Adept manager

ioannis | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 1' | 5

kαλησπερα.εχω το εξης προβλημα.μολις ανοιγω το adept manager μου βγαζει το εξης
You will not be able to change your system settings in any way
 (install, remove or upgrade software), because this application needs special administrator (root) privileges. Please run it as root or through kdesu or sudo programs to be able to perform these actions.πως μπορω να το κανω αυτο;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Οταν ανοίγεις το adept σου βγάζει πρώτα το πεδίο για να βάλεις το root password?
Για δώσε και σε κονσόλα ενα kdesu adept να δουμε αν σου ανοίξει κανονικά τώρα.Αν συνεχίσει το ίδιο δώσε σε κονσόλα ένα
sudp apt-get update
και πες μας τι σου έεβγαλε
και μια χρησιμη συμβουλή.Σαν package manager χρησιμοποίησε καλήτερα το synaptic παρά το adept μπορεί να είναι πιο φτωχό στην εμφάνιση αλλα εχεί πιο πολλές δυνατότητες και ειναι πολυ πιο καλήτερο.

για δωσε σε  κονσολα
sudo apt-get adept
και πες μας τι εγινε η τι σου εμφανισε
δοκιμασε να βαλεις και το synaptic με την εντολη
sudo apt-get synaptic και μετα ανοιξε το

εχεις δικιο.εχω το ubuntu feisty 7.04. οταν ομως δωσω sudo adept μου βγαζει sudo: adept: command not found.γιατι γινεται αυτο;χρησιμοποιω το gnome.δεν ξερω αν παιζει ρολο.

ευχαριστω για την απαντηση.οταν ανοιγω το Adept γραφει
You will not be able to change your system settings in any
 way (install, remove or upgrade software), because this application needs special administrator (root) privileges. Please run it as root or through kdesu or sudo programs to be able to perform these actions.δεν ηξερα ομως ποτε χρησιμοποιειται το καθενα.αν κανω αλλαγη στο kde  πραγματι δουλευει το Adept.αν μπορεις δες λιγο και μια απορια που εχω για τον real player σε μια αλλη ερωτηση που εκανα στο φορουμ.ευχαριστω.