Περασμα απο 32 σε 64 bit

zbatek | Τετ, 09/15/2010 - 13:30 | 1' | 9

Καλημερα σε ολους...Σκεφτομαι να ξαναεγκαταστησω Opensuse 11.3 και να περασω απο 32 bit εκδοση σε 64...

Εχω μια απορια (φαινομενικα απλη αλλα καλυτερα να ειμαστε σιγουροι)...Οι κρυφοι φακελοι στο home direction που

περιεχουν διαφορες ρυθμισεις προγραμματων (πχ .kde .kde4 .thunderbird .firefox κτλ) πρεπει να διαγραφτουν για να μην

δημιουργηθουν προβληματα ή οχι???? 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Πανω στο θέμα... Και γω θέλω να περάσω σε 64bit διανομή... Το θέμα είναι to εξης: το mesa, ddx και libdrm από το git θα λειτουργούν το ίδιο καλά αν περάσω σε 64bit? Το gallium3d για r600 λειτουργεί και σε 64bit διανομή?. Το vlc, wine, mplayer από τα αντίστοιχα repository θα λειτουργούν εξίσου καλά όπως σε 32bit διανομή?? Eχει ασχοληθεί κάποιος με το θέμα???

Επειδή το θέμα των 64bit είναι λίγο πονεμένο, προτείνω να τρέξεις μια live διανομή για να δεις πώς θα τρεχει στο μηχάνημά σου... Το καλλίτερο είναι να την περάσεις σε ένα flash, με δυνατότητα αποθήκευσης των ρυθμίσεών (ώστε να κρατά και αναβαθμίσεις, επιπρόσθετα προγράμματα που υχόν εγκατάστήσεις - ακόμα και μέσω git...)

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

Με την τελευταία version του flash, τί γίνεται ; Υποστηρίζεται κανονικά σε 64 bit ;

Cerca, trova

Η beta ναί, απο σήμερα. Όσο την δοκίμασα την τελευταία μια ώρα, τα πάει καλά για flashplayer.

http://labs.adobe.com/technologies/flashplayer10/ 

Την έχω από χθες τη beta και μέχρι σήμερα μια χαρά πάει..δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα!

(αλλά όχι σε openSuse,αν κανένα τον νοιάζει :p)

Hamsters !

Οπότε ξαναβγήκε το flash? Γιατί νόμιζα ότι το είχαν κόψει πάλι από τα 64bit.

@mitsaras77: mesa, drm κ δε συμμαζεύεται από git παίζει μια χαρά σε 64, το κάνω εδώ κ καιρό.

Φυσικά κάνε ένα make clean πρώτα να μη μείνουν τα μισά αρχεία compiled για 32 bit. Gallium δε δοκίμασα, αλλά δε βλέπω γιατί όχι.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Δουλεύω αρκετό καιρό σε 64 bits και σε τρία διαφορετικά μηχανήματα. Δεν αντιμετωπίζω προβλήματα. Το μόνο που με ενοχλεί είναι ότι στην 64 bit έκδοση δεν δουλεύει το plug in για Qt Jambi στο eclipse (εκτός και αν άλλαξε αυτό και δεν το έχω πήρα χαμπάρι ακόμα...) Βέβαια αυτό δεν είναι θέμα του opensuse...