Πρόβλημα με εγκατάσταση εφαρμογών σε Ubuntu 10.04 (wubi installation)

ninemia123 | Τετ, 08/04/2010 - 12:09 | 1' | 7

ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΜΕ ΤO ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ WIBI ΤΑ LINUX 10.4 ΣΧΕΔΟΝ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ, ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΠΟ ΧΤΕΣ

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΑΠ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΗΝΥΜΑ,

ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΛΗΨΗΣ ΠΑΚΕΤΩΝ

ΕΛΕΞΤΕ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΑΣ

ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΤ ΜΠΕΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ,ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καλως μας ηρθες καταρχας!

Πρωτα απ' ολα καλα θα ηταν να μην γραφεις με κεφαλαια, γιατι ειναι σαν να φωναζεις!

Την εγκατασταση πως την εχεις κανει, κανονικα ή μεσα απο τα παραυθρα (wubi) ?

Ανοιξε το τερματικο (εφαρμογες - βοηθηματα)

κανε αντιγραφη-επικοληση την εντολη

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

πατησε enter - δωσε τον κωδικο σου (δεν θα τον βλεπεις για λογους ασφαλειας)

και οτι αποτελεσμα βγαλει μεσα στο στερματικο

postαρε το εδω να το δουμε!

Νομιζω οτι ο φιλος ninemia123 εχει κανει την εγκατασταση μεσω wubi(WIBI το εχει γραψει αλλα wubi εννοει).Μπορει η εφαρμογη που θελεις να εγκαταστησεις ή τα repositorιes να εχουν κολλησει.Δοκιμασει να κανεις την εγκατασταση μετα απο λιγη ωρα μηπως και ξεμπλοκαρει.

@vagrale13

Τι σημασια εχει αν ειναι μεσω wubi ή αν ειναι κανονικη εγκατασταση?

 

 

www.ktmhellasclub.gr

Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με τις εκδοσεις 9,10 και 10,04 μου εβγαζε το μηνυμα οπως ειπες παραπανω αρχικα.

Καταρχας πας διαχειρηση συστηματος και μετα Synaptic Package Manager (Διαχειρηση Πακετων Synaptic) δινεις τον κωδικο του Super User και μετα πας

Ρυθμισεις και μετα Repositories απο το παραθυρο που θα ανοιξει θα πας και θα βρεις καπου στην μεση Ληψη απο Ελλαδα εχει τσεκαρισμενο αυτο θα το αλλαξεις

και θα βαλεις σαν επιλογη

Κυριος Εξυπηρετης αυτα και το προβλημα σου θα λυθει

κανε και στο τερματικο μετα ενα sudo apt-get update

αυτο οφειλεται μαλλον στον server εδω στο ελαντα εχει προβλημα δεν ξερω τι να πω

Αυτα απο μενα γεια σας ubuntures xe xe

 

tek640]Τι σημασια εχει αν ειναι μεσω wubi ή αν ειναι κανονικη εγκατασταση?

Η εγκατασταση απο wubi ειναι εικονικη, και οχι κανονικη, εχει πολλα και τις πεισσοτερες φορες αλυτα προβληματα,

εχουν αναφερθει πολλες φορες διαφορα προβληματα και για τα οποια αποδειχτηκε οτι εφταιγε ο τροπος εγκαταστασης.

Πολυ μικροτερη αποδοση σε σχεση με μια κανονικη εγκατασταση, περιπου 20% πιο αργη εκκινηση και λειτουργια.

Σχεδον μηδεμινη ασφαλεια δεδομενων, και αυτο γιατι η εγκατασταση και τα δεδομενα αποθηκευονται σε ενα εικονικο δισκο

μεσα στο συστημα αρχειων των windows, πραγμα που καθιστα την επιδιορθωση σε περιπτωση σφαλματος με τα εργαλεια του linux αδυνατη.

 

Η εγκατασταση απο wubi δεν προτεινετε για κατι μονιμο, απλα για δοκιμη, για καποιον νεο χρηστη, αν θελει να δει πως ειναι, και αν μεινει ευχαρηστημενος,

τοτε καλυτερα για τους παραπανο λογους, να κανει μια κανονικη εγκατασταση!

Ελπιζω να σε καλυψα!

 

@ubuntures

Δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο, γιατι προσωπικα, ολα τα χρονια που εχω το Ubuntu, εχω σαν επιλογη Ελληνικο server!

 

Περα απο ολα αυτα ομως, αν δεν μας δειξει τι προβλημα εχει, δεν νομιζω να μπορουμε να βρουμε και την αιτιατου προβληματος!

Ακολουθησα την συμβουλη του ubunturas κι οντως εφτιαξε το προβλημα,

THANKS

ρωτησα το μεσημερι κι αλλον φιλο που μολις τα χε βαλει και μου πε οτι κι αυτος ειχε το ιδιο προβλημα

καταλαβα οτι κατι γινοταν με τον server αλλα την διαδικασια ,σαν καινουριος ,δεν γνωριζα

τωρα ολα οκ

Κι εγώ παρατήρησα ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον server του ntua και δεν δουλεύει το apt-get στο Ubuntu. Λογικά κάποια εργασία γίνεται και έχει μείνει λίγο πίσω το mirroring γι' αυτό αρνείται το apt να κάνει τη δουλειά του.

Υπομονή και απλώς βάζουμε άλλους servers μέχρι να διορθωθεί.

Τις μέρες του Αυγούστου δεν λειτουργούσε ο εξυπηρετητής για Ελλάδα. Τώρα είναι εντάξει