Ubuntu+Wine+Photoshop=Help!!!

konstantinosp | Δευ, 09/20/2010 - 18:36 | 2' | 3

Γεια σας!

 

Ειμαι καινουριος στο Ubuntu και please..εχετε υπομονη! 

Λοιπον με λιγα λογια..

Εδω και λιγο καιρο εχω κανει install το Ubuntu www.ubuntu.com/ και ειμαι χαμενος σε οτι αφορα την εγκατασταση προγραμματων

και επισης τα προγραμματα που ειναι διαθεσιμα για το Ubuntu! Ερχομαι απο Windows background και η αλλαγη με εχει μπερδεψει!

Το προβλημα ειναι οτι απο τοτε που αλλαξα το λειτουργικο συστημα στο παλιο μου PC και εβαλα Ubuntu, δεν μπορω να χρησιμοποιησω

προγραμματα που χρειαζομαι για τη δουλεια ακομα και οταν δεν ειμαι στη δουλεια. Μεχρι τωρα στο προσωπικο μου PC στο σπιτι 

χρησιμοποιουσα το Photoshop www.photoshop.com/ για επεξεργασια φωτογραφιας και πραγματικα ητανε για μενα πολυ σημαντικο, 

αφου μπορουσα να δουλευω απο το σπιτι και να ετοιμαζω projects της δουλειας!

δουλεια= 1+2+3 

1= επεξεργασια www.photoshop.com/

2= εκτυπωση print24.com/gr-el/

3= πωληση (ζητω τα βιβλιοπωλεια!!)

Καλα Νεα! 

Μετα απο μια μικρη ερευνα βρηκα οτι το Photoshop γινετε να τρεξει σε Ubuntu με προγραμματα οπως το Wine!

www.winehq.org/download/deb 

Δεν ειμαι ομως καθολου σιγουρος για το πως γινετε να χρησιμοποιησω το Wine και πως γινεται install..

Υπαρχει καποιος οδηγος που θα μπορουσα να διαβασω για την εγκατασταση του Wine και της εντολες Ubuntu?

 

Ευχαριστω!

 

Κωστας Π.

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καλος μας ηρθες καταρχας!

Εγω θα σου προτεινα μιας και ξεκινησες την αλλαγη, να αγησεις πισω και ολα τα κλειστα προγραμματα που ειναι στα παραθυρα,

και να χρησιμοποιεις τα αντιστοιχα προγραμματα που ειναι για το Ubuntu!

Για την επεξεργασια εικονας, μπορεις να δοκιμασεις το gimp, λογικα θα σε καλυψει!

Δες και μια λιστα με τα αντιστοιχα προγραμματα εδω http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=8879

 

Αυτο εδω http://print24.com/gr-el/ τι ειναι ακριβως, γιατι δεν καταλαβα!

 

Καλώς ήλθες φίλε,

 

1. Εγκατάσταση wine: Πας στο Synaptic βρίσκεις το wine και το εγκαθιστάς !!

2. Εγκατάσταση photoshop: (Δεν θυμάμαι πολύ καλά διότι το εγκατέστησα πριν 1 χρόνο και πλέον χρησιμοποιώ το GIMP που είναι καταπληκτικό)

Κατεβάζουμε τον installer σε ένα φάκελο π.χ. στα Έγγραφα και μετά το ανοίγουμε με το wine (το ίδιο κάνουμε εάν είναι σε CD)

Είτε εναλλακτικά ανοίγουμε απ' το μενού το wine, εγκατάσταση προγραμμάτων και επιλέγουμε τον installer του photoshop (ή το CD).

Αν δεν σε πειράζει να έχει παλαιότερη έκδοση του Photoshop, εγκαθιστάς και το wine-doors το οποίο σου βγάζει μία λίστα με προγράμματα.

Ανάμεσα στα άλλα είναι και το Photoshop. Αν θυμάμαι καλά το CS2.

Τα αναλαμβάνει όλα το πρόγραμμα. Εσύ μόνο δίνεις κάποια στιγμή το serial number.