NEW DEBIAN USER

gerjmk | Δευ, 11/01/2010 - 19:09 | 3' | 15

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ LINUXΑΔΕΣ ΜΟΥ,

 

ΜΟΛΙΣ ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΤΟ DEBIAN, ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΛΕΣ ΕΛΛΕΙΨΕΙΣ ME TO UBUNTU. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ ΑΡΧΕΙΩΝ ΣΤΑ ΠΑΚΕΤΑ ΤΟΥΣ (ΕΝΝΟΩ ΑΡΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΗΞΗ .deb), ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ. ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ, ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΔΙΚΤΥΟ. ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ. ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΕΓΩ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΕΙ ΟΥΤΕ XΡΟΝΟ ΣΤΟ LINUX, ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΣΤΟ LINUX, ΓΙΑΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ UBUNTU. ΕΝ ΤΑΞΕΙ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ INTERMEDIATE. ΕΠΙΣΗΣ, ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ADOBE FLASH PLAYER. ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΤΟ MOZILLA FIREFOX, ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΤΟ FLASH PLAYER. ΦΥΣΙΚΑ, ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ, ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΥΡΙΟΤΕΡΑ. ΕΠΙΣΗΣ, ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕ ΤΟ GRUB ΤΟΥ UBUNTU (ΕΝΤΑΞΕΙ ΟΚ AYTO), ΚΑΙ MΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ Ο GRUB ΤΟΥ DEBIAN (ΕΝΤΑΞΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ). ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΠΟ ΤΟΝ GRUB, ΣΤΟ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ UBUNTU, ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΡΕΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ: WINDOWS, UBUNTU, KAI DEBIAN. ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΣHΜΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ DEBIAN  (GRUB) ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙΙ ΜΕΝ "ΤA ΠΑΝΤΖΟΥΡΙΑ", ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΤΟ UBUNTU). ΤΙ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ??? KAI ΤΕΛΟΣ, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΤΟ KDE ΣΤΟ DEBIAN, ΕΑΝ ΝΑΙ, ΚΑΙ ΠΩΣ???

 

Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΕΡΠΟΛΙΤΙΜΗ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΕΝΑ-ΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

ΦΙΛΙΚΑ,

Asimakhs

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

ξεκίνα από το πρώτο:

firefox εχεις , απλά τον λένε iceweasel .....αλλιώς τι debian θα ηταν...

 

 

 

 

o labis είναι ακόμα εδώ?

ΒΑΣΙΚΑ, ΤΟN FIREFOX, ΤΟΝ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΤΟΝ ADOBE FLASH PLAYER, 'H ΕΚΤΟΣ ΜΟΥ ΒΡΕΙΣ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ICEWEASEL

ok

 για debian lenny κατεβάζεις αυτό

http://www.debian-multimedia.org/pool/main/d/debian-multimedia-keyring/debian-multimedia-keyring_2008.10.16_all.deb

 

μετά γίνεσαι root   δίνοντας su στο τερματικό και δίνεις την ακόλουθη εντολή

 

dpkg -i debian-multimedia-keyring_2008.10.16_all.deb

 

έπειτα πας σύστημα -> διαχείρηση > πηγές λογισμικού

και στην καρτέλα λογισμικό τρίτων πατάς την επιλογή    +add  και στο κουτάκι που θα ανοίξει κάνεις επικόλληση την παρακάτω γραμμή όλοκληρη

deb http://www.debian-multimedia.org lenny main non-free

 

κάνεις update upgrade στο σύστημα σου και στο τέλος δίνεις :

αφού γίνεις root

 

apt-get install flashplugin-nonfree

 

αν δεν δουλέψει ας περιμένουμε κανέναν πιο έμπειρο.

καλή επιτυχία.

 

 

ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΑΝΤΑΡΑ......

 

ME TO ΠΟΥ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΩ ΣΤΟ ΤΕΡΜΑΤΙΚΟ  "dpkg -i debian-multimedia-keyring_2008.10.16_all.deb" (ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ)

ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:

dpkg: σφάλμα στην επεξεργασία του debian-multimedia-keyring_2008.10.16_all.deb (--install):
 αδύνατη η πρόσβαση στην αρχειοθήκη: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος
Προέκυψαν σφάλματα κατά την επεξεργασία του:
 debian-multimedia-keyring_2008.10.16_all.deb
 

την εντολή αυτήν την δίνεις αφού έχεις γίνει root δίνοντας

su   και τον κωδικό σου ....για δοκίμασε ξανά έτσι

κάτσε , δίνεις

su     πατάς enter και δεν σου βγάζει

.......: (password):

 

δώσε password και πάλι enter

θα είσαι root και μετά δώσε την εντολή

dpkg -i debian-multimedia-keyring_2008.10.16_all.deb

 

 

 

KATΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ: ΑΝΟΙΓΩ ΤΕΡΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΟΥ ΚΑΝΩ COPY OTI MOY ΛΕΕΙ: (οτι ειναι με bold ειναι αυτα που μου γραφει το τερματικο)

 

DebianPC:/home/gerasimos# SU
bash: SU: command not found
DebianPC:/home/gerasimos# su
DebianPC:/home/gerasimos#

Όταν βλέπεις   #  σημαίνει πως είσαι root.

Τι άχρηστο φορμά έχει αυτό το φόρουμ πια,έλεος, μονο το κάγκελο θέλω να κάνω bold και μου κάνει όλη την γραμμή.   Άιντε φτιάξτε το επιτέλους. 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

δηλαδή για να καταλάβω , δεν βλέπεις κάτι τέτοιο όταν ανοιγεις το τερματικό , αφού έχεις δώσει τον κωδικό βέβαια:

 

[george@localhost ~]$ su
Password:
[root@localhost george]#

Εγώ να παρακαλέσω τον φίλο μας να μην γράφει με κεφαλαία, γιατί είναι σα να "φωνάζει".

 

-------------------------------------------------------------------------------------

 Πρωτη δουλεια μας μετα την βασικη εγκατασταση του debian ειναι να προσθεσουμε το αποθετηριο debian-multimedia..μετα να ενεργοποιησουμε-αν δεν ειναι ηδη- ολα τα αποθετηρια,,,δηλαδη -non-free   condrib    security updates    proposed updates  κλπ μεσω του synaptic,,,,,Με τον synaptic κανουμε αναζητηση για keyring και εγκαθιστουμε το debian-multimedia-keyring....To προβλημα με τον grub ισως λυθει ΕΠΑΝΕΓΚΑΘΙΣΤΩΝΤΑΣ μεσω synaptic οτι λεει grub...Aλλη λυση boot με live-cd  super-grub hybrid  -detect any os ---διαλεγεις ubuntu --μπουταρεις ubuntu και απο κονσολα εκτελεις sudo udate-grub ...αυτο θα επανεγκαταστησει τον grub του ubuntu και θα δει και τον πυρηνα του debian....

γιαιι ρε παιδια αμα βάλει τα αποθετηρια του  ubuntu δεν θα κανει δουλεια?  ή θα γινει συγκρουση πακετων?? ( το χα και γω σκεφτει να εβαζα debian   με  ubuntu  αποθετηρια ταυτόχρονα)

+---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------+

«Η καλύτερη κυβέρνηση είναι εκείνη, όπου ο λαός υπακούει στους άρχοντες και οι άρχοντες στους νόμους.»

δεν γινεται αυτο που λες,δεν ειναι συμβατα.

γιατι δεν βαζει ο φιλος το linux mint debian edition?περισσοτερο debian ειναι παρα mint(μονο στο gnome θεμα αλλαζει) και ειναι σχετικα ποιο ευχρηστο

 

 

I'm never gonna work another day in my life
The gods told me to relax

http://killingtimegr.blogspot.com