Περίεργο πρόβλημα με Wine [λύθηκε]

akounadis | Δευ, 12/13/2010 - 17:29 | 1' | 4

Καλησπέρα σας

Εγκατέστησα το PlayOnLinux για να μπορώ να τρέξω ένα παιχνίδι της Microsoft.
Μόλις ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση του PlayOnlinux μου εγκατέστησε παράλληλα και το wine στις εφαρμογές και συγκεκριμένα ένας φάκελος που αναφέρεται ως wine και έχοντας μέσα το παιχνίδι. Να επισημάνω ότι το wine που έλεγξα από το κέντρο λογισμικού και από το Synaptic δεν είναι εγκατεστημένο.
Αυτό που θέλω είναι να διαγράψω τον φάκελο wine από τον πίνακα εφαρμογών. Δεν έχω καταλάβει πως βρέθηκε εκεί. Το PlayOnLinux το διέγραψα χωρίς πρόβλημα. Αν μπορεί κάποιος-α να βοηθήσει?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

δηλαδη διεγραψες με το χερι το playonliux?  κατι σαν επιλογη + διαγραφή φακελου ?? κανονικα  εγκαθίστατε κια το wine 

για τρεχει το playonlinux.  θες να αφαιρεσεις τo wine απο τις εφαρ\μογές ή να το αφαιρεσεις απο το συστημα?  απεγκατάσταση?

τοτε     δωσε sudo apt-get remove wine  . προσοχη τι θα αφαιρεσεις

και το ιδιο επρεπε να κανεις και με το playonlinux  πλήρη απεγκατασταση,

πληροφοριες για την εντολή εδω

 

Μηδέν α προ του τέλους μακάριζε

Έκανα την εγκατάσταση του playonlinux αλλά το wine δεν εγκαταστάθηκε. Το έλεγξα στο κέντρο λογισμικού και στο synaptic.

Δημιουργήθηκε μόνο ένας φάκελος 'wine' στην καρτέλα εφαρμογές που είχε μέσα και το παιχνίδι. Όταν διέγραψα το playonlinux ο φάκελος 'wine' στις εφαρμογές παρέμεινε.

Τελικά με control+h στον home τον βρήκα στους κρυφούς και τον διέγραψα. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς συμβαίνει.

Το playonlinux υπάρχει στα αποθετήρια όπως και το wine αλλά εγώ εγκατέστησα μόνο το playonlinux και πέρασε και το wine ως φάκελος

στις εφαρμογές ενώ περίμενα να εγκαταστηθεί και το wine. Μάλλον επειδή ήταν άλλη version? Δεν ξέρω.

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

 

 

Δεν είναι τίποτα, έτσι παίζει το playonlinux :)

Το playonlinux λειτουργεί με "συνταγές". Ξέρει πχ ότι το παιχνίδι "X" δουλεύει καλύτερα σε wine 1.33, ενώ το παιχνίδι "Y" σε wine 1.42. Οπότε σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις πολλαπλά wine εγκατεστημένα.

Αν βάλεις το wine του συστήματος θα το δει κ θα το χρησιμοποιήσει (αν του ταιριάζει η έκδοση που έχεις με την έκδοση που θέλει). Αλλιώς θα κατεβάσει την έκδοση που θέλει από το site του wine.

Όλες οι εγκαταστάσεις των διαφόρων wine γίνονται στο home σου.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Κατάλαβα...

Όντως η εγκατάσταση του wine γίνεται στο home και συγκεκριμένα η έκδοση που χρειάζεται.

Το πρόβλημα λύθηκε

Ευχαριστώ για την βοήθεια !!!