Πως γράφω Ελληνικά στο Linux;

geopip | Σάβ, 08/21/2010 - 15:58 | 2' | 6

Γεια σας και πάλι...

Είμαι κατενθουσιασμένος με τα Linux Mint. Το λειτουργικό είναι φοβεροοοό...!

Μια λεπτομέρια... Για να μη πηγαίνω συνέχεια στο tray να αλλάζω γλώσσα, πες'τε μου τι να κάνω μιας και δε λειτουργει το Alt+Shift.

Ακολούθησα τι ςοδηγίες εδώ για το  GNOME αλλά εκει που λέει "Στο νέο παράθυρο πηγαίνετε στην καρτέλα Επιλογές Διάταξης και κάντε κλικ στο "Group Shift/Lock behavior" εγώ δε βρίσκω πουθενά αυτό το Group Shift/Lock behavior.

Δες'τε εδώ

Και λίγο παρακάτω εκεί στις Συνήθεις Ερωτήσεις (FAQ)που δίνει  ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΡΑΦΙΚΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΑ (KDE, GNOME, KDE4, ΚΛΠ)   με μια εντολή να τσεκάρουμε κάτι  εγώ έχω αυτά τα αποτελέσματα

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: 5 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

στην εικόνα που έδωσες πατάς "επιλογές", μετά "keys to change layout" και διαλέγεις "alt + shift"

Είναι καλό ότι το έψαξες αρκετά. Τα πιο πολλά θα τα βρίσκεις.

Το post όμως που κοίταξες είναι του 12/2007 και το linux αλλάζει σχετικά γρήγορα...

καλή συνέχεια:)

Οδηγίες για KDE:

Πηγαίνουμε "System Settings" --> Regional & Language --> Keyboard Layout.
Επιλέγουμε "Enable keyboard layouts", "Show country flag" και ανοίγει από κάτω η διπλή οθόνη με τις διαθέσιμες γλώσσες και αυτήν που έχουμε στον υπολογιστή μας ως προκαθορισμένη.
Στην αριστερή στήλη, πάμε και επιλέγουμε το Greece / gr, και το μεταφέρουμε στην δεξιά στήλη με το δεξί πράσινο βελάκι.  Τα Ελληνικά περνιούνται στην δεξιά στήλη μαζί με τα Αγγλικά.
Δεν τελειώνουμε εκεί όμως!
Πάμε στο τρίτο tab, με τον τίτλο "Advanced" και ανοίγουμε τις επιλογές "Key(s) to change layout".  Βρίσκουμε τον συνδυασμό που μας βολεύει (συνήθως Alt+Shift), τον τσεκάρουμε και πατάμε "Apply".
Δοκιμάζουμε τον συνδυασμό που επιλέξαμε και αν αλλάζει το εικονίδιο της γλώσσας, γράφουμε Ελληνικά.

------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Και για το GNOME:

 System > Preferences > Keyboard.

Πηγαίνουμε στο tab "Layouts".

Πατάμε το κουμπί "Add" (σε περίπτωση ου δεν βρούμε τα Ελληνικά) και επιλέγουμε 'Greece' στο Country. Πατάμε εκ νέου "Add".

Πάμε κάτω, στο ίδιο παράθυρο και πατάμε το "Options". Στο νέο παράθυρο "Key(s) to change layout", επιλέγουμε τον συνδυασμό που θέλουμε.

------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!