν θυμαμαι ακριβως...

 Μήπως φταίει η αρχιτεκτονική γιατί λέει pclinuxos for i586 ενώ εσύ (υποθέτω έχεις dual core) με αρχιτεκτονική i686.Πάντως κάνε αυτά που λένε τα παιδιά ή πες τον κώστα θα σε βοηθήσει σίγουρα όπως και πολλούς εδώ μέσα.

οχι δεν εχω dual core ....εχω pentium 4 2.80GHz 1,50 RAM

Λοιπον.Τι κανεις:
-1. Κανεις boot, απο το cd. Του δινεις κωδικους,κλπ για τη συνδεση σου στο Internet, οταν στα ζητησει. Φορτωνει η το γραφικο περιβαλλον.
-2. Επιλεγεις το Instal. Oταν φτασεις στο σημειο που σου σε ρωταει για το ποσο χωρο θες να παρει το δισκο:
>>ΜΗΝ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ (ακομα) ΟΛΟ ΤΟ ΔΙΣΚΟ.
Κρατα & τα windows, ωστε να επιλεγεις σε ποιο λειτουργικο θελεις να μπαινεις. Ολα αυτα μεχρι να μεταφερεις ολα τα αρχεια σου & βολευτεις στο Linux σου.
Δες στο link που σου εδωσα πως γινεται βημα-βημα η εγκατασταση.
-3. Οταν τελειωσεις την εγκατασταση, βαλε Ελληνικα στο συσρημα σου (Δες το how to, βημα-βημα με εικονες, πιο πανω στο forum)
-4. Οταν τελειωσεις & με αυτο εγκατεστησε με ενα κλικ με το Synaptik οποιες & οσες εφαρμογες θελεις.
Αυτο ητανε. Απο τη στιγμη που θα τελειωσεις, θα εχεις ενα αξιοπρεπεστατο & γρηγορο λειτουργικο.

pc: Στην οθονη της φωτο, που εχεις αν δωσεις user name & password (guest στη προκειμενη -τα δικα σου, αν το εγκαταστησεις- θα σε βαλει στο γραφικο περιβαλλον.

Συντομα το θεμα θα μετακινηθει στην Εγκατασταση/Αναβαθμιση, για να υπαρχει συνοχη
constantinos2007-9-10 15:16:43

οραια τα λετε ειναι ευκολα αυτα που λετε αλλα μαλλον δεν καταλαβατ τι λεω....δεν παει παρακατω τι πρεπει να κανο εδω???στο γραφικο περιβαλων μπηκε την πρωτη φορα που δοκιμασα...μετα με πηγαινει εδω...αν και κανω login εδω....τιποτα ομως...

(Συγγνωμη μπορει να φταιω αλλα προσπαθω να καταλαβω.) 
Πατα σε παρακαλω σε αυτην την οθονη help και κοιτα προσεκτικα τι εντολες μπορεις να δωσεις.

alfisti](Συγγνωμη μπορει να φταιω αλλα προσπαθω να καταλαβω.) 
Πατα σε παρακαλω σε αυτην την οθονη help και κοιτα προσεκτικα τι εντολες μπορεις να δωσεις.

-1. δινεις ονομα χρηστη (guest ειναι στο live cd)-Πατας "Enter"
-2.δινεις κωδικο χρηστη (guest, ξανα)-πατας "Εnter"
-3. Σου βγαζει ενα κατεβατο. Οταν τελειωσει γραφεις: kde
Παλι "Enter".
Σου φορτωνει το γραφικο περιβαλλον (kde).