Lubuntu 10.10 RMX

uutheband | Δευ, 11/08/2010 - 10:47 | 1' | 68

 Καλημέρα!! Παραθέτω link για όσους θέλουν να κατεβάσουν μια τροποποιημένη εκδοχή του Lubuntu 10.10, όπως το έφτιαξα για να το προσαρμόσω στις ανάγκες του netbook μου... :)

http://tinyurl.com/2eklhvc

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Κατ' αρχήν, καλώς ήλθες στο φόρουμ.  Αν θέλεις γράψε μας μερικά λόγια για το τροποποιημένο σου Lubuntu και αν θέλεις βάλε και κάποιο screenshot να δούμε περί τίνος πρόκειται.

-------------------------------------------------------------------------------------

Εμφανισιακά τουλάχιστον τα σπάει. Μπράβο φίλε μου.  Θα το κατεβασω να το δοκιμάσω κάποια στιγμή, γιατί στο netbook δεν έχω καταλήξει ακόμη και είμαι με unity για την ώρα , αλλά είναι αργό και ψιλοκολλάει ακόμη.

 

Ιπποκράτη, έχει στο λινκ που δίνει screenshots άν θές να το δεις.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

A, ok, έχεις δίκιο! Το είδα, φαίνεται αρκετά καλό. Θα το κατεβάσω!

-------------------------------------------------------------------------------------

Αφήστε ρε σεις, όσοι το κατεβάσατε , ανοιχτά τα torrents να βοηθήσουμε να κατεβαίνει λίγο γρηγορότερα.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Αντικαταστάθηκαν τα default εικονίδια elementary με τα faenza icons.

Χρησιμοποιήθηκε το Orta gtk theme (http://gnome-look.org/content/show.php/Orta?content=134123)

και το Blue Smoke στο Openbox. (http://www.box-look.org/content/show.php/show.php?content=84081)

Wallpaper: Dyrou (http://uribaani.deviantart.com/art/Dyrou-Wallpaper-pack-71420559)

Start Menu: http://gnome-look.org/content/show.php/Lubuntu+Menu+Button+02?content=132870

 

Ήχος & Βίντεο:

-Cheese

-Gnome Alsa Mixer

-Radio Tray

-Smplayer

-Sound Converter

 

Βοηθήματα:

-Galculator

-Glippy

-Gnome

-Gpicview

-Lxterminal

-Leafpad

-Wbarconf

-Xfce Screeshooter

 

Γραφείο:

-Abiword

-Gnumeric

 

Γραφικά:

-Gimp

-Simple Scan

 

Διαδίκτυο:

-Chromium

-Cloudsn

-Dropbox

-Empathy

-Transmission

 

Εργαλεία Συστήματος:

-Screenlock

-Hard Info

-Ubuntu Tweak

-Lxtask

 

Παιχνίδια:

-Solitaire

-Chess

-Ltris

-Mahjongg

-Mastermind

-Mines

-Peg-e

-PyTraffic

-Sudoku

-Tic Tac Toe

-Cube Escape

-Gbrainy

 

Προτιμίσεις: Οι προεπιλεγμένες του επίσημου Lubuntu + το Gparted

 

Συνεδρία: Openbox + LXDE

 

Υποστήριξη για εκτύπωση, σάρωση, bluetooth

 

Προεγκατεστημένοι όλοι οι multimedia codecs + κάποια πρόσθετα στον Chromium για καλύτερη εμπειρία πλοήγησης

 

Πρόσθετα στο desktop: Wbar

 

Αυτόματη εκκίνηση: Οι προεπιλεγμένες υπηρεσίες του Lubuntu + Gnote, Cloudsn, Radio Tray, Glippy & Dropbox

 

Σχετικά με το πρόβλημα στην εναλλαγή γλώσσας σε προηγούμενες εκδόσεις, έχει πλέον λυθεί... ;)

 το κατεβάζω και εγώ ...

το τορρεντ θα μείνει ενεργό για να το κατεβάσουμε όλοι όσοι το θέλουμε ...

 Το τορρεντ εδω και 3 μερες το κατεβαζω αλλα δεν λεει να τελειωσει .Αυτη τη στιγμη κατεβαινει με 6 Kb ειμαι στο 82% και εχω δρομο ακομα.Seed ρε παιδια να βοηθηθουμε ολοι.

αυτήν την στιγμή εγώ δίνω σταθερά πάνω από 100 kb .

το κατεβάζουνε 8 χρήστες τουλάχιστον από ότι γράφει.

 

 

Μονο 1 βλεπω εγω τωρα, σε καμια 5-6 μερες το βλεπω να κατεβενει.

Και ετυχε να πεσει στα χερια μου ενα παλιο μηχανημα, οτι πρεπει για δοκιμη.

Δίνω κι εγώ σχεδόν συνέχεια, ένας φίλος από Γερμανία και 2 φίλοι από Ελλάδα, αν βοηθήσετε κι εσείς όσο μπορείτε, θα έχει μόνιμα seeders... :)

 

Όσοι το δοκιμάσετε, θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας... Ενημερωτικά θα ήθελα να πω ότι το μοιράστηκα με την κοινότητα του Lubuntu για να πάρουν καμιά επιπλέον ιδέα για μελλοντικές εκδόσεις της διανομής και δεν το αντιμετώπισαν ιδιαίτερα καλά. Ειπώθηκαν ατάκες τύπου "Το Lubuntu δεν χρειάζεται εντυπωσιακά γραφικά, έπρεπε να χρησιμοποιήσεις τα δικά μας", "Δεν βλέπω το νόημα αυτού του release" κι άλλα τέτοια,ενώ είχα ήδη ξεκαθαρίσει ότι το έφτιαξα για μένα και απλά το μοιράστηκα σαν κατάθεση ιδεών...

 

Lubuntu 10.10 RMX - http://tinyurl.com/2eklhvc

Αγνόησέ τους όλους! Είναι συνήθως κομπλεξικοί, όταν βλέπουν κάποιον με ιδέες και φρεσκάδα! Συνέχισε και εξέλιξέ το σε μια Ελληνική version του Lubuntu, κατά τα πρότυπα του Μοναμάχου ή του Σχολίνουξ!

-------------------------------------------------------------------------------------

 ακριβώς ....αυτό που είπε ο ιπποκράτης .....

φίλε ειλικρινά κάνε το κέφι σου και φτιάξτο όπως θες ....τίναξε το τα γκόρτσα όπως λένε και στο χωριό μου ...

βάλε μέσα τα πάντα ...όλα αυτόματα ...ρε τα πάντα όλα σου λέω ...και μόλις το τελειοποιήσεις (αν γίνεται κάτι τέτοιο με την συνεχή εξέλιξη) 

θα σου φέρω ένα πακέτο dvd να τα γράψουμε  ...

αν και θα ήθελα ένα 8αρι στικάκι να το έχω μαζί μου ...

 

 

Από την στιγμή που κι εσύ δεν το βάφτισες διανομή χωρίς να είναι , να πάνε να βγάλουν τα μάτια τους πές πως είπα.  Όλα χρειάζονται , εφόσον δεν καταπατούν τις άδειες κλπ , γιατί κάποιοι στην αρχή παραφράσανε αυτό που κάνανε κι έγινε πανηγύρι τότε.  Εφόσον πρόκειται καθαρά για προσωπική χρήση με ωραίες επεμβάσεις όπως είδα και μιας και το lubuntu δεν μου έχει κάτσει καλά, δεν το ξέρω γι' αυτό μάλλον , θα το δοκιμάσω τώρα και θα σου πω.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Πραγματικά το έχεις κάνει πολύ όμορφο.  Πάει για στήσιμο στο netbook και να φύγει το unity γιατί σέρνεται και μ' έβαλες τώρα και στην πρίζα και για τον φορητό. 

Κάτσε να δω άν θα με βολέψει σε λειτουργίες, γιατί συνήθως αυτά τα de είναι λειψά και ζαβά και βλέπουμε.   

Πανάλαφρο το άτιμο όμως.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

g.b]

 ακριβώς ....αυτό που είπε ο ιπποκράτης .....

φίλε ειλικρινά κάνε το κέφι σου και φτιάξτο όπως θες ....τίναξε το τα γκόρτσα όπως λένε και στο χωριό μου ...

βάλε μέσα τα πάντα ...όλα αυτόματα ...ρε τα πάντα όλα σου λέω ...και μόλις το τελειοποιήσεις (αν γίνεται κάτι τέτοιο με την συνεχή εξέλιξη) 

θα σου φέρω ένα πακέτο dvd να τα γράψουμε  ...

αν και θα ήθελα ένα 8αρι στικάκι να το έχω μαζί μου ...

 

 

Συμφωνω απολυτα  ,γιατι δεν γινεται απο την μια να λεμε οτι υποστηριζουμε και διαδιδουμε το ελευθερο λογισμικο και απο την αλλη να εχουμε ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΥΑΛΑ. 

#off topic# 

Δυστυχως υπαρχει μονο ενας που seedαρει ,κατεβαινει με 5 Kb   

 

 μισό λεπτό ρε παιδια....

 

εγώ αυτήν την στιγμή σεντάρω με 125 kb που τα σεντάρω αυτα.....????

ποιος κατεβάζει από εμένα ....?

 

εμένα το τορρεντ μου δείχνει ότι το κατεβάζουνε 7 άτομα ....

 

τι γίνεται , ξέρει κανείς...?

Aν τη κατεβασει καποιος ολοκληρη και σωστα, ας ειδοποιησει να του κανω ενα acc στο σερβερ του Yaglb,

να την ανεβασει κι' εκει να κατεβαινει γρηγορα απο το direct link.

 

YET ANOTHER GREEK LINUX BLOG

Εγω ρε παιδια κατεβαζω μονο απο εναν απο το πρωι και δεν εχει παει ουτε στο 35%......

 τροικας , μπορούμε με κάποιον τρόπο να τσεκάρουμε αν κατεβάζεις από εμένα...?

ρωτάω γιατί δεν τα κατέχω και πολύ καλά αυτά τα κόλπα ...

 αυτά που κατεβάζουνε από εμένα είναι τα εξής:

μtorrent 2.0.4

transmission 2.11

transmission 2.04

transmission 2.11

Ktorrent 3.3.4

transmission 2.01

 

έχεις εσύ κάποιο από αυτά (δεν γράφω ip)

Ναι το δικο μου ειναι Transmission 2.04

Και τραβαω απο Τρανσμισσιον 2.11

 

Ωραία το έκλεισε και ο g.b τώρα δεν κατεβάζει από κανέναν.....

Στον παλιό υπολογιστή πάντως έγινε μια δοκιμή με puppy 4.31 το οποίο θα μείνει στάνταρ, και μια με xubuntu αυτό παίζει.

Άλλα θα ήθελα να το δοκιμάσω ρε γα...το - δεν βρίσκω υπολογιστή για πειράματα και κάθε μέρα - ευκαιρία είναι....

:D

 o g.b εδώ είναι απλά έπρεπε να γίνει ένα κατέβασμα μια ενημέρωσης του imac και το ρεσταρτ μετά από αυτό...

 

Αρχιζω να το κατεβαζω και εγω με torrent

Χρησιμοποιω μTorrent τελευταια εκδοση

Βλεπω αλλους τρεις που το κατεβαζουν.Ο ενας ειναι μαλιστα απο αμερική.

Κατεβαινει με 150 kbps

g.b]

 o g.b εδώ είναι απλά έπρεπε να γίνει ένα κατέβασμα μια ενημέρωσης του imac και το ρεσταρτ μετά από αυτό...

Restar ε??  

Μμμμ... κατσε να δεις ποτε ηταν η τελευταια φορα που εκανα restar στο Ubuntu....

Α, ναι! Μετα την αναβαθμιση απο 10.04 σε 10.10.  

Παντως τωρα βλεπω δυο ατομα να δινουν torrent.

YET ANOTHER GREEK LINUX BLOG

2 μονο και ειναι συγουρα ο g.b που το εχει ηδη στον υπολογιστη του και ο dimitris.kr που εχει ενα 30% περιπου.

Ψυχραιμια μην το κανουμε και αγωνα ταχυτητας, ας κατεβει με το καλο και τα ξαναλεμε.

Χαχαχαχα! Το τραγικό θα είναι να κατέβει επιτέλους και να είναι σκέτη απογοήτευση... :P Δεν φταίω εγώ, δεν φταίω εγώ...!!! 

 

Lubuntu 10.10 RMX - http://tinyurl.com/2eklhvc

Constantinos]

g.b]

 o g.b εδώ είναι απλά έπρεπε να γίνει ένα κατέβασμα μια ενημέρωσης του imac και το ρεσταρτ μετά από αυτό...

Restar ε??  

Μμμμ... κατσε να δεις ποτε ηταν η τελευταια φορα που εκανα restar στο Ubuntu....

Α, ναι! Μετα την αναβαθμιση απο 10.04 σε 10.10.  

Παντως τωρα βλεπω δυο ατομα να δινουν torrent.

YET ANOTHER GREEK LINUX BLOG

 

τι να κάνουμε , ακόμα και η χιονάτη καμιά φορά χρειάζεται φρεσκάρισμα ...

πάντως πλάκα πλάκα την τελευταία φορά που το έσβησα ήταν πριν 21 μέρες και κάτι ψιλά βάση istat pro ...

κομματάκι σκληρά αυτά τα μοτόρια ...

 

 καθόλου απογοήτευση ...

εμένα πάντως μου άρεσε η μπάρα επάνω ...είμαι μαθημένος να είναι κάτω και ήταν ευχάριστη διαφορά ...

g.b]

 καθόλου απογοήτευση ...

εμένα πάντως μου άρεσε η μπάρα επάνω ...είμαι μαθημένος να είναι κάτω και ήταν ευχάριστη διαφορά ...

παντα ετσι ειναι στο ubuntu.

Απο 'τι φαινεται εισαι πρωταρης στο ubuntu

γειά ρε Δημητράκη παλιέ ΣΤΟ... λίνουξ

Καινουριο νεο.

Κατεβασα το lubuntu και θα το εχω ανοιχτο μεχρι αυριο πρωι.

Κάτι με πιάνει μ' αυτό το "ΣΤΑ"!!
-------------------------------------------------------------------------------------

karnival84

Μιας και μας πριζωσες τώρα με το lxde, δεν λές και σε μας τους άμπαλους πως στην ευχή αλλάζεις το gtk-theme ?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

απλα ξερω μερικα πραματα στo UBUNTU και οχι στo LINUX.Εχει διαφορά αυτο

να ρωτησω κατι ασχετο.Ποτε θα βγει το καινουριο τευχος του linuxformat?

@giannis12a: Γιάννη, ξέρω δύο πακέτα για αυτή τη δουλειά (τουλάχιστον σε debian-οειδή):

1. gtk-chtheme

2. gtk-theme-switch

Απλά εγκαθιστάς ένα από τα 2 κ το τρέχεις.

Ό,τι διαλέξεις, αποθηκεύεται στο home φάκελο σου στο αρχείο .gtkrc (νομίζω σε κάποιες διανομές είναι .gtkrc-2.0). Οπότε αν θες πειράζεις κ το αρχείο αυτό με ένα editor αντί να εγκαταστήσεις κάτι από τα παραπάνω.

@dimitris.kr: Φίλε Δημήτρη, είναι "ΤΟ" (λειτουργικό σύστημα) linux, "ΤΟ" ubuntu, κοκ. Επίσης, υπάρχει ειδικό thread που ασχολείται με την κυκλοφορία του περιοδικού, σε παρακαλώ πολύ ρώτα εκεί!

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Geia sas
Sas milaw apo to lubuntu kai to egka8isto.Oi prwtes entiposeis einai kales alla na rotiso kati? Pws ftiaxnetai i analisi giati pedaiuomai polu kairo na to ftiaxw.
Epishs uparxei ekdosi tou lubuntu 64bit?

dimitris.kr άστους να λένε ...

από την ζήλεια τους τα λένε ...

άμα ήταν ένα θα ήταν το ubuntO , το kubuntO ...

όπως gentoO ...

βάλε τα λίνουξ κάτω και πιες τους το άιμα ....

όλα με την σειρά ...τα ubuntu , τo gentoo , τα lubuntu ....όλα....

υ.γ εύχομαι να σηκώνει πλάκα ....