πρόβλημα με εκατασταση του wine

Nickolas.M | Σάβ, 07/17/2010 - 12:54 | 2' | 3

Καλημέρα σας !! Ειμαι χρήστης Linux τα 2 τελευταια χρονια, προσφατα πεταξα κατι παλαια κουφοματα ( windows ) που είχα

στο laptop (HP Pavilion ze2000 ) και εγκατεστησα τον Μονομαχο Lite .Αλλα εχω προβλημα με το wine , ενω το βρήκα μεσα στα

προτινομενα πακετα ,δεν εγκατηστατε καλα, δεν φενετε στο μενου,οταν βάζω ενα exe , το καταλαβενει ,αρχηζει να το κανει install

αλλα στο τελος αναφερει προβλημα .Το απεγκατεστησα , εκανα reboot το laptop,κατεβασα απο το site του wine την καινουρια εκδοση ,

την εγκατηστω , αλλα μου βγαζει μηνυμα οτι , να προτιμησω την εγκατασταση απο τα πακετα , αγνοω , συνεχιζω , τελειωνει ,

και παλι τιποτα , κανω reboot , τιποτα τα ιδια , τι να κανω ?

ευχαριστω εκ' τον προτέρων !!

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

το προβλημα που σου βγαζει είναι ενα μύνημα περι "executable bit"?? υπογραμμισμένο? αν  ναι πάτα πάνω στο προγραμαμ που θες να τρέξεις και με δεξί κλι δες τις διοτητες .

σε καποια καρτέλα θα δεις allo  ή  execute as programm  και μετά θα σου κανει ακνονικα την εγκατασταση..

Δε νομίζω ότι έχεις πρόβλημα στην εγκατάσταση του wine.

Δεν πρόκειται να δεις το wine στις εφαρμογές, γιατί από μόνο του δεν έχει γραφικό περιβάλλον, είναι απλά μια πλατφόρμα προσομοίωσης. Αν βέβαια εγκαταστήσεις κάποιο πρόγραμμα για windows μέσω wine, τότε θα δεις αυτό το πρόγραμμα στο μενού σου (συνήθως σε μια νέα ομάδα με το όνομα "wine").

Από την άλλη το να τρέξεις κάτι μέσω wine κ να σου βγάλει πρόβλημα, είναι ό,τι πιο φυσικό :D

To wine δεν τα πάει εξίσου καλά με όλες τις εφαρμογές των windows. Εξαρτάται από τι τί χρησιμοποιούν αυτές οι εφαρμογές για να δουλέψουν.

Μια καλή αρχή, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, είναι να κοιτάξεις στο appdb για το πρόγραμμα που σε ενδιαφέρει να τρέξεις κ να δεις κατά πόσο είναι εφικτό. Στο ίδιο μέρος μπορείς να διαβάσεις επίσης για γνωστά προβλήματα σχετικά με το πρόγραμμα που θες να τρέξεις, κόλπα κλπ

Τέλος, αν θες να βλέπεις το ίδιο το wine στο μενού, μπορείς να εγκαταστήσεις κάποιο frontend του wine. Εγώ χρησιμοποιώ πολύ το q4wine, αλλά υπάρχουν πολλά άλλα:

http://wiki.winehq.org/ThirdPartyApplications

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Για πρόσθεσε και το wine doors. ( έτσι λέγεται το πρόγραμμα). Σου προσθέτει και κάποιες άλλες εφαρμογές windows μέσα στο wine οι οποίες μπορεί να χρειάζονται κατά περίσταση ανάλογα με το .exe που θες να τρέξεις. Το wine πάντως δεν έχει γραφικό περιβάλλον, δεν σηκώνεται το πρόγραμμα από μόνο του και μετά τρέχεις εσύ την εφαρμογή. Όταν πατήσεις το .exe τότε πάει και στο ανοίγει με το wine, αν και εφόσον έχει την δυνατότητα να στο τρέξει. ( κάποια δεν τα τρέχει καν.. )

*******

Ποιος κάνει σκανταλιές;;; :P

www.podilato-forum.gr