Εντολες κονσόλας/τερματικού: Eρωτησεις:

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 2' | 12

Κάντε κλικ ΕΔΩ για να δείτε μερικές βασικές εντολές της κονσόλας του Linux

Ρε παιδια έχω το εξής πρόβλημα.. Εγκατέστησα απο το περιοδικό την διανομή του MandrivaOne2007.Δεν μπορώ όμως να εγκαταστήσω προγράμματα απο το DVD γιατί το bush μου βγάζει ότι δεν υπάρχει η εντολή make και compiler της gcc. Τώρα δεν ξέρω και που να στείλω το πρόβλημα ακριβώς. 'Εχω καταγράψει τα μυνήματα των σφαλμάτων σε αρχείο .pdf αλλά δεν ξέρω το mail του περιοδικού..

Επίσης δεν έχω σ'υνδεση στο Internet(Τώρα γράφω απο InternetCafe). Πάντως στις αναζητ'ησεις που έκανα φένεται ότι και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα αλλά δεν βρήκα κάποια λύση..

Δεδομένου ότι δεν έχω σύνδεση δεν μπορώ να κατεβάσω και απευθείας rpm's αν τυχόν λύνεται έτσι το πρόβλημα.

Πολύ σκούρα δηλαδή τα πράματα οποτε τι κανω???

ΦΩΤΙΣΤΕ ΜΕΕΕΕ!!!

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Κατέβασε το mandriva free 2007 είναι 2.5GB περίπου κάνε αντιγραφή στο home τα rpm και σβήσε όσα αρχίζουν με v μέχρι κάτω δηλαδή και με w,x κλπ. Απο έναρξη πήγαινε στο install software και άπο εκει βρες τον media manager(καπου στο επάνω μέρος του παραθύρου μέσα σε μενού).¶νοιξέ τον και κάνε add costum...local files...και αφού τα βρει τίκαρε το enabled κουτάκι και βγες και ξαναμπές
Davarish2007-5-12 1:7:39

περιεργο, εμενα μου δουλευε κανονικα. any way.Η κανε ενα iso της διανομης σου σε ενα    επανεγταψιμο, φορτωσε απο το cafe, ξεφορτωσε στο σπιτι. Η βαλε στη partition / που εχεις το Μandriva spring,που ουτως η αλλως υπαρχει στο τελευταιο dvd, αρα δε θα χρειαστεις κατεβασμα!  (υποθετουμε πως εχεις σε αλλη κατατμηση το /home σου, αν τυχον εχεις καποια αρχεια)

lykos, email περιοδικού:
linuxformat "papaki" compupress.gr

To Mandriva One είναι LiveCD  και δεν περιλαμβάνει make κλπ. Μπορεις όμως εύκολα να τα εγκαταστήσεις είτε με τη διαδικασία που σου ανέφεραν τα παιδιά είτε αν καταφέρεις να συνδεθείς στο Διαδίκτυο. Έχεις σύνδεση στο σπίτι; Αν ναι, τι modem;

Τι να πω ρε σεις.... Έπαθα πλάκα..

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους σας για την βοήθεια..Δέν το περίμενα απο την επόμενη μέρα κιόλας.. Είδη άρχισα να νιώθω περήφανος που μπαίνω σε αυτην την ομάδα..

Σήμερα αρχίζω τις δοκιμές.. Για να δούμε..Για να δούμε..

Φίλε Δημήτρη δεν έχω συνδεση στο Internet γιατι απλουστατα δεν εχω τηλεφωνο σπιτι, και ουτε σκοπευω να βαλω.. Ειναι πολλα τα παγια και προτιμω να τα δινω σε πογωτα και προφυλακτικα.¶λωστε περα απο καποια downloads κια αναζητήσεις δεν νομιζω οτι χρειαζομαι δυκτιο. Τις διαφημισεις τισ βλεπω και στα ποιο προτώγονα Μεσα Μαζικης Εξημερωσης (Βλεπε Περιοδικα και τελεόβραση)

 

 

Lykos2007-6-6 15:57:44

Στον software manager γραψε make στην μπαρα ευρεσης και απο τα αποτελεσματα που θα εμφανιστουν επελεξε το make-3.81

και το qt4 μπορεις να εγκαταστησεις με τον ιδιο τροπο, αλλα δεν πειραζει να το μεταγλωτισεις μονος σου

Ευχαριστώ lynx! Το είχα σκεφτεί αυτό, αλλά δεν ήξερα ποιο πακέτο έπρεπε να κατεβάσω...

Τώρα μου βγάζει ότι δεν βρίσκει το g++... Ποίο πακέτο πρέπει να κατεβάσω?

Τέλος πάντων ποιό πακέτο αντιστοιχεί στην πλήρη open source (τελευταία) έκδoση του Qt4???

Κάνε αναζήτηση στο διαχειριστή πακέτων για g++ και

εγκατέστησε την μεγαλύτερη έκδοση (4.1 λογικά).

Ο διαχειριστής πακέτων δεν δίνει αποτέλεσμα για το g++...

Μήπως έχει άλλη ονομασία το πακέτο? Δοκίμασα και κατέβασα το gcc-4.1.2-1mdv2007.1.i586 χωρίς αποτέλεσμα...

Το βασικό μειονέκτημα είναι ότι δεν μου δίνει περιγραφές των πακέτων αν δεν τα εγκαταστήσω με αποτέλεσμα να μην μπορώ να καταλάβω σε τι αφορά το καθένα...
apkoutsou2007-6-15 17:21:22

Έχω την 2007.1, αυτή που το περιοδικό στο τεύχος 15 είχε στο συνοδευτικό CD...

Όσο αφορά στα repositories έχω βάλει τα "main" και "contrib", όχι όμως τα "plf-free" και "plf-nonfree" (από univ-orleans.fr), γιατί δεν τα δεχόταν, παρόλο που κατέβαζε τα σχετικά αρχεία...

Παρόλα αυτά έχω προσθέσει και τα δύο ελληνικά από το Παν.Θεσσαλονίκης
 (physics.auth.gr)...

Edit: Επίσης προσέθεσα και τα repositories από το ΕΜΠ (ntua.gr),πάλι χωρίς να μπορώ να βρω το g++ πακέτο, ενώ πάλι δεν αναγνωρίζει τα "plf-free"...
apkoutsou2007-6-15 19:54:34

Το λάθος είναι δικό μου. Το πακέτο που χρειάζεσαι λέγεται gcc-c++.
Κοίτα το στιγμιότυπο:

http://www.linuxformat.gr/dls/shots/mandriva-gcc.png

Έχω προσθέσει μόνο μία πηγή, την
urpmi.addmedia main
ftp://ftp.lip6.fr/pub/linux/distributions/Mandrakelinu x/devel/cooker/i586/media/main/release
with media_info/hdlist.cz

μετά έκανα update για να μου εμφανιστεί το (τσεκαρισμένο) πακέτο...

dimitris2007-6-15 21:45:53