Ubuntu Server 10 LTS

finrod | Τετ, 11/17/2010 - 15:59 | 2'

Θέλω να εγκαταστήσω ένα Ubuntu Server 10.04 LTS, με σκοπό να "σηκώσω" σε αυτό κάποια virtual machines. Επιπλέον, θα παρέχει υπηρεσίες DHCP και DNS (local και caching) στο τοπικό δίκτυο.

Η ερώτησή μου αφορά το backup, τόσο του ίδιου του μηχανήματος όσο και των virtual machines. Θέλω να παίρνω καθημερινά αντίγραφο ασφαλείας του συστήματος και των εικονικών μηχανών, με δυνατότητα ιστορικών αρχείων (δηλαδή να μπορώ να πάω πίσω μία μέρα ή 10 μέρες ή έναν μήνα). Εννοείται ότι διαθέτω δίσκο με επαρκή χωρητικότητα, πολλαπλάσια των υπό backup δεδομένων. Επίσης, θέλω να λαμβάνω report για το backup, είτε με mail είτε σε κάποιο log file.

Υπόψη ότι τα VMs θα τρέχουν ανομοιογενείς διανομές linux, ακόμα και κλειστά λειτουργικά συστήματα.

Μπορεί κανείς να με ενημερώσει για τις διαθέσιμες λύσεις καθώς και τις διαδικασίες λήψης αντιγράφων ασφαλείας αλλά και αποκατάστασης των εγκαταστάσεων σε περίπτωση που απαιτηθεί; Διαθέτω πολυετή εμπειρία σε συστήματα linux (κυρίως RedHat και Debian) και γενικότερα σε συστήματα IT. Οπότε, δεν ζητάω πολλές λεπτομέρειες. Απλά το "ζουμί". :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)