Power management σε KDE 4.5

zbatek | Τετ, 10/06/2010 - 15:17 | 1' | 5

Προσφατα εκανα αναβαθμιση απο kde 4.4 σε 4.5.2...Ολα καλα μεχρι τωρα εκτος απο το power managment...

Δεν μπορω να αυξομειωσω την φωτεινοτητα της οθονης ,δεν μπορω να δημιουργησω νεα προφιλ και γενικα δεν μου κραταει

καμια νεα ρυθμιση...Εκανα διαγραφη τα config files στο .kde4 αλλα τιποτα δεν αλλαξε...

Και κατα δευτερο η μπαταρια κραταει λιγο για νεο συστημα...Παιζει να εχουν σχεση τα δυο θεματα??/

Εχει παρουσιαστει σε κανεναν αλλον το προβλημα???

 

opensuse 11.3 Hp pavilion dv6

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Σχετικά με την αυξομείωση φωτεινότητας, είναι αλήθεια ότι το KDE4 δεν έχει σχετικό "task" για να του αναθέσεις τα πλήκτρα του laptop σου. Πολλά τα παράπονα από χρήστες KDE, αλλά ακόμα τίποτα. Οπότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό (τουλάχιστον όχι μέσα από το KDE).

Εγώ το έλυσα πειράζοντας λίγο το σύστημα μου σε πιο "χαμηλό" επίπεδο. Το θετικό αυτής της προσέγγισης είναι ότι τα πλήκτρα φωτεινότητας δουλεύουν παντού, ακόμα κ σε καθαρό τερματικό, αντί να είναι χρήσιμα μόνο μέσα στο KDE. Αν σε ενδιαφέρει μια τέτοια προσέγγιση, σου λέω πώς να το κάνεις.

Ποιες ρυθμίσεις λες ότι πειράζεις κ δε τις θυμάται; Αυτό είναι άσχετο με τα πλήκτρα φωτεινότητας πάντως.

Όσο για τη μπαταρία, είχα στήσει ένα "σπαρτιάτικο" κ πολύ πειραγμένο gnome (χωρίς τον gnome-power-manager, αλλιώς κ εκεί τζάμπα πήγαινε η μπαταρία) κ είχα 6-7 ώρες αυτονομία.

Με το που γύρισα σε KDE, έπεσε στις 4-5 (παρόμοια ήταν κ με το gnome πριν το πειράξω) κ δύσκολα πάει παραπάνω. Νομίζω ότι απλά έχει να κάνει με το πόσο φιλικό προς τη μπαταρία είναι το περιβάλλον που χρησιμοποιείς, κ απ'ό,τι φαίνεται από τις εμπειρίες κ των 2 μας, το KDE δεν είναι. Οπότε πάλι άσχετο με το πρόβλημα που έχεις με τα πλήκτρα φωτεινότητας.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Για πείτε περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τη μετάβαση στο 4.5 από 4.4 στο openSUSE...Με ενδιαφέρει άμεσα καθώς σκέφτομαι να κάνω τη μετάβαση, είδα κάπου ότι υπάρχει και ξεχωριστό repo για το KDE 4.5 αλλά θα ήθελα λίγο insight (προβλήματα, βελτιώσεις, αναβαθμίσεις κ.λπ.). Δε με ενοχλεί το θέμα φωτεινότητας διότι η εγκατάσταση είναι σε desktop. Ίσως είναι καλύτερα να ανοίξουμε καινούριο τόπικ, αν είναι να το κάνω.

************************

www.postokano.gr

Το προβλημα ειναι οτι ουτε απο το applet στην μπαρα μπορω να αλλαξω ρυθμισεις ουτε απο πουθενα αλλου...

και απ οτι ειδα (μιας και δεν το χρησιμοποιω αρκετα) το ιδιο ισχυει και σε περιβαλλον gnome...

Οσο για την μπαταρια,σε pc αγορασμενο 2 μηνες πριν ,αντεχει το πολυ 1 ωρα και 10.....

Ρε παιδια ψαχνοντας σε διαφορα φορουμ ισως το προβλημα να ειναι η kernel flavor..Εγω εχω εγκαταστησει kernel-desktop και ισως με

αλλαγη σε kernel-default το προβλημα να λυνεται...Παιζει να ειναι κατι τετοιο??...

Και κατι αλλο..τελικα σε ενα laptop τι flavor διαλεγουμε????